mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > Global Vehicle Trust OX - auto do złożenia
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Global Vehicle Trust OX - auto do złożenia

Firma Global Vehicle Trust nie jest jeszcze znana w świecie motoryzacji. Jednak za sprawą tego konceptu może zrobić się o niej głośno. Celem brytyjskiej firmy jest zmotoryzowanie krajów rozwijających się.

Global Vehicle Trust OX - auto do złożenia

Firma powstała w 2011 roku, a jednym z jej pierwszych projektów jest pojazd użytkowy o nazwie OX. Jego twórcą jest sam Gordon Murray – człowiek, który stworzył McLarena F1, a także wiele bolidów Formuły 1.

Głównym założeniem przy konstruowaniu tego samochodu była możliwość szybkiego rozmontowania go i spakowania do tzw. płaskiej paczki. Dzięki temu w standardowym kontenerze morskim o długości 12,2 metra (40 stóp) można byłoby spakować nawet sześć takich samochodów. Przywrócenie go do pełnej sprawności przy pomocy trzech osób zajmuje tylko 12 godzin. Konstrukcja pojazdu OX nie jest skomplikowana. Technicznie przypomina trochę Volkswagena Kubelwagena wykorzystywanego przez niemieckie wojska w czasie II Wojny Światowej.

Pojazd stworzony przez Global Vehicle Trust powstał na stalowej ramie kratownicowej. Jego długość to 4,68 m, szerokość 2,07 m, a wysokość to 2,38 metra. Rozstaw osi wnosi 2,95 metra. Do tego ładowność to 1900 kg oraz 7 m3. Pozwoli to przewieźć do 13 pasażerów, 8 beczek po 165 litrów wody lub trzy palety. Przy niezaładowanym aucie aż 71 procent masy przypada na przednią oś, co zapewnia lepszą przyczepność. Przy pełnym załadunku na każdą z osi przypada 50 proc. masy pojazdu. Prosta konstrukcja samochodu ma niezależnie zawieszenie wszystkich kół i całkiem sprawnie radzi sobie w terenie, mimo napędu na przednią oś. Producent chwali się, że kąty natarcia i zejścia wynoszą 45 i 55 stopni. Auto przejedzie przez przeszkodę wodną o głębokości powyżej metra.

Pod maską pracuje silnik konstrukcji Forda. Czterocylindrowy diesel o pojemności 2,2 litra rozwija 115 KM mocy i 385 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Całość jest przekazywana na przednią oś poprzez pięciostopniową skrzynię ręczna.

Auto powstało z myślą o krajach rozwijających się, szczególnie w Afryce. Ceny nie są jeszcze znane, ale zakładamy że będą bardzo konkurencyjne.


Podobne wiadomości:

Spotkaj się z Michaelem Schumacherem!

Spotkaj się z Michaelem Schumacherem!

Aktualności 2008-04-22

Trzy warianty dla S7 Obwodnicy Metropolii Trójmiasta

Trzy warianty dla S7 Obwodnicy Metropolii...

Polskie drogi 2011-04-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa
Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa
Niemiecki koncern Daimler AG rozpoczyna największą inwestycję na terenie Polski. W dolnośląskim Jaworze powstanie fabryka Mercedesa, w której będą powstawać czterocylindrowe silniki do aut osobowych. Wartość inwestycji to ok. 500 mln euro.