mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > AC pójdzie do góry!

AC pójdzie do góry!

Ostra konkurencja w sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych i wynikająca stąd walka cenowa spowodowały, że towarzystwa ubezpieczeniowe osiągają straty już nie tylko na ubezpieczeniach OC, ale i na, przynoszących dotąd zyski, AC.

AC pójdzie do góry!
W ubiegły weekend Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała wyniki towarzystw ubezpieczeniowych za cały 2009 rok. Ciekawe dane dotyczą ubezpieczeń komunikacyjnych, z których wynikają duże straty dla firm ubezpieczeniowych.

Wynik techniczny sprzedaży AC dla wszystkich ubezpieczycieli raportujących do KNF po raz pierwszy od dawna jest ujemny i wynosi łącznie -86,3 miliona złotych. Druga linia ubezpieczeń komunikacyjnych zanotowała ujemny wynik przy spadku przychodów o 6%. To, co działo się na rynku ubezpieczeniowym do tej pory, czyli ostra wojna cenowa, zapowiadało taki efekt. W porównaniu do wyników za 2008 roku wynik roku 2009 roku jest o ponad pół miliarda złotych(!) gorszy. Dotąd, mimo że jest to wbrew przepisom prawa, powszechnie uznawano, że zły wynik w ubezpieczeniach OC towarzystwa ubezpieczeniowe kompensują sobie z segmentu ubezpieczeń autocasco.

W kwestii OC wyniki KNF przynoszą dalsze złe wiadomości. Strata pogłębiła się o 248 milionów złotych i w 2009 roku znacznie zbliżyła się  do miliarda złotych. Niestety, mimo wzrostu przypisu składki o prawie 2% ujemny wynik techniczny wyniósł -954 miliony złotych. Co oznacza, że do każdych 100 złotych zarobionej składki ubezpieczyciele dołożyli 14 złotych...

Łączna strata w ubezpieczeniach OC i AC przekroczyła miliard złotych i wyniosła 1.040 milionów złotych. Warto wspomnieć, że w wynikach prezentowanych przez KNF nie ma wyników AXA i Liberty Direct, które raportują do niepolskich organów nadzoru, ginąc tam w sprawozdaniach grupowych.

Wyniki towarzystw na ubezpieczeniach komunikacyjnych wskazuje dość jednoznacznie kierunek zmian cen. Ubezpieczyciele osiągnęli poziom strat, których prawdopodobnie nie będą już dłużej chcieli i mogli akceptować. Naprawdopodobniej oznacza to koniec wojny cenowej, co dla kierowców będzie skutkować wyższymi cenami za polisy ubezpieczeniowe.

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

~agencik 2010-03-23

nie wiem czy podwyżki zdadzą egzamin, myśle ze więcej osób po prostu przestanie wykupywać wówczas AC i straty wciąż będą

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.