mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > 49 mln zł za nieubezpieczonych sprawców wypadków

49 mln zł za nieubezpieczonych sprawców wypadków

Nieubezpieczeni i niezidentyfikowani sprawcy wypadków drogowych kosztowali w minionym roku 49,1 mln złotych. Tyle ostatecznie wyniosły odszkodowania wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ofiarom tych wypadków.

49 mln zł za nieubezpieczonych sprawców wypadków
We wtorek Zwyczajne Zgromadzenie Członków UFG zatwierdziło sprawozdanie finansowe Zarządu z działalności Funduszu za 2010 rok. Udzieliło również absolutorium Zarządowi i Radzie. Uchwały w tych sprawach podejmowane były jednogłośnie.

- Miniony rok był rokiem projektów informatycznych, które kontynuujemy w tym roku – powiedziała członkom zgromadzenia Elżbieta Wanat-Połeć, prezes zarządu UFG. Zapowiedziała, że na jesieni Fundusz będzie gotowy z wdrożeniem kolejnego narzędzia, dającego korzyści biznesowe ubezpieczycielom. Pozwoli ono uzyskać pełną historię ubezpieczenia komunikacyjnego danego kierowcy lub pojazdu. Aktualnie towarzystwa otrzymują z Funduszu informację w ilu wypadkach uczestniczyło dane auto. Z kolei pełna historia ubezpieczenia ma zawierać kompleksowe informacje o wykupionych polisach OC i AC, dane o wypłaconych odszkodowaniach jak i odmowach takich wypłat. – Takie informacje stanowić będą ostateczną podstawę dla systemu bonus-malus w ubezpieczeniach komunikacyjnych – tłumaczyła Elżbieta Wanat-Połeć.

W 2010 roku pełne dochody Funduszu wyniosły 81,0 mln złotych, zaś koszty 94,4 mln złotych (bez uwzględniania skumulowanego wyniku finansowego z lat ubiegłych). UFG finansowany jest głównie z przychodów: ze składek firm ubezpieczeniowych, z regresów do nieubezpieczonych sprawców wypadków oraz z opłat karnych za brak OC. W omawianym okresie składki od firm ubezpieczeniowych wzrosły o 14,1 mln do 49,8 mln złotych, przychody z opłat karnych wzrosły o 1,6 mln do 12,5 mln złotych, zaś odszkodowania odzyskane od nieubezpieczonych sprawców (regresy) sięgnęły 15,4 mln złotych i były o ponad 300 tys. złotych wyższe niż przed rokiem.

Z kolei do największych kosztów Funduszu należą odszkodowania za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych sprawców oraz wypłaty za upadłe zakłady ubezpieczeń. Łącznie z tego tytułu UFG wypłacił w minionym roku 54,7 mln złotych (42,7 mln stanowiły odszkodowania i 12 mln renty), o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Inną znaczącą pozycją w kosztach Funduszu są koszty administracyjne. W 2010 roku wyniosły one 35,0 mln złotych i były wyższe o 6,1 mln złotych, niż rok wcześniej. Ma to związek z opracowanym w UFG narzędziem do weryfikacji historii szkodowej klienta lub pojazdu - a oddanym do użytku ubezpieczycieli w marcu tego roku - oraz z rozwojem innych systemów informatycznych (chodzi m.in. o koszty usług informatycznych: asysty technicznej i utrzymania systemów informatycznych).

Ubiegłoroczne koszty UFG zostały obciążone ujemnym wynikiem finansowym z lat ubiegłych, w łącznej wysokości – 52,0 mln zł. Tak ogromne straty wynikały ze zbyt niskiej składki, którą ubezpieczyciele wpłacali na rzecz tej instytucji. Od ponad trzech lat zobowiązana z tytułu odszkodowań za nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych sprawców, Fundusz pokrywał aktywami finansowymi z wcześniejszych lat. – Przeprowadzone przez nas symulacje przewidują, że w 2013 roku UFG powinien już funkcjonować bez żadnych minusów – wyjaśnia Elżbieta Wanat-Połeć.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.