mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Badanie techniczne sprowadzanych aut nie będzie potrzebne

Badanie techniczne sprowadzanych aut nie będzie potrzebne

W dniu wczorajszym (16 grudnia br.) na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęta została propozycja zmian Kodeksu Drogowego, zgodnie z którą sprowadzane do naszego kraju samochody używane z terenu UE nie będą musiały być poddawane badaniom technicznym przed ich rejestracją.

Badanie techniczne sprowadzanych aut nie będzie potrzebne
Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw to efekt wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z czerwca 2008 r. ETS uznał wówczas, że Polska wprowadzając przed pierwszą rejestracją w naszym kraju wymóg badania technicznego przywożonych pojazdów używanych, zarejestrowanych uprzednio w innych państwach UE, uchybiła zobowiązaniom wynikającym z art. 28 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

Po zmianach przepisów obowiązek ten zniknie. Rejestracja samochodów używanych sprowadzanych z innych państw z obszaru Unii Europejskiej (a także Szwajcarii i krajów EFTA) będzie się odbywać na podstawie badania technicznego przeprowadzonego na terenie UE.

W projekcie określono dokumenty, jakie będą konieczne do rejestracji takich aut. Odbędzie się ona na podstawie zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu lub dowodu rejestracyjnego pojazdu albo innego dokumentu wydanego przez uprawniony organ na terenie UE, potwierdzającego wykonanie badania technicznego. Obecnie wymagane jest zaświadczenie o pozytywnym wyniku tzw. pierwszego badania technicznego, przeprowadzonego w Polsce. Projekt zakłada jego likwidację.

Nowe przepisy dokonują także podziału stacji kontroli pojazdów na: podstawowe oraz okręgowe. Stacje podstawowe będą przeprowadzały dodatkowe i okresowe badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t. Natomiast stacje okręgowe będą przeprowadzały dodatkowe i okresowe badania techniczne wszystkich pojazdów.

Ustawa wejdzie w życie dopiero trzy miesiące po jej ogłoszeniu, tak więc najwcześniej dopiero na wiosnę przyszłego roku zniknie faktyczny obowiązek przeprowadzania badania technicznego sprowadzonego z zagranicy samochodu używanego przed jego rejestracją. Nie wiadomo też, jak będzie wyglądała sprawa poniesionych kosztów przez osoby, które takie badania już przeprowadziły. O ile zasadność ubiegania się o zwrot wydaje się słuszna, to już pewne wątpliwości budzi, od kogo należy domagać się takiego zwrotu. Czy od przedsiębiorcy prowadzącego stację kontroli pojazdów, czy jednak od skarbu państwa?

Podobne wiadomości:

Łatwiejsza rejestracja zabytkowych aut

Łatwiejsza rejestracja zabytkowych aut

Finanse i prawo 2008-12-11

VAT do zwrotu?!

VAT do zwrotu?!

Finanse i prawo 2008-06-10

Komentuj:

~kenzo 2009-10-08

Jasne ze zrobisz przeglad zgodnie z nowa ustawa z kierownica po prawej stronie , jak i ubezpieczysz tylko bedzie to albo miesieczne ubezpieczenie albo roczne w axa

~rczznwca 2009-01-30

Polaczek - w Polsce auta z kierownicą po prawej nie zarejestrujesz - to niezgodne z Warunkami technicznymi dot. pojazdów i takie auto nigdy nie dostanie Polskiego przeglądu technicznego. Musisz albo przełożyć na stronę właściwą do naszego ruchu, albo rozebrać na części ....

~BORNEMOUTCH GB 2009-01-17

NORMALNIE ROBISZ PRZEGLAD W PL NIE MA PROBLEMU DLACZEGO GLUPIO PYTASZ CZY BEDZIESZ MUGL NA ANGIELSKICH SZYLDACH PRZYJECHAC?JEDZIESZ GDZIE CHCESZ CWOKU JAK TY SIE TAM W TEJ ANGLI UCZYMUJESZ JAK JESTES TAKI PRZYCZYMANY?

~polaczek 2009-01-03

Witam! ciekawi mnie pewna sprawa opisze to tak mieszkam w UK mam autko sprawne z przegladem waznym rozwazam chec powrotu do kraju ale czy moge wrocic do kraju z autem na angielskich numerach z waznym przegladem? czy bede mogl go zarejestrowac w kraju z kierownica po prawej stronie? jak sie sprawa bedzie miala pozniej zakladajac ze przerejestruje go skonczy sie data waznosci przegladu i co dalej? gdzie bede skazany przeprowadzic kolejny przeglad pamietajac ze auto posiada kierownice po prawej stronie bo mysle ze w Pl nie dokonam tego przegladu jezeli ktos sie orientuje w nurtujacych mnie pytanakach z gory dziekuje za odpowiedz:) pozdrawiam

~BORNEMOUTCH 2009-01-01

chodzi oto by okrasc polskiego obywatela z kasy po to sie wymysla polskie durne przepisy tak samo cena badania tech w polsce to 169zl a w niemcach 10 euro jak sie to ma do zarobkow??okradaja nas na kazdym kroku i winnych niema za co by sie uczymywalo tylu posluw 366szt darmozjadow niewystarczylo by 100 i senat likwidacja a tak wymyslaja gupoty ktos powinien za to siedziec

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando