mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > DAF LF i CF w wersjach Euro 6
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

DAF LF i CF w wersjach Euro 6

Podczas targów Birmingham Truck Show DAF zaprezentował nowe modele LF i CF w wersjach Euro 6. Nowy LF Euro 6 do transportu dystrybucyjnego i nowy CF Euro 6 do szerokiego zakresu zastosowań są wyposażone w nowe podwozia, nowe układy napędowe, a wnętrza i stylistyka zewnętrzna są zaprojektowane od nowa, podkreślając podobieństwo do nowego modelu XF.

DAF LF i CF w wersjach Euro 6
Oba nowe pojazdy marki DAF wyposażone zostały w wydajniejsze układy napędowe z najnowocześniejszymi silnikami PACCAR (PX-5, PX-7, MX-11 i MX-13) o mocy od 150 KM do 510 KM. Nowe jednostki napędowe posiadają całkowicie nowy blok silnika i są wyposażone w zaawansowaną technologię wtrysku paliwa common rail, turbosprężarkę ze zmienną geometrią i szereg kompleksowych elementów sterujących. Aby osiągnąć zgodność z wymagającymi parametrami normy Euro 6 przy jednoczesnym zapewnieniu najniższego zużycia paliwa, w modelach LF i CF zastosowano recyrkulację spalin równolegle z technologią SCR i filtrem cząstek stałych zaprojektowanym tak, aby  maksymalnie wykorzystać regenerację pasywną.

Nowe silniki PACCAR są bardziej ekologiczne. Zużycie paliwa w pojazdach Euro 6 jest tak niskie jak w niezwykle konkurencyjnych modelach Euro 5 (ATe). Duże miski olejowe umożliwiają stosowanie wydłużonych okresów między obsługowych (LF: maks. 60.000 km, CF: maks. 150.000 km) w celu zapewnienia maksymalnego współczynnika wykorzystania pojazdu.

Pod względem stylistycznym w obu modelach widać wyraźną inspirację pojazdem XF Euro 6. Charaktarystycznymi dla marki elementami są zintegrowany górny i dolny grill, podobnie jak umieszczony centralnie panel chromowany z logo DAF. W nowych modelach Euro 6 przedni zderzak został zaprojektowany zupełnie od nowa. Zaawansowana konstrukcja przodu pojazdów przyczynia się do lepszego chłodzenia silnika oraz zapewnia lepsze właściwości aerodynamiczne. Nowe pojazdy LF i CF zostały również wyposażone w nowe reflektory przednie. W modelu CF zintegrowano w nich oferowane w ramach wyposażenia standardowego światła do jazdy dziennej. Wyjątkowe reflektory główne DAF w technologii LED są dostępne opcjonalnie. Nowością są również opcjonalne reflektory doświetlające zakręty montowane w zderzaku. Świecą one w kierunku jazdy podczas manewrowania i skręcania, dzięki czemu przyczyniają się do większego poziomu bezpieczeństwa.

Kabiny modeli DAF LF i CF zapewniają kierowcom bardzo wygodną pozycję siedzącą, dzięki nowej generacji foteli o szerszym zakresie regulacji. Elegancka tapicerka foteli w odcieniu szarości współgra z nową kolorystyką wnętrza z jasnymi i ciemnymi elementami w kolorach beżowym, szarym i czarnym.

Całkowicie nowa jest również kierownica, identyczna jak w modelu XF. Jest w pełni regulowana i wyposażona w sporą liczbę przycisków. Po lewej stronie znajdują się elementy sterujące systemu informacyjnego/audio (radio i telefon), a z prawej znalazło się miejsce dla wszystkich funkcji związanych z prędkością, takich jak tempomat i ogranicznik prędkości podczas zjazdu ze wzniesienia. Dostępny opcjonalnie, nowy, całkowicie zintegrowany system telefoniczny (DAF TruckPhone) można również obsługiwać z kierownicy.

Z kolei deska rozdzielcza nowego modelu LF została zaprojektowana zupełnie od nowa, a deska rozdzielcza modelu CF została przeprojektowana z myślą o zapewnieniu dostępu do wszystkich elementów sterujących. Przełączniki zostały pogrupowane według funkcji w celu zapewnienia jak najprostszej obsługi. Modele LF i CF zostały wyposażone w identyczny, elektroniczny zestaw wskaźników jak w modelu XF, włącznie z eleganckim, aluminiowym wykończeniem.

W centralnej części deski rozdzielczej umieszczono 5-calowy wyświetlacz utrzymany w jasnej tonacji kolorystycznej, na którym w 32 językach  wyświetlane są wszystkie najważniejsze informacje na temat pracy silnika i pojazdu. Ponadto są tam prezentowane wskazówki dla kierowcy dotyczące prowadzenia pojazdu w najbardziej ekonomiczny sposób. W konsolach środkowych nowych modeli LF i CF zastosowano odpowiednio dwa i trzy gniazda DIN.

Nowa czterocylindrowa jednostka PACCAR PX-5 o pojemności 4,5 l jest dostępna w następujących wariantach mocy w pojazdach DAF LF Euro 6:
- 150 KM/580 Nm
- 180 KM/700 Nm
- 210 KM/760 Nm

Sześciocylindrowa jednostka PACCAR PX-7 o pojemności 6,7 l jest dostępna w następujących wariantach mocy w pojazdach DAF CF Euro 6:
- 220 KM/850 Nm
- 250 KM/950 Nm
- 280 KM/1020 Nm
- 310 KM/1100 Nm

Nowa jednostka PACCAR MX-11 pojemności 10,8 l jest dostępna w następujących wariantach mocy w pojazdach DAF CF Euro 6:

- 290 KM/1200 Nm
- 330 KM/400 Nm
- 370 KM/1600 Nm
- 400 KM/1900 Nm
- 440 KM/2100 Nm

Nowa jednostka PACCAR MX-13 o pojemności 12,9 l jest dostępna w następujących wariantach mocy w pojazdach DAF CF Euro 6:

- 410 KM/2000 Nm
- 460 KM/2300 Nm
- 510 KM/2500 Nm

Zależnie od modelu, nowe pojazdy LF i CF są wyposażane standardowo w 5-, 6-, 9- lub 12-biegowe przekładnie manualne. W przypadku pojazdów CF opcjonalnie dostępna jest skrzynia 16-biegowa oraz zautomatyzowane przekładnie AS Tronic w wariantach 6-, 12- i 16-biegowych.

Produkcja nowego modelu DAF CF Euro 6 z silnikiem PACCAR MX-13 rozpocznie się w czerwcu 2013 roku, a pojazdów wyposażanych w silniki PACCAR MX-11 jesienią. Wersja wyposażona w silnik PACCAR PX-7 zostanie dodana do oferty serii CF na początku 2014 roku. Nowy model LF Euro 6 trafi do produkcji w czwartym kwartale 2013 roku.

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

Inteligentny tempomat lepszy od mistrza ecodrivingu

Inteligentny tempomat lepszy od mistrza...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.