mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Auto w leasingu w listopadzie to mniejszy podatek

Auto w leasingu w listopadzie to mniejszy podatek

Dla przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych (także z tytułu najmu i dzierżawy), a także dla osób prawnych listopad jest miesiącem szczególnym. Za ten okres należy bowiem opłacić zaliczkę na podatek dochodowy w podwójnej wysokości.

Auto w leasingu w listopadzie to mniejszy podatek
Obowiązek taki wynika z ustaw o PIT (art. 44 ust. 1) oraz o CIT (art. 25 ust. 1), zgodnie z którymi podatnicy są zobowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące. Zaliczki za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Zatem w terminie do 20 grudnia przedsiębiorcy mają obowiązek opłacić zaliczkę odpowiadającej podwójnej kwocie zaliczki za listopad.

Aby zmniejszyć ciężar tych zobowiązań warto zastanowić się, czy w listopadzie nie zaplanować wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu, które będą miały wpływ na wysokość zaliczki płaconej w grudniu. Należy jednak pamiętać, że aby działania podejmowane w celu ograniczenia podwójnego podatku przyniosły zamierzony efekt, powinny być wcześniej przemyślane. W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować własne możliwości finansowe, a także jakiego rodzaju wydatki możemy jeszcze ponieść, aby możliwie maksymalnie obniżyć wysokość zaliczki za grudzień. Podczas podejmowania decyzji należy mieć przede wszystkim na uwadze, aby dokonane zakupy miały związek z osiąganym przychodem, bowiem tylko takie wydatki będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Mogą to być zakupy środków trwałych o wartości do 3500 zł, które będą mogły zostać jednorazowo zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu oddania ich do używania. Takie same zasady dotyczą zakupu środków trwałych o wartości powyżej 3500 zł – jeśli przewidywany okres jego użytkowania nie przekroczy jednego roku – wówczas może on być jednorazowo zamortyzowany w miesiącu oddana do używania. Dla pewnej kategorii podmiotów – tzw. "małego podatnika" oraz osób (fizycznych i prawnych) które rozpoczęły działalność w danym roku podatkowym, istnieje możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych zaliczonych do grup 3–8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyjątkiem samochodów osobowych.

Korzystnym rozwiązaniem może być również zakup środków trwałych i zastosowanie podwyższonego wskaźnika amortyzacji, który można zastosować przy zakupie maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3–6 i 8 KŚT oraz środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych. W tym celu stosuje się stawki wykazane wykazie stawek amortyzacyjnych, podwyższone o współczynnik nie wyższy niż 2,0. Podwyższony wskaźnik amortyzacji można zastosować w pierwszym podatkowym roku ich używania.

Rozważając listopadowe zakupy warto również wziąć pod uwagę możliwość sfinansowania zakupu środka trwałego (np. samochodu) poprzez zawarcie umowy leasingu operacyjnego. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że na zakup środka trwałego nie trzeba przeznaczać dużych zasobów własnej gotówki, a wszystkie opłaty poniesione z tytułu zawarcia takiej umowy można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Leasing daje również możliwość sezonowego ustalenia wysokości rat leasingowych. Można je zwiększać bądź zmniejszać w zależności od potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorstwa, dokonując w tym celu stosowanych zmian w umowie, poprzez podpisanie aneksu.

Wybór formy finansowania oraz przedmiotu zakupów powinien być przemyślany i odpowiednio zaplanowany. Aby dokonane inwestycje przyniosły spodziewany efekt, powinny być poprzedzone szczegółową analizą potrzeb oraz możliwości finansowych przedsiębiorstwa.

Małgorzata Orzechowska (LeasingRozwija.pl)
Tematy w artykule: leasing

Podobne wiadomości:

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Finanse i prawo 2016-02-24

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Komentuj:

autolea99 2014-07-30

leasing zawsze się bardziej opłaca, po prostu od kilku lat firmy lepiej dostosowują swoje oferty żeby klienci byli zadowoleni ale i oni żeby zyskiwali. Ja często korzystam z leasingów i mam spokój, jak szukasz dobrego doradcy to mogę ich http://leasingsamochodu.net/ polecić

~aaa 2008-11-10

I jeszcze jedno. Nie dotyczy to moi mali przedsiębiorcy (zwracam się do tych z mniejszymi firmami) może samochodów, ale możecie jednorazowo amortyzować środki trwałe do 50 tysięcy zł :) tak jak kiedyś te do 3,5 tysiąca. Dotyczy to firm o małych obrotach i nie należy tak rozliczać samochodów, ale kto musi kupić za 20-30 tysięcy maszynę produkcyjną, ten doceni ten przepis. I to już chyba drugi rok trwa?

~aaa 2008-11-10

Tak czasami się zastanawiam jaki jest sens takiego przepisu. No bo tak, płać dwa razy za listopad, a za grudzień (jak masz KPiR) tak naprawdę w kwietniu (choć w sumie zapłaciłeś to już w listopadzie....). Czy naprawdę to coś daje? Wolałbym zapłacić w okolicach 20 grudnia pojedynczy podatek (za listopad) i w styczniu normalnie za grudzień. Że zamknięcie roku itd... ? Ale przecież i tak rok zamykają KPiRowcy w kwietniu..... Wydaje mi się, że warto z tym przepisem zerwać. Taki mały OT w leasingu ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.