mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > 10 sposobów na tańsze AC

10 sposobów na tańsze AC

Coraz mniej kierowców decyduje się na zakup dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. Powód jest oczywisty - z reguły dość wysoka cena składki tej polisy. A tymczasem, trzymając się prostych zasad, możemy zaoszczędzić na AC nawet kilkaset złotych. Jest na to kilka sposobów.

10 sposobów na tańsze AC
1. Rozważ wyższy udział własny
Udział własny to ustalona w umowie ubezpieczenia procentowa lub kwotowa wartość szkody, która będzie musiała zostać pokryta przez ubezpieczającego, jeżeli dojdzie do szkody. Zazwyczaj zawierając umowę ubezpieczenia można ustalić jej wysokość. Im wyższy udział własny tym niższą składkę zapłacimy i odwrotnie. Należy przy tym pamiętać, że decydując się na ubezpieczenie AC z udziałem własnym - bierzemy na siebie część odpowiedzialności finansowej za ewentualną szkodę. Oznacza to, że będziemy musieli pokryć jej część z własnej kieszeni.

2. Dostosuj zakres ochrony do wieku auta
Wszyscy jesteśmy bardzo przywiązani do  swojego auta, nawet jeżeli ma już swoje lata. Ten emocjonalny stosunek do czterech kółek czasami przysłania nam fakt, że w przypadku szkody auto z kilkuletnim stażem niekoniecznie musimy naprawiać na oryginalnych częściach, czy w autoryzowanych salonach. Jego wartość rynkowa jest już bowiem o wiele niższa niż  w momencie zakupu. W takiej sytuacji wybierając AC warto zastanowić się nad taką opcją polisy AC, która z jednej strony zapewni nam dostosowaną do naszych potrzeb ochronę, z drugiej zaś nie zrujnuje domowego budżetu.

3. Porównuj ceny
Polisa polisie nie równa, dlatego wybierając AC, oprócz analizy warunków ubezpieczenia i sprawdzenia, czy wybrana firma oferuje sprawną i szybką likwidację szkód, warto mimo wszystko zwrócić uwagę na jego cenę. Przed zakupem polisy sprawdźmy ofertę kilku firm – u agenta, czy też przy pomocy internetowych porównywarek. Sprawdzając ceny pamiętajmy, że warunki Autocasco ubezpieczenia inaczej niż w przypadku OC - różnią się w zależności od firmy. Dlatego cena, chociaż bardzo ważny czynnik, powinna być tylko jednym z kryteriów wyboru ubezpieczyciela.

4. Noga z gazu
Zasada jest prosta: wolniejsza jazda to większe bezpieczeństwo na drodze, a co za tym idzie mniejsze ryzyko stłuczki lub wypadku. Ubezpieczyciele doceniają bezszkodowych kierowców, przyznając im najczęściej ok. 10% zniżki za każdy rok bezkolizyjnej jazdy. Zniżki wypracowane w jednej firmie honorowane są przez inne towarzystwa – skorzystamy z nich więc również w sytuacji, gdy zmienimy ubezpieczyciela.

5. Lepiej w pakiecie
W przypadku ubezpieczeń razem często oznacza też taniej. Jeżeli więc zdecydujemy się na zakup OC, w wybranej przez nas firmie warto rozważyć dokupienie w niej AC. Klient kupujący większą ilość produktów u jednego ubezpieczyciela, może liczyć na lepszą ofertę i bardziej atrakcyjne zniżki. Standardem jest, że pakiet polis komunikacyjnych jest tańszy niż kupno pojedynczego produktu, przy czym to, ile zyskamy zależy od oferty danej firmy.

6. Rzadziej znaczy taniej
Statystyki nie kłamią: osoby, które częściej używają pojazdu są bardziej narażone na wypadek lub stłuczkę, co oczywiście znajduje odzwierciedlenie w wysokości składki. Koszt ubezpieczenia AC możemy obniżyć więc ograniczając liczbę pokonywanych autem kilometrów. Choć dla fanów czterech kółek może to być niełatwa decyzja, czasami warto więc rozstać się ze swoim ulubionym środkiem lokomocji na rzecz innych form transportu.

7. Promocje i zniżki
Przed zakupem polisy zapoznajmy się z aktualnymi promocjami organizowanymi przez firmy oraz rabatami przyznawanymi przez ubezpieczycieli. Poza zniżkami za bezszkodową jazdę możemy dla przykładu zapłacić mniej za płatność kartą lub podanie odpowiedniego kodu zniżkowego np. dostępnego na portalach zakupów grupowych. Ubezpieczyciele nawiązują również współpracę z firmami i instytucjami z różnych branż oferując tzw. cross-promocje. Dla przykładu taką formę współpracy, w ostatnim czasie Liberty Direct nawiązało np. z siecią telefonii komórkowej Plus, gdzie zbieranie punktów przez użytkowników sieci uprawniało do zniżek ubezpieczeń z oferty firmy.

8. Lojalność premiowana
Podobnie jak kupno polis w pakietach, tak zakup ubezpieczeń w jednej firmie może być korzystny dla nas korzystny. Jeżeli więc wykupiliśmy w wybranej firmie ubezpieczenie mieszkania, warto zapoznać się również z jej ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych. Nie wykluczone, że firma promuje lojalność swoich Klientów i oferuje im specjalne stawki.

9. Parkuj w bezpiecznym miejscu
O oszczędności na składce ubezpieczenia komunikacyjnego zadecyduje też miejsce parkowania. Jeżeli mamy taką możliwość – zostawiajmy więc auto w garażu lub na parkingu strzeżonym. Ogranicza to ryzyko kradzieży, włamań, czy uszkodzeń pojazdu wywołanych przez warunki atmosferyczne.
 
10. Marka determinuje cenę
O kosztach ubezpieczenia warto pomyśleć już przy zakupie auta. Na rynku prowadzone są  różnego rodzaju statystyki dotyczące  m.in. kradzieży aut. Niewątpliwie wpływa to na wysokość cen polis, tak samo jak wyposażenie pojazdu. Im bardziej luksusowe akcesoria, czy choćby skórzana tapicerka, tym wyższa składka za polisę.

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

Komentuj:

~Graża 2012-10-19

Znajoma korzystała i dostała 100 zł mniej na OC i AC, a że płaciła kartą to jeszcze dali jej - 5%. Chwaliła sobie, więc może warto spróbować.

~EKateryna 2012-10-09

Ja korzystałam z tych kodów promocyjnych I dostałam 100 zł zniżki na pakiet OC I AC. Acha I dostałam jeszcze 5 % dodatkowo, że przez internet zakupiłam

darios 2012-08-29

@Borgir - to działa tylko w niektórych przypadkach, a co jeśli auto Ci ukradną? Nie zdążysz odłożyć wystarczająco dużo. Na pewno trzeba bardzo dobrze porównywać oferty firm ubezpieczeniowych. Ja już dawno przestałem chodzić do stacjonarnych ubezpieczycieli i szukam czegoś przez internet. Jest taniej niż w agencjach ubezpieczeniowych. Składkę można obliczyć np. poprzez ten internetowy kalkulator AC Poza tym w internecie jest też sporo porównywarek, które pokażą, gdzie w danym momencie można wykupić najtańszą polisę. Oczywiście ważne są też opinie o ubezpieczycielu :)

~Zniżki w Liberty Direct na AC 2012-08-14

Czy korzystał ktoś z dodatkowych zniżek na AC w Liberty Direct? Liberty Direct instrukcja Ciekawią mnie opinie w tym temacie ludzi, którzy korzystali z tego typu rozwiązania.

Borgir 2012-08-10

11. Zamiast opłacać AC, odkładamy równowartość składki na swoje konto, w razie potrzeby wypłacalność 100%. Bez żebrania w TU, bez amortyzacji, wykrętów, tracenia nerwów - i bez poczucia że ktoś Cię robi w przyrodzenie męskie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando