mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Auta z kratką zagrożone

Auta z kratką zagrożone

Najpierw w efekcie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na polskie drogi po kilku latach nieobecności powróciły auta z kratką. Dwie ostatnie decyzje Komisji Europejskiej mogą spowodować natomiast, że znowu nie będzie sensu ich kupować. Jak widać, to instytucje europejskie mają decydujący wpływ na to, jakie auta kupują polscy przedsiębiorcy.

Auta z kratką zagrożone
Po wejściu Polski w szeregi Unii Europejskiej przepisy odnośnie możliwości odliczania podatku VAT od pojazdów wykorzystywanych w działalności gospodarczej oraz od paliwa do nich zmieniały się już kilkakrotnie. A przecież minęło dopiero nieco ponad sześć lat od tej daty. I co jest jednak w tym najgorsze, wcale nie widać, abyśmy już zbliżali się ku końcowi tego serialu zatytuowanego "samochód w firmie i podatek VAT".

Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy są zdeterminowane wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie spółki Magoora. Odliczenie pełnego VAT od kupna auta na firmę, a następnie paliwa do niego jest możliwe w przypadku, gdy dany pojazd posiada homologację ciężarową, a więc dotyczy także tzw. aut z kratką.

Polska strona nie chciała się jednak poddać i w ubiegłym roku przygotowała projekt zmian, by jednak uniemożliwić przedsiębiorcom nabywanie zwykłych modeli osobowych wyposażonych jedynie w kratkę oddzielającą kabinę pasażerską od części bagażowej. Jednocześnie wystąpiła do Komisji Europejskiej na zgodę na wprowadzenie tego typu ograniczeń w podatku VAT. Bez tej zgody taka zmiana przepisów nie byłaby możliwa, gdyż pogorszyłaby się sytuacja podatkowa podatników, co jest niezgodne z unijnymi przepisami.

Kiedy pod koniec września państwo polskie uzyskało zgodę Unii Europejskiej, a dokładniej Komitetu ds. VAT, na czasowe (trzyletnie) wyłączenie prawa do odliczania podatku VAT od nabywanego paliwa do niektórych samochodów osobowych (auta z kratką) wykorzystywanych w działalności gospodarczej, wydawało się, iż zmierzch tego typu aut jest nieunikniony. Polski rząd podjął jednak zaskakującą decyzję i nie zdecydował się wówczas na zmiany. Być może czekano na to, co właśnie nastąpiło.

Komisja Europejska opublikowała bowiem projekt decyzji, której wydanie umożliwi polskiemu fiskusowi wprowadzenie ograniczeń przy odliczaniu podatku od towarów i usług od samochodów. Wydanie decyzji w zaproponowanym przez KE kształcie skutkowałoby możliwością zmiany polskich przepisów tak, by w przypadku zakupu, nabycia, importu, dzierżawy i leasingu samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej pół tony i masie całkowitej do 3,5 tony ograniczyć prawo do odliczenia podatku naliczonego do 60% VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Razem z poprzednią decyzją, znaczyłoby to, że podatnik nie mógłby też odliczać podatku VAT od paliwa do tego typu samochodów.

Co na najbardziej zainteresowani? Zdaniem Pracodawców RP, gdyby zmiany weszły w życie, naruszałyby zasadę neutralności – jedną z podstawowych reguł dotyczących podatku od towarów i usług. Polega ona na pomniejszaniu podatku do zapłaty o podatek naliczony, wynikający z faktur VAT, dokumentujących nabycie przez podatnika towarów i usług na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Brak możliwości pełnego korzystania z odliczenia stanowić będzie poważne obciążenie przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych i opierających swój profil działalności na usługach związanych z transportem. Odbije się to niekorzystnie na ich kondycji finansowej oraz spowoduje wzrost cen świadczonych przez nich usług. A przecież z punktu widzenia wielu firm samochód to narzędzie pracy tak samo ważne jak np. komputer, drukarka, czy frezarka.

Poza tym jest jeszcze drugi niezwykle istotny aspekt. Częste zmiany zasad opodatkowania samochodów powodują nierynkowe zachowania ich nabywców, którzy decyzję kupna uzależniają od możliwości odliczenia VAT, przez co powodują fluktuację wysokości popytu na rynku samochodowym. Bez stabilizacji w tym zakresie, nie ma mowy o stabilizacji na rynku sprzedaży samochodów do firm.

- Zwracając uwagę na to, że ograniczenia odliczenia są odejściem od podstawowych zasad, którymi rządzą – a przynajmniej powinny rządzić się - podatki obrotowe, apelujemy, by ustawodawca, kiedy nawet uzyska ku temu podstawę prawną, zaniechał wprowadzania przepisów ograniczających możliwość odliczania VAT od samochodów z kratką – mówi ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski.

Jeśli głosy sprzeciwu nie zostaną wysłuchane, wówczas najprawdopodobniej od 1 stycznia 2011 roku zniknie możliwość odliczania VAT od aut z kratką. Nie będą działały tu tzw. prawa nabyte, co oznacza, że kupując tego typu auto dziś, wraz z początkiem roku stracimy możliwość odliczania VAT od paliwa. Bez wątpienia, ci przedsiębiorcy, którzy już nabyli taki pojazd, mogą czuć się zawiedzeni, a nawet oszukani.

Żeby było jeszcze śmieszniej, uzyskane przez nasze państwo zgody KE są zgodami czasowymi (trzyletnimi). A to oznacza, że za jakiś czas ponownie wrócimy do stanu z dnia dzisiejszego. W tej sytuacji coraz częściej i coraz głośniej słyszy się, by wprowadzić pełne odliczenie VAT od wszystkich pojazdów nabywanych przez firmy. Tylko, czy jest szansa na taki krok ze strony rządzących?

Podobne wiadomości:

Producenci aut kontra Unia Europejska

Producenci aut kontra Unia Europejska

Aktualności 2015-06-26

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Aktualności 2015-03-23

Komentuj:

~rrr5 2010-09-06

mam firmę informatyczną i kupię swoim pracownikom 20tonowe ciężarówki aby mogli dojeżdżać do klientów, a wożą ze sobą tylko laptopa- świetny pomysl

~robol 2010-06-24

Nareszcie koniec z odliczaniem przez "byznesmenuff" vat-u od wyjazdu nad np. morze albo do Zakopca!! 9 na 10 aut z kratką do tego służy!!

~antek 2010-06-22

Póki rządzi komuna obywatelska to nie sądzę żeby zrobili coś z korzyścią dla nas. Samochód to luksus a klienta trzeba maksymalnie wydoić.

~zenobiusz 2010-06-21

teraz na bank wprowadzą ogranicznie w odliczaniu VAT od kratek, zapewne od 1 stycznia 2011, tylko pytanie na jaki okres, może w końcu pójdą po rozum do głowy i wprowadzą możliwość odliaczania tego podatku od wszystkich aut firmowych kosztem np. podatku od wykorzystywania ich do celów prywatnych???

~zen 2010-06-21

ja nie kumam nic a nic. swoją drogą kuzyn z Essen ma na firmę Opla GT, nie wiem jak z Vatem ale paliwo może odliczyć

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.