mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > 2012 rok stabilny dla branży wynajmu

2012 rok stabilny dla branży wynajmu

Miniony rok firmy flotowe zrzeszone w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów zakończyły 9-procentowym wzrostem. Podobne tempo wzrostu utrzymuje się już od pewnego czasu, co przy spadkach sprzedaży nowych aut w naszym kraju jest dobrym wynikiem dla całej branży.

Z piętnastu raportujących firm PZWLP, czternaście zanotowało wzrosty. Według stanu na 31 grudnia 2012 roku, Związek w wynajmie długoterminowym łącznie finansował i zarządzał 104.977 pojazdami. W full service leasingu (FSL) było 83.696 aut, w leasingu z serwisem (LS) – 11.239, a w wyłącznym zarządzaniu (FM) – 10.042 samochody.

- Wyniki Związku wskazują na stabilny rozwój branży. Ze względu na fuzje, przejęcia i przystąpienie nowych członków, które miały miejsce w ostatnim roku, zdecydowaliśmy się przeanalizować dane z punktu widzenia rozwoju organicznego, który w bardziej przejrzysty sposób pokazuje przyrost samochodów, czyli realny rozwój branży – mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Wzrost firm PZWLP w wynajmie długoterminowym wyniósł 9 procent rok do roku. W usługach opartych na flotach należących do członków Związku – w full service leasingu oraz w leasingu z serwisem liczonych łącznie – skala wzrostu była zbliżona i wyniosła 9,18 procent.

- Dane za rok 2012 podkreślają rozwój charakterystycznych tendencji w wynajmie długoterminowym pojazdów. Należą do nich między innymi stabilne, stałe tempo wzrostu full service leasingu, który jest najpełniejszym i najbardziej kompleksowym produktem wynajmu, oraz stagnacja wyłącznego zarządzania, na co wskazuje skala jego rozwoju: nieco ponad pół procent – wyjaśnia Leszek Pomorski.

PZWLP obejmuje obecnie ponad 73 procent polskiego rynku wynajmu ogółem i 75 procent full service leasingu. Razem z niezrzeszonym, ale raportującym wspólnie z PZWLP Masterlease, udział w branży wynajmu wynosi ponad 87 procent.

Spośród szesnastu firm flotowych (razem z Masterlease) największą flotą finansowanych i zarządanych aut w 2012 roku może się pochwalić Masterlease (20.541), zaś z firm zrzeszonych w Związku - LeasePlan FM (19.999) oraz Arval Service Lease (16.056). W kategorii full service leasing liderem rynku jest LeasePlan FM (15.901). Najwięcej aut w leasingu z serwisem sfinansowało Masterlease (6.384), zaś w wyłącznym zarządzaniu najwięcej aut pochodzi od LeasePlan FM (4.073).

Podobne wiadomości:

Skoda najlepsza w sprzedaży flotowej

Skoda najlepsza w sprzedaży flotowej

Aktualności 2016-02-02

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.