mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > MZA Warszawa w sprawie sporu BYD-Solaris
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

MZA Warszawa w sprawie sporu BYD-Solaris

Spór pomiędzy firmami Solaris i BYD wynikły po ogłoszeniu przetargu na dostawę do Warszawy elektrycznych autobusów zmusił zamawiającego, Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, do zajęcia stanowiska.

MZA Warszawa w sprawie sporu BYD-Solaris
Po ogłoszonym w zeszłym tygodniu rozstrzygnięciu przetargu na dostawę dziesięciu autobusów elektrycznych do Warszawy oświadczenie wydała firma Solaris Bus&Coach, na które wkrótce odpowiedziało polskie przedstawicielstwo chińskiej firmy BYD. Teraz stosowne oświadczenie w powyższym sporze wystosował MZA Warszawa.

Postępowanie przetargowe w sprawie zakupu 10 autobusów elektrycznych przeprowadzono zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych i żaden z oferentów nie zgłaszał zastrzeżeń do przedstawionej specyfikacji przetargowej. Waga ceny w granicach 80-90 proc. była stosowana we wszystkich przetargach dotyczących zakupu autobusów i firma Solaris (która wielokrotnie je wygrywała) nigdy nie zgłaszała zastrzeżeń do takich kryteriów oceny.

Postępowanie przetargowe w sprawie zakupu 10 autobusów elektrycznych zostało ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wyklucza preferowanie dostawców z danego kraju.

W kwestii kryteriów technicznych w trzech elementach firmy uzyskały równą liczbę punktów, w trzech lepsza byłą firma Solaris, a w dwóch firma BYD. Trudno tu więc mówić o zdecydowanie lepszym produkcie którejś firmy. Podczas dwutygodniowych testów autobusów Solarisa i BYD oceny były zbliżone. Nasze racje w tej sprawie zostały potwierdzone przez ekspertyzę Przemysłowego Instytutu Motoryzacji.

Reakcję firmy Solaris na rozstrzygnięcia przetargowe można więc uznać za zbyt emocjonalną, a próbę wpływania na opinię publiczną za pomocą argumentów pozbawionych merytoryki można uznać za głęboko  nieetyczną i niezgodną z zasadami uczciwej konkurencji.
Zobacz koniecznie: Wszystko o BYD
Tematy w artykule: Warszawa Solaris BYD autobusy przetarg

Podobne wiadomości:

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-16

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Komentuj:

~wroclawianin 2014-05-03

Jeszcze proponuje do kolekcji volvo montowane we Wroclawiu... u nas tez pomieszanie jest z flota autobusow wiec to chyba typowe dla naszych miast

~M warszawiak 2014-05-03

Solaris, MAN, Solbus, Scania ( wyjątkowo głośne w środku !!!), Mercedes ?, jeszcze zmodernizowane Jelcze no i teraz chińszczyzna... bogata firma MZA tyle serwisów w jednym mieście !? aha - nauka jazdy MZA to Autosan !!! a może by tak jeszcze parę ? istnieje jeszcze paru producentów w Europie, a i nie tylko w Europie !!! gratulacje dla władz miasta !

~w 2014-05-03

Ciekawe, dlaczego służbowe auta nie sa kupowane w Indiach lub w Chinach? Niech gronkowce przemieszaczaja się takimi pojazdami!

~ccc 2014-05-02

Niech MZA nie gada bo zakres przetargu jest taki, że wyraźnie promował BYD. Gdzie wymagania dotyczące serwisu itp. które były zawsze?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.