mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będą nowe znaki drogowe

Będą nowe znaki drogowe

Ministerstwa Infrastruktury oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych wprowadziły w październiku kilka nowych specjalnych oznakowań oraz znaków drogowych, głównie odnoszących się do bezpieczeństwa ruchu w tunelach.

Będą nowe znaki drogowe
Zmienione rozporządzeniu z dnia 23 września 2008 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1104) wdraża m.in. przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie minimalnych wymagań bezpieczeństwa dla tuneli w transeuropejskiej sieci drogowej.

Zgodnie z nowymi przepisami przed tunelami wraz ze znakiem B-13a lub C-17 może być umieszczona tabliczka T-31 z literą B, C, D lub E, oznaczająca kategorię tunelu. Znak D-37 (tunel) będzie podawał długość rzeczywistą tunelu w przypadku tuneli o długości przekraczającej 500 m. Informacja ta może być także podawana kierującemu poprzez umieszczenie pod znakiem D-37 odpowiedniej tabliczki T-1b z rzeczywistą długością tunelu. Natomiast w tunelu o długości przekraczającej 3000 m, upływ długości tunelu podawany będzie co 1000 m tabliczkami T-1b, umieszczanymi samodzielnie. W tunelach będzie umieszczany także nowy znak drogowy D-50 (zatoka), który będzie informował o umiejscowieniu w tunelach zatoki. Zatoka daje możliwość zatrzymania awaryjnego pojazdu w sposób zapewniający płynność ruchu innym jego uczestnikom. W zatoce mogą być umieszczane telefony alarmowe i gaśnice, o czym informuje umieszczona pod znakiem tabliczka nowego wzoru T-33.

Rozporządzenie wprowadza również znany już znak drogowy D-51 (automatyczna kontrola prędkości), dostosowując przepisy do wymagań Krajowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nowy znak drogowy będzie informował o umiejscowieniu w danym miejscu systemu automatycznego pomiaru i rejestracji prędkości jazdy.

W związku z przystąpieniem Polski 21 grudnia 2007 r. do strefy Schengen wprowadzony zostanie nowy znak uzupełniający F-2a (granica państwa), który informuje o przekroczeniu granicy RP na wewnętrznej granicy UE. Po zniesieniu kontroli granicznej na zachodnich i południowych granicach kraju dotychczas obowiązujący znak F-2 (przekraczanie granicy zabronione) nie może być stosowany na drogach na granicy RP. Znak F-2a pozwoli na dostosowanie organizacji ruchu do nowych uwarunkowań na odcinkach dróg biegnących w ciągach transgranicznych.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 60 dni od jego ogłoszenia.
Tematy w artykule: przepisy znaki drogowe

Podobne wiadomości:

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez...

Finanse i prawo 2017-01-18

System automatycznego hamowania będzie seryjny

System automatycznego hamowania będzie...

Technika 2016-03-18

Komentuj:

~Ewa 2008-10-27

A znak D-51 (automatyczna kontrola prędkości) powinien być stawiany tylko przed działającym fotoradarem a nie przed pustym słupkiem. Oczywiście poprzedzony powinien być zakazem używania farb, szczególnie w spreyu.

~aaa 2008-10-27

Należało więcej napisać o T-32. Istotne to jest z punktu widzenia zachowania naszych rodaków np. w alpejskich tunelach. Jak ktoś nie zachowuje odległości to na 100% Polak lub Rosjanin :(

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando