mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Bankowozy na cenzurowanym

Bankowozy na cenzurowanym

Pojawienie się bankowozów miało pomóc obejść przepisy, które uniemożliwiają odliczenie pełnego podatku VAT od zakupu samochodów osobowych na firmę. Wielu przedsiębiorców z tego rozwiązania skorzystało, ale teraz znajdą się pod lupą skarbówki.

Bankowozy na cenzurowanym
Pomysł z bankowozami typu C był niezwykle prosty i wydawał się równie skuteczny. Niewielka modyfikacja, doposażenie w odpowiednie akcesoria (specjalistyczny pojemnik, mocowanie, immobiliser oraz alarm) oraz stosowny wpis do dowodu rejestracyjnego i każde niemal auto mogło już zostać bankowozem typu C. A to już wystarczało, by móc, zgodnie z prawem, odliczać pełny VAT od kosztów związanych z jego zakupem, jak i późniejszym użytkowaniem (od zakupu paliwa).

Rozwiązanie to jest korzystniejsze od stosowanych masowo wcześniej kratek, które czasowo (początkowo do końca 2012 roku, obecnie do końca 2013 roku) nie dają już możliwości odliczania 100 proc. podatku VAT. Przede wszystkim nie ograniczają możliwości transportowych samochodu. Kratki, montowane na stałe, uniemożliwiały pełne wykorzystanie bagażnika przy złożonych oparciach tylnej kanapy. Bankowozami mogą stać się auta o dowolnym typie nadwozia, także sedany, podczas gdy rozwiązanie z kratkami wykluczało auta o takim nadwoziu.

I choć bankowozy mają też swoje minusy - niemożność wyposażenia w instalację LPG, wyższy koszt przerobenia niż w przypadku auta z kratką - to jednak importerzy dostrzegli tu możliwość zarobienia i wprowadzili do swoich ofert tego typu auta. Pierwszymi na naszym rynku były Infiniti oraz Volvo.

Czy jednak przedsiębiorcy, którzy skusili się na takie pojazdy, nie będą sobie teraz pluli w brodę? Związek Dealerów Samochodów poddał analizie pojawiające się w ostatnich miesiącach interpelacje podatkowe w zakresie możliwości pełnego odliczenia podatku VAT przy nabywaniu tzw. bankowozów. We wszystkich nich urzędy skarbowe wskazują na aspekt merytoryczny możliwości korzystania z bankowozów w działalności gospodarczej.

We wszystkich tych interpretacjach padają podobne sformułowania mówiące, że można skorzystać z pełnego odliczenia, ale tylko wówczas, kiedy samochód-bankowóz służy działalności opodatkowanej podatnika i to tylko takiej, w której jego wykorzystywanie jest konieczne. Najostrzejszy w opinii ZDS wydaje się pogląd dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (syg. IPPP1/443-646/12-2/Igo) stwierdzający, że "zakup bankowozu powinien być uzasadniony i ściśle powiązany z przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli przedmiotem prowadzonej działalności nie jest ochrona przechowywanych i transportowanych wartości pieniężnych trudno mówić, że nabycie bankowozu następuje celem wykorzystania zgodnie z jego przeznaczeniem.”

Potwierdzają się zatem obawy, że kontrole urzędów skarbowych będą się skupiać teraz na tym, czy firma nabywając pojazd typu bankowóz i odliczając VAT od tej transakcji jak i od nabywanego do niego paliwa, rzeczywiście musiała mieć taki pojazd.

Podobne wiadomości:

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Premiery 2014-07-22

Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca marca

Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca...

Finanse i prawo 2014-03-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczny powrót z wakacji
Bezpieczny powrót z wakacji
Ostatnie dni wakacji to okres wzmożonego ruchu na drogach. Powroty z dalekich urlopowych wyjazdów i weekendowych eskapad wiążą się z dużym ryzykiem wypadku wskutek zmęczenia, ale i stresu spowodowanego korkami czy nawet wizją powrotu do pracy. Eksperci radzą, jak bezpiecznie wrócić do domu.