mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Akcyza na razie bez zmian

Akcyza na razie bez zmian

Wypowiedziane przez premiera w sobotę słowa "Akcyza na paliwo nie może wzrosnąć, musi pozostać na tym najmniejszym z możliwych poziomów" z pewnością ucieszyły miliony polskich kierowców. Pytanie, czy na długo.

Akcyza na razie bez zmian

Kazimierz Marcinkiewicz jednocześnie dodał, iż "musimy trochę zrobić, by monopolistyczne ceny na benzynę spadły". Cóż to oznacza? Według premiera istnieje szansa, by rafinerie i hurtownie obniżyły swoje marże, nie mając na względzie wyłącznie swoich zysków. Z kolei krajowe koncerny odrzucają zarzuty i twierdzą, iż po wrześniowej obniżce akcyzy obniżyły ceny hurtowe paliw. Tak więc, znając polskie realia, decyzja odnośnie akcyzy, w najlepszym przypadku, nie będzie miała wpływu na ceny detaliczne paliw na stacjach. Chyba, że na rynkach światowych dojdzie do jakichś bardziej poważnych wahań cen, co znajdzie następnie odbicie i u nas.

Niestety nie wiadomo także, jak długo przyjdzie nam się cieszyć z obniżonych stawek akcyzy na paliwo. Przede wszystkim zadecyduje o tym budżet, a właściwie wpływy do niego. Jeśli będą zgodne z szacunkami rządu, to jest szansa na utrzymanie się dłużej niższej akcyzy. Jeśli natomiast nie pokryją zwiększonych wydatków socjalnych państwa, to rząd może szukać większych wpływów w pierwszej kolejności właśnie w wyższej akcyzie.

Niższa stawka akcyzy nie podoba się także zbytnio większości unijnym ministrom finansów. Zapowiedź rządu, jeszcze za kadencji premiera Belki, iż od stycznia powrócimy do poprzedniej stawki akcyzy nie skutkowała żadnymi reakcjami ze strony innych państw. Najbliższe dni pokażą, czy sobotnia decyzja Kazimierza Marcinkiewicza nie wywoła nowej fali sprzeciwu.

Czytaj także:
Koncerny nie zneutralizują akcyzy (2005-11-25)

Będzie wyższa akcyza?! (2005-11-22)


Podobne wiadomości:

Będzie wyższa akcyza?!

Będzie wyższa akcyza?!

Finanse i prawo 2005-11-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
W połowie sierpnia kierowcy jadący Zakopianką będą mogli skorzystać z nowo wybudowanego węzła drogowego w Poroninie. Marszałek województwa małopolskiego zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.