mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > Elektryczny Solaris trafił do Krakowa
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Elektryczny Solaris trafił do Krakowa

Nie wybrała go Warszawa, trafił do Krakowa. Wprawdzie tylko jeden egzemplarz i tylko na dzierżawę, ale zawsze to jakiś początek.

Elektryczny Solaris trafił do Krakowa
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie podpisało z firmą Solaris Bus & Coach umowę na roczną dzierżawę Solarisa Urbino 12 electric. Elektryczny Solaris będzie testowany na linii nr 154, która prowadzi z Dworca Głównego Wschód do Prądnika Białego. Ładowanie, które będzie odbywać się w nocy, wystarczy na cały dzień pracy pojazdu.

Pierwsze kursy Solarisa Urbino 12 electric rozpoczeły się już dzisiaj po godzinie 14.00. W autobusie obowiązuje standardowa taryfa na przejazdy komunikacją publiczną w Krakowie.

Dzierżawiony autobus, napędzany energią elektryczną, jest bardzo cichy i całkowicie bezemisyjny. Baterie, w których zgromadzona jest energia, posiadają łączną pojemność 210 kWh, a ich ładowanie będzie odbywać się podczas nocnego postoju autobusu w zajezdni przy ul. Walerego Sławka. Ładowarkę o mocy 100 kW również dostarczyła firma Solaris. Elektryczne silniki napędowe pojazdu zamontowaną są w jego tylnej osi, dzięki czemu we wnętrzu nie ma specjalnego podestu, a liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi jest większa niż w standardowych Solarisach Urbino dobrze znanych pasażerom krakowskiego MPK.

- W najbliższych latach inwestycje w całkowicie bezemisyjny transport publiczny wydają się nieuniknione. Kraków również włącza się w ten ogólnoeuropejski trend odciążania centrów miast od spalinowej motoryzacji. Tym bardziej, że zanieczyszczenia wytwarzane przez samochody osobowe są główną przyczyną smogu w Krakowie, o czym się mało mówi i pisze –  podkreśla Julian Pilszczek, prezes MPK w Krakowie.

Wyniki testów elektrycznego Solarisa posłużą krakowskiemu MPK przy podjęciu decyzji o ewentualnym późniejszym zakupie większej liczby autobusów elektrycznych.

Do tej pory firma Solaris sprzedała swoje pojazdy elektryczne do Klagenfurtu (Austria), Brunszwiku, Dusseldorfu i Hamburga (Niemcy) oraz do Vasteras (Szwecja).

Podobne wiadomości:

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Aktualności 2016-11-25

Solaris dostarczy wodorowe trolejbusy dla Rygi

Solaris dostarczy wodorowe trolejbusy dla...

Ciężarówki i Autobusy 2016-11-09

Komentuj:

~bezchińczyka 2014-04-30

Bardzo dobry wybór. Promujmy to co polskie i daje pracę Polakom!!!

~Bayern04 2014-04-30

brawo solaris, brawo kraków, stawiajmy na to co polskie, a chińczycy i warszawiacy niech się udławią wzajemnie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Japoński koncern rozpoczyna prace nad ciężarówką napędzaną ogniwami paliwowymi. Jest to kolejny pojazd Toyoty po autobusie FC Bus wykorzystujący innowacyjną technologię.