mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > Rekordowy rok Solarisa
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Rekordowy rok Solarisa

W 2013 roku firma Solaris pobiła swój dotychczasowy rekord sprzedanych pojazdów i jednocześnie jedenasty raz z rzędu utrzymała pozycję lidera polskiego rynku autobusów miejskich. Był to także rekordowy okres dla polskiego producenta na rynkach zagranicznych.

Rekordowy rok Solarisa
W osiemnastoletniej historii spółka po raz pierwszy sprzedała tak dużą liczbę pojazdów. W 2013 roku były to łącznie 1302 autobusy, trolejbusy i tramwaje. Poprzednim najlepszym rokiem był 2011, kiedy to z fabryki w Bolechowie wyjechało 1205 pojazdów. Na rekordowo wysoką sprzedaż w minionych dwunastu miesiącach wpłynęły zarówno dostawy do krajowych klientów, jak również wysoka sprzedaż eksportowa.

W Polsce w ubiegłym roku Solaris sprzedał łącznie 292 pojazdy. Na liczbę tę składały się niskopodłogowe autobusy miejskie Urbino (251 sztuk), trolejbusy Trollino (36 sztuk) oraz autobusy międzymiastowe InterUrbino (5 sztuk). Oprócz dostaw do dotychczasowych klientów, firma po raz pierwszy dostarczyła autobusy do Kętrzyna, Gorlic i Przemyśla.

Sprzedaż autobusów miejskich Urbino oraz trolejbusów Trollino w liczbie 287 sztuk pozwoliła firmie Solaris, jedenasty rok z rzędu, zająć pierwsze miejsce na rynku producentów pojazdów miejskich, powyżej 8 ton DMC w Polsce. W tym segmencie Solaris w minionym roku zdobył aż 53% udziałów.

Rok 2013 był także rekordowy pod względem sprzedaży eksportowej, która wyniosła aż 1010 sztuk. Tradycyjnie, od kilku już lat, największa liczba zagranicznych odbiorców firmy pochodziła z Niemiec, gdzie sprzedano łącznie aż 210 Solarisów. Taki wynik dał polskiemu producentowi, kolejny rok z rzędu, trzecie miejsce na niemieckim rynku autobusów miejskich. We wrześniu ubiegłego roku na niemieckie drogi wjechał dwutysięczny Solaris.

Znaczący udział w ubiegłorocznej sprzedaży eksportowej miał też rynek serbski. Był to efekt realizacji dużego kontraktu, na dostawę 200 przegubowych autobusów, dla przewoźnika z Belgradu.

Zupełnie nowym krajem eksportowym dla Solarisa w roku 2013 był Izrael. Przewoźnik z Nazaretu, firma United Bus Services, kupiła w Bolechowie łącznie aż 116 autobusów miejskich Urbino i międzymiastowych InterUrbino.

- Rekordowo wysoka sprzedaż w minionym roku to przede wszystkim efekt zaufania, jakim obdarzają nas wieloletni klienci. Większość kontraktów zrealizowaliśmy bowiem w miastach, gdzie już wcześniej jeździły pojazdy naszej marki. To najlepszy dowód jakości naszych produktów oraz dobrej obsługi serwisowej. Jak widać klienci do nas wracają, bo marka Solaris cieszy się ich dobrą opinią - komentuje rekordowe wyniki roku 2013 Solange Olszewska, Prezes Zarządu firmy Solaris.


- Rok 2013 był rekordowy pod kątem sprzedaży, co niezwykle nas cieszy. Obecnie pracujemy nad tym, aby kolejne lata były równie dobre dla spółki. Prognozy wyglądają optymistycznie i bazują między innymi na liczbie zamówień, które już mamy w naszym portfelu na ten rok i następne lata. W bieżącym roku zrealizujemy między innymi kontrakt na dostawę 100 autobusów dla Izmiru, a w kilku kolejnych latach dostarczymy łącznie 300 pojazdów do Rygi. Jak zawsze będziemy także budować portfel naszych zamówień o mniejsze kontrakty, które dla naszej firmy są równie istotne - zapowiada Solange Olszewska.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.