mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będą wyższe sumy gwarancyjne w OC

Będą wyższe sumy gwarancyjne w OC

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zgodnie z którą ponad trzykrotnie wzrosną minimalne sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC komunikacyjnym. Polska wystąpiła jednak o ustanowienie pięcioletniego okresu przejściowego.

Ustawa z dnia 24 maja 2007 r. - o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej - podpisana została przez Prezydenta RP 6 czerwca 2007 r. Dostosowuje ona polskie prawo do przepisów unijnych, w tym przede wszystkim do tzw. piątej dyrektywy komunikacyjnej UE z dnia 11 czerwca 2005 r. Termin na implementację jej postanowień do prawa krajowego wynosił 2 lata, czyli do 11 czerwca br.

Główna zmiana znowelizowanej ustawy dotyczy nowych wysokości minimalnych sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Będą one ponad trzykrotnie wyższe. W przypadku szkód na osobie – 1 mln euro na jednego poszkodowanego lub alternatywnie 5 mln euro na jedno zdarzenie niezależnie od liczby poszkodowanych. Z kolei w przypadku szkód w mieniu – 1 mln euro na jedno zdarzenie niezależnie od liczby poszkodowanych.

Do tej pory kwoty te wynosiły odpowiednio w przypadku szkód osobowych – równowartość w PLN kwoty 1,5 mln euro na jedno zdarzenie niezależnie od liczby poszkodowanych, zaś w przypadku szkód w mieniu – równowartość w PLN kwoty 300 tys. euro na jedno zdarzenie niezależnie od liczby poszkodowanych.

W związku z dość dużym przeskokiem wartościowym tych sum Polska wystąpiła o ustanowienie maksymalnego, pięcioletniego okresu przejściowego na wprowadzenie tych zmian. Dlatego też do 10 grudnia 2009 r. obecne stawki nie ulegną zmianie, natomiast w okresie od 11 grudnia 2009 do 10 czerwca 2012 suma gwarancyjna ulegnie podwyższeniu do połowy wysokości określonej dyrektywą.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.