Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > 9 tysięcy złotych za wypadek bez OC

9 tysięcy złotych za wypadek bez OC

Aż o jedną czwartą wzrosła liczba kierowców bez polisy OC, którzy muszą oddawać pieniądze za spowodowane przez siebie wypadki – wynika z ostatniej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Przeciętna suma do zwrotu przekracza już 9 tys. złotych.

9 tysięcy złotych za wypadek bez OC
W ubiegłym roku UFG rozpoczął odzyskiwanie należności za ponad 3,1 tysiąca wypadków, to jest o 600 więcej niż rok wcześniej. Łącznie w 2012 roku prowadził 19,4 tysiąca spraw o zwrot odszkodowań wypłaconych ofiarom wypadków spowodowanych przez kierowców bez OC, również w latach poprzednich.

 Osoby decydujące się na jazdę bez polisy OC ryzykują coraz więcej. Rośnie bowiem nie tylko liczba, ale i wartość odszkodowań wypłacanych przez Fundusz za spowodowane przez nich wypadki. UFG ma bowiem obowiązek odzyskiwać wypłacone przez siebie sumy - od nieubezpieczonych sprawców wypadków drogowych.

Tylko w ostatnim roku wystąpiono do kierowców bez ważnego OC o zwrot 28,4 mln złotych, tj. o prawie 5 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

- Warto pamiętać, że odpowiedzialność nieubezpieczonego sprawcy jest nieunikniona – mówi Izabela Pintscher, kierownik Wydziału Regresów UFG. - Nawet jeżeli w danym momencie nie dysponuje on majątkiem, w odpowiednim terminie ponownie kierujemy sprawę do komornika i postępujemy tak aż do skutku – podkreśla.
– Fundusz podejmuje również działania mające na celu zwiększenie efektywności w ściąganiu odszkodowań od nieubezpieczonych sprawców wypadków nie tylko w kraju, ale również zagranicą – zaznacza Michał Sierant, wicedyrektor Pionu Windykacji UFG.

Najczęściej kierowcy bez polisy OC muszą oddawać odszkodowania nie przekraczające 10 tys. złotych. Jednak w ostatnim roku najbardziej dynamicznie, bo o 36 procent, rosła liczba spraw o zwrot świadczeń w przedziale 10-50 tys. złotych. Z kolei największy regres sięga 1,5 mln złotych. Tyle aktualnie wynoszą roszczenia poszkodowanych w wypadku, w którym kierowca tira postanowił zawrócić na autostradzie, we mgle. Na wykonującego niedozwolony manewr tira wjechały rozpędzone auta. W wypadku zginęło kilku młodych mężczyzn.

Warto wiedzieć, że nieubezpieczonych sprawców wypadków czekają poważne konsekwencje finansowe. UFG jest zobowiązany do dochodzenia nie tylko odszkodowania, wypłaconego ofiarom wypadku, ale również wszystkich kosztów związanych z obsługą tej wypłaty.

I tak, nieubezpieczony kierowca musi liczyć się z koniecznością zapłaty:
- kary za brak OC (dla samochodów osobowych pełna stawka to 3,2 tys. złotych),
- mandatu podczas kontroli drogowej (50 złotych),
- odszkodowania za spowodowany wypadek, wraz z kosztami UFG.

A i tak wymieniona wyżej kara nie zwolni go z konieczności wykupienia polisy OC.

Podobne wiadomości:

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Milion aut elektrycznych w Polsce - do 2025 roku
Milion aut elektrycznych w Polsce - do 2025 roku
Taka wizję ma Ministerstwo Energii. Przedstawiono ją w Planie Rozwoju Elektromobilności. Zadanie takie może wydawać się niemożliwe, ale według resortu energii, cel zostanie osiągnięty.