mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Alkolockiem w pijanych kierowców

Alkolockiem w pijanych kierowców

Pijani kierowcy to wciąż plaga naszych dróg, nawet pomimo stopniowej poprawy w tym temacie. Stąd co i rusz pojawiają się różnego rodzaju propozycje, jak z tą plagą walczyć. Ministerstwo Sprawiedliwości właśnie przygotowało kolejną porcję regulacji, w tym m.in. wydłużenie okresu bez prawa jazdy, wyższe kary pieniężne i konieczność instalowania blokady alkoholowej dla osób skazanych w przeszłości za jazdę po pijaku.

Alkolockiem w pijanych kierowców
Choć statystyki policyjne napawają lekkim optymizmem (maleje liczba zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierowców), to jednak sytuacja wciąż jest poważna i co chwilę pojawiają się w mediach informacje o tragicznych wypadkach, w których główną rolę odgrywają kierowcy pod wpływem alkoholu.

Statystyki pokazują jedną niepokojącą rzecz. Mianowicie, coraz częściej dochodzi do przypadków powtórnego prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości. W roku 2012 skazano 12.527 osób, podczas gry rok wcześniej 10.039. W porównaniu z ogólną liczbą pijanych kierowców liczby te mogą sugerować, że obecne kary nie odstraszają wystarczająco skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu od tego, by ponownie zasiąść za kierownicą będąc w stanie nietrzeźwości bądź po spożyciu alkoholu.

Proponowane rozwiązania resortu sprawiedliwości zakładają przede wszystkim wydłużenie okresu pozostawania bez prawa jazdy wobec sprawcy, który w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia. Sąd w takich sytuacjach ma orzekać zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres od lat 3 do lat 15.

Ponadto w kodeksie karnym proponuje się, aby w przypadku kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości pomimo uprzedniego skazania za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (tzw. quasi-recydywa) sąd orzekał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z projektem odstąpienie od dożywotniego orzeczenia środka karnego może nastąpić jedynie w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.
 
Nie tylko jednak dłuższe, czy wręcz dożywotnie cofnięcie uprawnień do prowadzenia samochodu zakłada projekt zmian. Sądy mają orzekać karę świadczenia pieniężnego w wysokości minimum 5 tysięcy złotych (w przypadku skazanego po raz pierwszy za ww. przestępstwo) lub 10 tysięcy złotych (w przypadku tzw. quasi-recydywistów), a także nawiązki w wysokości co najmniej 10 tysięcy złotych wobec sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnionych w stanie nietrzeźwości. Nawiązka ma być orzekana na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub, w przypadku spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości, na rzecz pokrzywdzonego lub osoby najbliższej.

Kolejna propozycja zakłada ponadto wprowadzenie nowego typu czynu zabronionego, polegającego na prowadzeniu pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień, które zostały uprzednio cofnięte w związku z orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Z kolei w kodeksie karnym wykonawczym ma zostać wprowadzona zmiana, zgodnie z którą będzie można podawać wyrok do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie stosownej informacji na stronie internetowej sądu, w przypadku, w którym sąd nie określił w wyroku sposobu podania go do publicznej wiadomości.

Nowelizacja przepisów zakłada nie tylko same sankcje, lecz również środek, którego celem jest zapobieganie ponownemu siadaniu za kierownicą przez pijanych kierowców. Sprawcy skazani za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości, gdy ponownie dostaną prawo jazdy, będą musieli wyposażyć swój samochód w blokadę alkoholową, uniemożliwiającą działanie silnika samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Obowiązek prowadzenia pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową dotyczyć będzie tych, którzy po upływie zakazu prowadzenia pojazdu podejmą kroki w celu przywrócenia utraconych uprawnień. Starosta, wydając decyzję o ich przywróceniu, jednocześnie w wydawanym dokumencie umieszczał będzie informację o ograniczeniu do prowadzenia pojazdów wyłącznie wyposażonych w blokadę alkoholową. Obowiązek ten będzie nakładany na okres 3 lat.

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Kurs na prawo jazdy bez teorii?

auto motor i sport 0000-00-00

Posłowie szykują nam kolejną rewolucję w zakresie szkolenia kandydatów na kierowców. Tym razem chodzi o możliwość rezygnacji ze szkolenia teoretycznego.

Komentuj:

~rodak 2014-04-22

Nie wierzę ,że coś się zmieni - coraz więcej pijanych policjantów, prokuratorów i tym podobnych powodujących wypadki, nie mówiąc już o posłach i senatorach zasłaniających się imunitetem lub księżach po małym mszalnym .Przykład idzie z "góry"

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.