mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będą obowiązkowe naklejki OC?

Będą obowiązkowe naklejki OC?

Coraz większa liczba kierowców poruszająca się po naszych drogach bez obowiązkowego ubezpieczenia OC zmusiła naszych rządzących do reakcji. Pojawił się pomysł, by o dopełnieniu obowiązku zawarcia polisy OC informowała naklejka na samochodzie.

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego liczba nieubezpieczonych posiadaczy samochodów wynosi obecnie ok. 250 tysięcy. Liczba ta niestety rośnie, proporcjonalnie do rosnącej liczby pojazdów jeżdżących po naszych drogach. Tylko w pierwszym półroczu tego roku nieubezpieczeni i niezidentyfikowani sprawcy wypadków kosztowali innych właścicieli pojazdów, wykupujących komunikacyjne OC - 35 mln złotych, o ponad jedną trzecią więcej niż przed rokiem.

Nie da się ukryć, że pomysł z naklejką, informującą, że dane auto ma wykupioną polisę OC, a także ważne badanie techniczne, jest prosty, ale jednocześnie może być niezwykle skuteczny. Ponadto jest tani w realizacji, co także jest niezwykle istotne w obecnej sytuacji finansowo-gospodarczej.

- W naszej opinii jest to rozwiązanie, które cechując się prostotą i znikomym nakładem finansowym istotnie wpłynie na powszechność opłacania ubezpieczenia OC oraz, co jest szczególnie ważne, poprawi bezpieczeństwo na polskich drogach - czytamy na stronie internetowej Związku Dealerów Samochodów. Niewątpliwie wprowadzenie naklejek umożliwi służbom mundurowym skontrolowanie w szybki sposób dużej liczby pojazdów, co wymusi na wszystkich uczestnikach ruchu drogowego poszanowanie obowiązującego prawa oraz kontroli stanu technicznego pojazdów.

Projekt ten został przygotowany i ogłoszony przez Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Póki co nie są znane jeszcze wszystkie szczegóły, jak nowe przepisy miałyby funkcjonować. Sam pomysł wydaje się jednak warty rozwagi i miejmy nadzieję, że trafi do dalszych prac legislacyjnych i nie ugrzęźnie gdzieś po drodze.

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

~J.J. 2012-10-25

tak jest, nakleiki powinny być na tabl. rej, a nie na szyby, bo tych się później nie daje odkleić i jest problem

pswbzyk 2012-10-20

Proponuje naklejki zakodować tak jak akcyza i nie wypuszczać ich do ogólnego obiegu. Zeby nie można było ich kupić na czarnym rynku ani alegro. Jest to jak najbardziej dobry pomysł z naklejkami. W Kanadzie taki sysstem istnieje, tylko że nie ma naklejek na szybę, a tablicę rejestracyjną.

Aldik 2012-10-18

Koolega poniżej pisze o czasowym wyrejestrowaniu -i słusznie, ale w tym debilnym kraju to by oznaczało zbyt wielkie straty dla ubezpieczycieli więc na to sie nie zgodzą niestety - w niemczech wszystkie auta w komisach czy do sprzedania są już wyrejestrowane - nie jeżdżę ni epłace a u nas eh, kolega ma passata (pamiątka po tacie) i jeździ tylko latem a płaci za cąły rok a naklejki eh no cóż będą na allegro i na giełdzie do kupienia na pewno :)

~Marek 2012-10-18

PROBLEM LEŻY W TYM, ŻE NiE MOŻNA ZAWIESIĆ REJESTRACJI POJAZDÓW. Mało jeździsz, kupujesz czasowe OC, a tak trzeba jeździć bez OC, bo inaczej się nie da. Lobby ubezpieczeniowe jest winne temu, że ludzie nei mają OC. MOŻLIWOŚĆ WYREJESTROWANIA POJAZDU NA CZAS POSTOJU W GARAŻU. I neich nikt nie pisze, że jak stoi bez OC na parkingu i dojdzie do nieszczęscia co wówczas bo to debilne argumenty.

~mister 2012-10-17

Polacy jak zwykle takie coś też obejdą, zacznie się albo handel naklejkami, albo proceder dorabiania identycznych

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.