mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będą "uszczelniać" system stacji kontroli pojazdów

Będą "uszczelniać" system stacji kontroli pojazdów

W grudniu 2012 roku z inicjatywy Ministerstwa Transportu, powołana została grupa robocza, zadaniem której było sformułowanie propozycji rozwiązań strategicznych systemu badań technicznych pojazdów. Właśnie zakończyła ona swoje prace w tym zakresie.

Będą
W skład grupy roboczej weszły następujące organizacje: Transportowy Dozór Techniczny, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Diagnostów Samochodowych, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, Związek Powiatów Polskich, POLGAS oraz Związek Dealerów Samochodów.

Jest to pierwszy tego typu zespół w historii. Jego zadaniem jest wskazanie obszarów zmian w prawie, które sprawią że system kontroli pojazdów w Polsce zacznie w końcu realnie funkcjonować.

W miniony wtorek (02.04) odbyło się ostatnie spotkanie grupy roboczej, na którym przedstawiciele organizacji finalnie sformułowali 22 tezy dotyczące postulowanych zmian w przepisach o SKP. Do tez tych należą między innymi:

- Wprowadzenie ujednoliconych programów funkcjonujących na SKP (rejestr badań technicznych SKP wraz z rejestrem przebiegu pojazdu podczas badania).
- Określenie standardów systemów teleinformatycznych do obsługi SKP
- Stworzenie centralnego rejestru stacji kontroli pojazdów oraz uprawnionych diagnostów.
- Wprowadzenie obowiązkowych okresowych szkoleń dla diagnostów.
- Wprowadzenie w przepisach jednoznacznego zapisu zobowiązującego diagnostę do tego, aby rozpoczęcie badania technicznego pojazdu poprzedzone było:
-- identyfikacją i wykonaniem dokumentacji fotograficznej,
-- wpisaniem numeru rejestracyjnego badanego pojazdu do rejestru badań oraz
-- pobraniem opłaty za badanie techniczne przed jego wykonaniem.
- Stworzenie przepisu regulującego zasadę odliczania kosztu z tytułu użytkowania pojazdu przez przedsiębiorcę, jedynie w przypadku gdy pojazd posiada ważne badanie techniczne.
- Wprowadzenie zapisów w prawie nakładających na właściciela pojazdu sankcje z tytułu użytkowania pojazdu bez ważnych badań technicznych.
- Zwiększenie możliwości kontrolnych nad SKP przez starostów (w tym możliwość kontroli niezapowiedzianej).
- Ograniczenie możliwości powstawania nowych stacji kontroli pojazdów (zmniejszenie konkurowania powodującego tylko pozorowanie badań).

Jak określili obecni na spotkaniu przedstawiciele Ministerstwa Transportu, wprowadzenie wszystkich zmian jest bardzo prawdopodobne (w bliższej lub dalszej perspektywie czasowej). Wszystkie tezy zebrane i opisane w formie jednego dokumentu zostały już przekazane do Ministerstwa.

Podobne wiadomości:

Stacje kontroli pojazdów nadal będą prowadzone przez szkoły

Stacje kontroli pojazdów nadal będą...

Finanse i prawo 2015-07-10

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Finanse i prawo 2015-09-01

Komentuj:

~KIEROWCA 2013-04-12

Jak zwykle dużo gadania i uzgadniania a proste rozwiązania nie mogą wejść w życie ,bo łatwiej jest nam tylko patrzeć i się zachwycać Niemcami lub Brytyjczykami ,bo tak łatwiej .A sami to nie możemy takich rozwiązań jak oni nie mieć ,bo po co?Myśleć myśleć tylko szybciej urzędasy .

~karol k. 2013-04-11

nic dodać nic ująć

~FX 2013-04-11

Wielki zespół który miał uradzić jak skutecznie ukręcić bat na nieuczciwych diagnostów "podbijających" blankiety trupów i na cofających liczniki - gdzie użytkownicy pojazdów od lat !! proponowali proste w swej formie i skuteczne rozwiązania całego szeregu instrumentów aby raz na zawsze ukrócić proceder cofania liczników, wypuszczania złomu na ulice i wiele, wiele innych uradził:<br /> - jak ukarać przedsiębiorcę za to że zapomniał iż 2 dni temu wyszedł mu przegląd pojazdu<br /> - jakie sankcje na niego nałożyć aby nawet jak mu się po tych 2 dniach przypomni i zrobi ten przegląd - za 5 lat znajdzie to kontroler ze skarbówki i przyrypie pół miliona kary bo akurat miał pecha i zatankował 20L paliwa do pojazdu w tym czasie<br /> Jak widać debilizm zakorzenił się na dobre w legislacji "przedstawicieli głosu narodu"

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.