mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > 2012 rok stabilny dla branży wynajmu

2012 rok stabilny dla branży wynajmu

Miniony rok firmy flotowe zrzeszone w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów zakończyły 9-procentowym wzrostem. Podobne tempo wzrostu utrzymuje się już od pewnego czasu, co przy spadkach sprzedaży nowych aut w naszym kraju jest dobrym wynikiem dla całej branży.

Z piętnastu raportujących firm PZWLP, czternaście zanotowało wzrosty. Według stanu na 31 grudnia 2012 roku, Związek w wynajmie długoterminowym łącznie finansował i zarządzał 104.977 pojazdami. W full service leasingu (FSL) było 83.696 aut, w leasingu z serwisem (LS) – 11.239, a w wyłącznym zarządzaniu (FM) – 10.042 samochody.

- Wyniki Związku wskazują na stabilny rozwój branży. Ze względu na fuzje, przejęcia i przystąpienie nowych członków, które miały miejsce w ostatnim roku, zdecydowaliśmy się przeanalizować dane z punktu widzenia rozwoju organicznego, który w bardziej przejrzysty sposób pokazuje przyrost samochodów, czyli realny rozwój branży – mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Wzrost firm PZWLP w wynajmie długoterminowym wyniósł 9 procent rok do roku. W usługach opartych na flotach należących do członków Związku – w full service leasingu oraz w leasingu z serwisem liczonych łącznie – skala wzrostu była zbliżona i wyniosła 9,18 procent.

- Dane za rok 2012 podkreślają rozwój charakterystycznych tendencji w wynajmie długoterminowym pojazdów. Należą do nich między innymi stabilne, stałe tempo wzrostu full service leasingu, który jest najpełniejszym i najbardziej kompleksowym produktem wynajmu, oraz stagnacja wyłącznego zarządzania, na co wskazuje skala jego rozwoju: nieco ponad pół procent – wyjaśnia Leszek Pomorski.

PZWLP obejmuje obecnie ponad 73 procent polskiego rynku wynajmu ogółem i 75 procent full service leasingu. Razem z niezrzeszonym, ale raportującym wspólnie z PZWLP Masterlease, udział w branży wynajmu wynosi ponad 87 procent.

Spośród szesnastu firm flotowych (razem z Masterlease) największą flotą finansowanych i zarządanych aut w 2012 roku może się pochwalić Masterlease (20.541), zaś z firm zrzeszonych w Związku - LeasePlan FM (19.999) oraz Arval Service Lease (16.056). W kategorii full service leasing liderem rynku jest LeasePlan FM (15.901). Najwięcej aut w leasingu z serwisem sfinansowało Masterlease (6.384), zaś w wyłącznym zarządzaniu najwięcej aut pochodzi od LeasePlan FM (4.073).

Podobne wiadomości:

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Skoda najlepsza w sprzedaży flotowej

Skoda najlepsza w sprzedaży flotowej

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.