mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Auto dla firmy bez VAT-u

Auto dla firmy bez VAT-u

Jest szansa, iż przy zakupie samochodu na firmę będzie można odliczyć pełen podatek VAT. Niestety, nie ma raczej co liczyć, iż podobnie będzie w przypadku późniejszego zakupu paliwa do niego.

Ministerstwo Finansów ujawniło propozycję zmian do ustawy o podatku od towarów i usług. Jedną z najważniejszych, z punktu widzenia przedsiębiorcy, jest możliwość odliczania 100% podatku VAT od zakupu każdego samochodu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej. Nie będzie takiej możliwości w przypadku zakupu paliwa, choć początkowo była i taka propozycja. Trzecią ważną kwestią, będzie wprowadzenie zryczałtowanego podatku od używania samochodu firmowego do celów prywatnych.

Obecnie, przypomnijmy, możliwość odliczania całego podatku VAT istnieje tylko przy kupnie określonej grupy pojazdów. Oprócz aut ciężarowych o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, takie prawo przysługuje także w przypadku samochodów specjalnych, aut z odrębną konstrukcyjnie kabiną pasażerską, z odkrytą przestrzenią bagażową (tzw. pickupy), do przewozu minimum 10 osób razem z kierowcą, z jednym rzędem siedzeń i trwale oddzieloną (np. kratką) przestrzenią bagażową oraz z dwoma lub większą liczbą rzędów, o ile dłogość trwale oddzielonej przestrzeni bagażowej jest większa niż 50% całkowitej długości samochodu odpowiednio liczonej. Jak widać są przepisy skomplikowane. Zmiany są więc konieczne i wydaje się, iż wprowadzą znaczne uproszczenie i zrównanie wszystkich przedsiębiorców.

Przede wszystkim, nie ważne jaki będzie to samochód, będzie można odliczyć 100% podatku VAT zawartego w jego cenie. W ten sposób, ci przedsiębiorcy, którzy nie potrzebują do swoich potrzeb dużych aut dostawczych, by skorzystać z dobrodziejstw pełnego odliczenia VAT, będą mogli nabyć dowolny model.

Niestety nie przeszedł przepis umożliwiający pełne odliczenie VAT-u od zakupu paliwa do aut służbowych. To, według resortu finansów, zbytnio uszczupliłoby budżet państwa, a z drugiej mogłoby zachęcić przedsiębiorców do nadużyć.

Aby zniwelować i tak zdaniem ministerstwa duże straty budżetowe (ok. 800 zł) wprowadzony ma zostać dodatkowy podatek w formie ryczałtu od wykorzystywania pojazdu służbowego do celów prywatnych. Początkowo miał on wynieść jeden procent wartości auta i miał być płacony co miesiąc, jednak po zniesieniu możliwości odliczania podatku VAT od paliwa, zmniejszono go do 0,5%.

Ostateczny kształt zmian poznamy w pierwszej połowie marca i wówczas dopiero będzie można określić, czy uproszczą one w istotny sposób system podatkowy, czy wciąż będzie on zbyt skomplikowany. Wydaje się, iż proponowane zmiany idą w dobrym. Ponadto mogą przyczynić się do pewnego ożywienia w sektorze samochodów nowych, na którym od dłuższego czasu panuje poważny marazm.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.