mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będą zachęty promujące ekologiczne modele?

Będą zachęty promujące ekologiczne modele?

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Wzrostu Konkurencyjności Przemysłu Motoryzacyjnego, podczas którego głównym tematem rozmów było opracowanie systemu zachęt promujących rozwój rynku przyjaznych środowisku samochodów.

Będą zachęty promujące ekologiczne modele?
To już siódme posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Wzrostu Konkurencyjności Przemysłu Motoryzacyjnego, które odbyło się 30 czerwca 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki. Spotkaniu przewodniczyła wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

Obrady Zespołu poświęcone były wypracowaniu systemu zachęt promujących rozwój rynku przyjaznych środowisku samochodów. Siedemnaście krajów europejskich wdrożyło już ułatwienia oraz regulacje prawne i podatkowe promujące produkcję efektywniejszych ekologicznie i energetycznie samochodów, w tym aut z napędami alternatywnymi, np. elektrycznych.

Podczas spotkania zaproponowano rozwiązanie polegające na zastąpieniu obecnie obowiązującego podatku akcyzowego innym obciążeniem finansowym. Jego wysokość byłaby uzależniona od parametrów ekologicznych pojazdu. Byłoby to jednorazowe obciążenie przy zakupie nowego lub używanego samochodu, jednocześnie neutralne dla budżetu państwa.

Zespół zapoznał się również z przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury projektem ustawy o dopuszczaniu pojazdów do ruchu drogowego, który koncentruje się na regulacjach związanych z usprawnieniem kontroli technicznej pojazdów.

Ponadto omówiono możliwości rozwoju rynku sprężonego gazu ziemnego (CNG) w Polsce i uwarunkowania jego wykorzystania jako alternatywnego, ekologicznego paliwa.

Zgodnie z ustaleniami poprzedniego spotkania zespołu, od kwietnia 2010 r. pod patronatem Ministerstwa Gospodarki pracują trzy grupy robocze, zajmujące się systemem zachęt zwiększających popyt na pojazdy eko i energoefektywne, współpracą jednostek badawczo-rozwojowych z przemysłem oraz rozwojem niezbędnej infrastruktury.

-----------------------------------

Międzyresortowy Zespół ds. Wzrostu Konkurencyjności Przemysłu Motoryzacyjnego został powołany Zarządzeniem (Nr 128) Prezesa Rady Ministrów z 21 listopada 2008 r. Zadaniem jego jest koordynowanie działań administracji rządowej dotyczących wypracowania systemu rozwiązań wspierających rozwój przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. W skład zespołu wchodzą sekretarze i podsekretarze stanu z siedmiu zainteresowanych Ministerstw: Finansów, Gospodarki, Infrastruktury, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Spraw Zagranicznych oraz Środowiska.
Tematy w artykule: CNG premie ekologiczne ekologia

Podobne wiadomości:

Elektryczne auta także mogą szkodzić środowisku

Elektryczne auta także mogą szkodzić...

Aktualności 2015-07-07

Octavia G-TEC, czyli fabryczna instalacja CNG

Octavia G-TEC, czyli fabryczna instalacja CNG

Aktualności 2015-09-02

Komentuj:

helmut 2010-07-06

Teoretycznie obie te formy zachęty mogłyby zostać wprowadzone równocześnie. Rodzaj podatku ekologicznego miałby zastąpić akcyzę - mam nadzieję, że jeśli się go wprowadzi, to będzie podatkiem płaconym jednorazowo, a nie corocznie. I druga sprawa to dopłaty, takie jak były na zachodzie, czyli ileś tam kasy za złomowanie swojego wraka i zakup nowego, fajnie było jakby dotyczyły to nie tylko nowego (czyli z salonu) auta, ale wyraźnie nowszego, np. do pięciu lat

~damjan 2010-07-05

to jak ma w końcu być, zachęty w postaci dopłat pieniężnych, czy zamiana akcyzy na podatek ekologiczny? Słyszałem o obu wersjach, ale obie na raz to chyba nie wejdą w życie. Coś sie ci nasi rządzący sami gubią w swoich pomysłach

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando