mojeauto.pl > motogazeta > Ciężarówki i Autobusy > Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
ciężarówki i autobusy
ciężarówki i autobusy

Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką

Japoński koncern rozpoczyna prace nad ciężarówką napędzaną ogniwami paliwowymi. Jest to kolejny pojazd Toyoty po autobusie FC Bus wykorzystujący innowacyjną technologię.

Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Od premiery Toyoty Mirai minęły już dwa lata, a tymczasem Toyota zapowiedziała zupełnie dwa nowe pojazdu napędzane wodorem. pierwszy pojawi się FC Bus, a chwilę po nim zadebiutuje pierwsza, duża ciężarówka wykorzystującą nowoczesną technologię.

Na początek powstanie studium koncepcyjne przygotowane przez ekipę z Kalifornii. W międzyczasie Toyota zamierza informować o kolejnych postępach przy projekcie. Według japońskiego producenta ogniwa paliwowe napędzane wodorem są optymalnym rozwiązaniem dla rozwoju motoryzacji w przyszłości.

Komfort użytkowania samochodów z takim napędem jest porównywalny z silnikami spalinowymi, a wynikają z tego jeszcze korzyści pod względem wydajności, ochrony środowiska, a także dywersyfikacji źródeł energii. Na dodatek technologia ogniw wodorowych jest na tyle elastyczna, że nietrudno umieścić ją w pojazdach o dowolnych gabarytach. Wodór jest dwa, a nawet trzy razy wydajniejszy niż benzyna czy olej napędowy.

Kalifornijska Komisja Energii ogłosiła całkiem niedawno, że samochody o masie całkowitej przekraczającej 4,5 tony to zaledwie 3 proc. zarejestrowanych pojazdów. Jednak odpowiadają za 23 proc. generowanych gazów cieplarnianych. Dlatego Kalifornia zamierza w najbliższych latach zainteresować się poważnie technologiami zeroemisyjnymi. Władze stanu liczą, że do 2030 roku na tamtejszych drogach pojawi się nawet 100 tys. ciężarówek zasilanych odnawialnymi źródłami energii.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota naped wodorowy wodor wodorowe ogniwa paliwowe

Podobne wiadomości:

Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku

Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym...

Technika 2017-08-05

Toyota Yaris GRMN do kupienia w internecie

Toyota Yaris GRMN do kupienia w internecie

Aktualności 2017-07-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Odświeżony Ford EcoSport już w Europie
Odświeżony Ford EcoSport już w Europie
Na targach we Frankfurcie będziemy mogli zobaczyć nową wersję Forda EcoSport w europejskim wydaniu. Kompaktowy SUV powalczy o udziały w segmencie atrakcyjnym wyglądem i nowymi silnikami pod maską.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic