mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będą mandaty

Będą mandaty

Jeśli jeszcze nie wymieniłeś (nie złożyłeś wniosku, nie odebrałeś) swojego prawa jazdy na nowy typ, to lepiej od 1 lipca, czyli już od jutra nie wsiadaj za kierownicę.

Będą mandaty

Niestety jak zawsze, większość kierowców z przyjściem do urzędów komunikacji i złożeniem wniosku o wymianę prawa jazdy czekało do ostatniej chwili. I teraz na odbiór nowego dokumentu trzeba czekać nawet miesiąc. A jeszcze przed kilkoma tygodniami (albo i wcześniej), można było spokojnie przyjść do urzędu, bez większych kolejek złożyć wniosek i już cieszyć się z posiadania wymienionego prawa jazdy.

Co czeka osoby, które zdecydują się jednak siąść za kierownicą, mimo braku nowego, plastikowego prawa jazdy? Przede wszystkim narażają się na mandat karny, który może wynieść minimum 50 zł, ale maksymalnie nawet 500 zł. Wprawdzie policjanci mają w pierwszych dniach lipca łagodnie traktować takich kierowców, może skończyć się nawet jedynie na pouczeniu, jednak nie można zdać się tylko na łaskawość policjantów drogówki. Jeśli już zapłacimy mandat, to przynajmniej będziemy mogli kontynuować podróż, a auto nie zostanie zholowane na parking - policja zabierze nam stare prawo jazdy i wystawi stosowne zaświadczenie.

Poważniejsze jednak konsekwencje mogą nas czekać w razie spowodowania przez nas wypadku. Choć nie wiadomo, czy zgodnie z prawem, to jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zapowiadają, iż w takiej sytuacji nie dostaniemy odszkodowania.

Tematy w artykule: prawo jazdy

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Komentuj:

~pesymista 2006-07-20

a ja czekam i czekam pożyczcie karabin na inteligenta ministra policjanci bądzcie ludźmi ten kraj tak chory jeszcze bez lekarzy i z nowym ..... umrze

~kierowca 2006-07-10

a ja zlozylem jakos w pierwszy ch dniach czerwca i jeszcze kurcze nei mam, dlatego jezdze caly czas, a jak mnie zatrzyma policja to sie bede tlumaczyc, ze dziady mieli niby 30 dni na wymiane a ja juz prawie 40 czekam, a jak dzwonilem to kazali mi gdzies tak w polowie lipca sie dowiadywac. Banda nierobów w tych urzedach pracuje, 8 godzin pracy, z tego jakies 5 czystego czasu pracy i do domciu. A w normalnej firmie,to jak jest potrzeba to sie siedzi i ze 12 godzin albo i dluzej w takich gorących okresach

~patriota 2006-07-10

Polska, mieszkam w Polsce, mieszkam tu tu tu.... ach jak ja kocham ten kraj

~driver 2006-07-07

Dla ciasnych móżdżków urzedasów i polityków liczą sie jednie nieżyciowe przepisy.

~Pyszniak 2006-07-06

Bywa i tak, że biednego okradają !!! Tylko dlaczego DEMOKRATYCZNE państwo okrada swoich podatników ??? Moje prawko jest bezterminowe... i nie oddam im go !!! Zgłosiłem zaginięcie swojego... i dlatego zaoszczędziłem 1,5 zł.... tak czy inaczej czuję się oszukany, okradziony... i wydymany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.