mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Akcyza do zwrotu!

Akcyza do zwrotu!

W dniu dzisiejszym Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, iż akcyza na sprowadzane samochody używane była niezgodna z prawem unijnym. Stwarza to szansę na odzyskanie części zapłaconej akcyzy od blisko 2 mln pojazdów.

Akcyza do zwrotu!

Od 1 maja 2004 r., czyli od naszego przystąpienia w szeregi Unii Europejskiej, akcyza miała być jedynym ale skutecznym środkiem przeciwdziałającym zbyt dużemu napływowi leciwych już aut używanych z zagranicy. Nie dość, iż praktycznie nie stanowiła żadnej bariery (świadczy o tym ponad 2 mln sprowadzonych aut), to jak się okazuje była niezgodna z prawem unijnym i konieczny będzie zwrot jej części osobom, które już ją zapłaciły.
 
Jaka będzie to skala - niewiadomo. W sumie, w ciągu tych trzech lat do kraju trafiło ponad 2,4 mln aut z terenu innych państw unijnych (2006 - 798 tys., 2005 - 851,2 tys., 2004 - 803 tys.), a sama tylko akcyza z tego tytułu zasiliła budżet państwa w kwocie ponad 2,4 mld zł.
 
Oczywiście nie całą kwotę budżet państwa będzie musiał zwrócić. Akcyza sama w sobie nie została bowiem zakwestionowana, tylko fakt, iż różnicuje ona auta zarejestrowane już wcześniej na terenie naszego kraju z tymi, które po raz pierwszy zostały do kraju przywiezione. W tym drugim przypadku stawka akcyzy mogła sięgać nawet i 65% wartości samochodu wykazanej na fakturze w przypadku aut siedmioletnich i starszych. Od grudnia obowiązują już dostowane przepisy podatku akcyzowego, zgodnie z którymi akcyza nie jest już uzależniona od wieku pojazdu, a tylko od pojemności silnika (3,1% do 2,0 litrów i 13,6% powyżej dwóch litrów). Dlatego też będzie można się starać wyłącznie o zwrot tej nadwyżki, czyli różnicy pomiędzy np. 65% a 13,6% dla auta starszego niż siedmioletnie i o pojemności silnika powyżej dwóch litrów.
 
Ministerstwo Finansów nie podało jeszcze szacunkowej kwoty zwrotu akcyzy, ani też trybu postępowania o jej zwrot. Pojawiły się jedynie ostrzeżenia, iż weryfikacji podlegać będą te faktury, na których widnieje niska wartość samochodu. Czy rzeczywiście istnieje taka możliwość, czy też jest to zwykłe straszenie, zobaczymy w ciągu najbliższych dni. Z pewnością można się też spodziewać, iż wiele osób, które sprowadziły bardzo tanie auta, gdzie zapłaciły akcyzę rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset złotych, odpuści sobie tę zawiłą być może procedurę.
 
Czytaj także:

KE atakuje, MT się broni (2007-01-05)

Kontrole techniczne niezgodne z UE (2006-12-22)

Używane auta z UE jeszcze tańsze (2006-12-01)

Nie ma mowy o podwójnej akcyzie (2006-10-02)

 


Podobne wiadomości:

KE atakuje, MT się broni

KE atakuje, MT się broni

Finanse i prawo 2007-01-05

Kontrole techniczne niezgodne z UE

Kontrole techniczne niezgodne z UE

Finanse i prawo 2006-12-28

Komentuj:

~lutek 2007-04-09

tak franek, trzeba zlozyc do UC wniosek o zwrot akcyzy, czy tez jej czesci i czkac na odpowiedz, jsli bedzie odmowna to do sądu z nimi i masz wygraną w kieszeni

~Franek 2007-02-12

Jesli sprowadzilem samochod z Anglii jak wyglada teraz sprawa akcyzy? Musze zglosic do Urzedu Celnego czy nie?

~A.K. 2007-01-28

gdzie mam zlozyc i co? w urezdzie celnym, skarbowym, prosze o pomoc

~gustaw 2007-01-19

ja sie zastanawiam, zaplacilem ok. 250 zl akcyzy i nie wiem czy mi sie to oplaca, stanie w kolejkach wypelnianie wnioskow, pewno po kilka razy bo bedą niejasne itp itd

~anonim 2007-01-18

a ile bedzie tego zwrotu? 200-500 mln zl?, uruchomią jakąs rezerwe budzetową, albo jeszcze inaczej dowalą nam wyższą akcyze np na paliwo i jeszcze bedą do przodu, a nikt za to nie beknie, bo niestety to sejm taką ustawe przegłosował, czyli pośrednio myśmy wszyscy, bo takich ześmy sobie wybrali

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.