mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Akcyza do zwrotu!

Akcyza do zwrotu!

W dniu dzisiejszym Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, iż akcyza na sprowadzane samochody używane była niezgodna z prawem unijnym. Stwarza to szansę na odzyskanie części zapłaconej akcyzy od blisko 2 mln pojazdów.

Akcyza do zwrotu!

Od 1 maja 2004 r., czyli od naszego przystąpienia w szeregi Unii Europejskiej, akcyza miała być jedynym ale skutecznym środkiem przeciwdziałającym zbyt dużemu napływowi leciwych już aut używanych z zagranicy. Nie dość, iż praktycznie nie stanowiła żadnej bariery (świadczy o tym ponad 2 mln sprowadzonych aut), to jak się okazuje była niezgodna z prawem unijnym i konieczny będzie zwrot jej części osobom, które już ją zapłaciły.
 
Jaka będzie to skala - niewiadomo. W sumie, w ciągu tych trzech lat do kraju trafiło ponad 2,4 mln aut z terenu innych państw unijnych (2006 - 798 tys., 2005 - 851,2 tys., 2004 - 803 tys.), a sama tylko akcyza z tego tytułu zasiliła budżet państwa w kwocie ponad 2,4 mld zł.
 
Oczywiście nie całą kwotę budżet państwa będzie musiał zwrócić. Akcyza sama w sobie nie została bowiem zakwestionowana, tylko fakt, iż różnicuje ona auta zarejestrowane już wcześniej na terenie naszego kraju z tymi, które po raz pierwszy zostały do kraju przywiezione. W tym drugim przypadku stawka akcyzy mogła sięgać nawet i 65% wartości samochodu wykazanej na fakturze w przypadku aut siedmioletnich i starszych. Od grudnia obowiązują już dostowane przepisy podatku akcyzowego, zgodnie z którymi akcyza nie jest już uzależniona od wieku pojazdu, a tylko od pojemności silnika (3,1% do 2,0 litrów i 13,6% powyżej dwóch litrów). Dlatego też będzie można się starać wyłącznie o zwrot tej nadwyżki, czyli różnicy pomiędzy np. 65% a 13,6% dla auta starszego niż siedmioletnie i o pojemności silnika powyżej dwóch litrów.
 
Ministerstwo Finansów nie podało jeszcze szacunkowej kwoty zwrotu akcyzy, ani też trybu postępowania o jej zwrot. Pojawiły się jedynie ostrzeżenia, iż weryfikacji podlegać będą te faktury, na których widnieje niska wartość samochodu. Czy rzeczywiście istnieje taka możliwość, czy też jest to zwykłe straszenie, zobaczymy w ciągu najbliższych dni. Z pewnością można się też spodziewać, iż wiele osób, które sprowadziły bardzo tanie auta, gdzie zapłaciły akcyzę rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset złotych, odpuści sobie tę zawiłą być może procedurę.
 
Czytaj także:

KE atakuje, MT się broni (2007-01-05)

Kontrole techniczne niezgodne z UE (2006-12-22)

Używane auta z UE jeszcze tańsze (2006-12-01)

Nie ma mowy o podwójnej akcyzie (2006-10-02)

 


Podobne wiadomości:

KE atakuje, MT się broni

KE atakuje, MT się broni

Finanse i prawo 2007-01-05

Kontrole techniczne niezgodne z UE

Kontrole techniczne niezgodne z UE

Finanse i prawo 2006-12-28

Komentuj:

~lutek 2007-04-09

tak franek, trzeba zlozyc do UC wniosek o zwrot akcyzy, czy tez jej czesci i czkac na odpowiedz, jsli bedzie odmowna to do sądu z nimi i masz wygraną w kieszeni

~Franek 2007-02-12

Jesli sprowadzilem samochod z Anglii jak wyglada teraz sprawa akcyzy? Musze zglosic do Urzedu Celnego czy nie?

~A.K. 2007-01-28

gdzie mam zlozyc i co? w urezdzie celnym, skarbowym, prosze o pomoc

~gustaw 2007-01-19

ja sie zastanawiam, zaplacilem ok. 250 zl akcyzy i nie wiem czy mi sie to oplaca, stanie w kolejkach wypelnianie wnioskow, pewno po kilka razy bo bedą niejasne itp itd

~anonim 2007-01-18

a ile bedzie tego zwrotu? 200-500 mln zl?, uruchomią jakąs rezerwe budzetową, albo jeszcze inaczej dowalą nam wyższą akcyze np na paliwo i jeszcze bedą do przodu, a nikt za to nie beknie, bo niestety to sejm taką ustawe przegłosował, czyli pośrednio myśmy wszyscy, bo takich ześmy sobie wybrali

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.