mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > Elektryczny Solaris trafił do Krakowa
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Elektryczny Solaris trafił do Krakowa

Nie wybrała go Warszawa, trafił do Krakowa. Wprawdzie tylko jeden egzemplarz i tylko na dzierżawę, ale zawsze to jakiś początek.

Elektryczny Solaris trafił do Krakowa
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie podpisało z firmą Solaris Bus & Coach umowę na roczną dzierżawę Solarisa Urbino 12 electric. Elektryczny Solaris będzie testowany na linii nr 154, która prowadzi z Dworca Głównego Wschód do Prądnika Białego. Ładowanie, które będzie odbywać się w nocy, wystarczy na cały dzień pracy pojazdu.

Pierwsze kursy Solarisa Urbino 12 electric rozpoczeły się już dzisiaj po godzinie 14.00. W autobusie obowiązuje standardowa taryfa na przejazdy komunikacją publiczną w Krakowie.

Dzierżawiony autobus, napędzany energią elektryczną, jest bardzo cichy i całkowicie bezemisyjny. Baterie, w których zgromadzona jest energia, posiadają łączną pojemność 210 kWh, a ich ładowanie będzie odbywać się podczas nocnego postoju autobusu w zajezdni przy ul. Walerego Sławka. Ładowarkę o mocy 100 kW również dostarczyła firma Solaris. Elektryczne silniki napędowe pojazdu zamontowaną są w jego tylnej osi, dzięki czemu we wnętrzu nie ma specjalnego podestu, a liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi jest większa niż w standardowych Solarisach Urbino dobrze znanych pasażerom krakowskiego MPK.

- W najbliższych latach inwestycje w całkowicie bezemisyjny transport publiczny wydają się nieuniknione. Kraków również włącza się w ten ogólnoeuropejski trend odciążania centrów miast od spalinowej motoryzacji. Tym bardziej, że zanieczyszczenia wytwarzane przez samochody osobowe są główną przyczyną smogu w Krakowie, o czym się mało mówi i pisze –  podkreśla Julian Pilszczek, prezes MPK w Krakowie.

Wyniki testów elektrycznego Solarisa posłużą krakowskiemu MPK przy podjęciu decyzji o ewentualnym późniejszym zakupie większej liczby autobusów elektrycznych.

Do tej pory firma Solaris sprzedała swoje pojazdy elektryczne do Klagenfurtu (Austria), Brunszwiku, Dusseldorfu i Hamburga (Niemcy) oraz do Vasteras (Szwecja).

Podobne wiadomości:

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Aktualności 2017-09-27

Solaris dostarczy autobusy do Stalowej Woli

Solaris dostarczy autobusy do Stalowej Woli

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-05

Komentuj:

~bezchińczyka 2014-04-30

Bardzo dobry wybór. Promujmy to co polskie i daje pracę Polakom!!!

~Bayern04 2014-04-30

brawo solaris, brawo kraków, stawiajmy na to co polskie, a chińczycy i warszawiacy niech się udławią wzajemnie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.