mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > Elektryczny Solaris zdobyła nagrodę „Bus of the Year”!
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Elektryczny Solaris zdobyła nagrodę „Bus of the Year”!

To pierwszy taki tytuł dla polskiego producenta autobusów, a tym samym po raz pierwszy otrzymuje go pojazd napędzany silnikiem elektrycznym. Wręczenie statuetki „Bus of the Year” dla elektrycznego Solarisa Urbino odbędzie się podczas targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze.

Elektryczny Solaris zdobyła  nagrodę „Bus of the Year”!
Wybory najlepszego autobusu roku trwały od 30 maja do3 czerwca Brukseli, ale dopiero teraz poznaliśmy wyniki plebiscytu. Do finałowej rywalizacji trafiło pięć marek produkujących autobusy: Irizar, Van Hool, Ebusco, Mercedes i Solaris. W tym roku aż czterech producentów zdecydowało się wystawić pojazd napędzany elektrycznie. Mercedes zaprezentował pojazd napędzany gazem CNG.
Jurorzy oceniali podczas kilkudniowych testów różne cechy, takie jak: przyspieszenie, droga hamowania, poziom drgań i hałasu, ale także subiektywne odczucia z jazdy. Poza tym sprawdzali autobusy zarówno w roli kierowców, jak i pasażerów.

Testowany model Solaris Urbino 12 electric wyposażono w akumulatory o pojemności 230 kWh. Autobus wyposażono w dwie możliwości ładowania. Jedna za pomocą pantografu, a druga poprzez klasyczne złącze typu plug-in, z ładowarką znajdującą się w zajezdni autobusem. Podczas testów w Belgii polski Solaris był ładowany za pomocą ładowarki wyprodukowanej przez firmę Ekoenergetyka – Polska. Urządzenie o mocy wyjściowej 80 kW połączono ze specjalnie przygotowanym słupem z pantografem.

Nagroda „Bus of the Year”, czyli najlepszy autobus miejski, jest przyznawana od 1989 roku. Organizatorem tego plebiscytu jest ACE (Association of Commercial Vehicle Editors), czyli Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych. Konkurs jest organizowany naprzemiennie co dwa lata z konkursem na najlepszy autokar ("Coach of the Year").

Oficjalne wręczenie statuetki dla Solarisa nastąpi podczas wrześniowych targów IAA w Hanowerze.
Tematy w artykule: Solaris Solaris Bus & Coach

Podobne wiadomości:

Solaris wybuduje kolejny zakład

Solaris wybuduje kolejny zakład

Ciężarówki i Autobusy 2018-06-20

Kolejny kontrakt Solarisa we Włoszech

Kolejny kontrakt Solarisa we Włoszech

Ciężarówki i Autobusy 2017-07-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.