mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu sekretarz stanu w resorcie transportu, Zbigniew Rynasiewicz, zapowiedział zmiany w sposobie egzaminowania kandydatów na kierowców. W całym kraju mają obowiązywać jednolite zasady egzaminu teoretycznego na prawo jazdy.

Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy
Przedstawiciel Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej został wywołany do odpowiedzi przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, Bogdana Rzońcę i Piotra Pyzika, którzy dopytywali się o nowe zasady egzaminowania kandydatów na kierowców.

Bogdan Rzońca pytał między innymi, czy egzamin państwowy nie powinien mieć jednego standardu. Dzisiaj funkcjonuje bowiem taka sytuacja, że WORD-y korzystają z usług firm wybranych w przetargu, w wyniku czego istnieją różne bazy pytań.

Piotr Pyzik zarzucał z kolei Ministerstwu Transportu, że ten hamuje naukę jazdy w naszym kraju. Swoimi decyzjami (rygorystyczne warunki dla szkół nauki jazdy) powoduje upadek wielu szkół jazdy (od stycznia 1.160) i spadek chętnych do zdawania na prawo jazdy.

W odpowiedzi usłyszeliśmy, iż Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej chce, aby baza pytań wykorzystywanych podczas egzaminu teoretycznego na prawo jazdy została ujednolicona. Zbigniew Rynasiewicz poinformował, że konieczne jest przeprowadzenie zmiany w ustawie o kierujących pojazdami, która zapewni, że kandydaci na kierowców będą zdawać w całym kraju egzamin teoretyczny na jednolitych zasadach. Co więcej, taka nowelizacja przepisów jest już przygotowywana.

Baza zweryfikowanych, ujednoliconych pytań, zawierać będzie docelowo ponad 3.000 pozycji. Resort transportu ma również zamiar wprowadzić rozwiązania gwarantujące jawność docelowej bazy pytań.

Ministerstwo Transportu nie będzie natomiast zmieniać przepisów, dotyczących wyboru instytucji obsługujących egzaminy państwowe. Choć wśród potencjalnych kandydatów znajdują się Instytut Transportu Samochodowego, podległy resortowi transportu, oraz PWPW, podległa MSW, to dyrektorzy WORD-ów będą mieli decydujący głos i za swój wybór będą ponosić następnie odpowiedzialność.

Odpowiadając zaś na zarzuty posła Pyzika, Zbigniew Rynasiewicz przypomniał, że obowiązujący w Polsce system stanowi implementację przepisów unijnych, które wprowadzają pewne wymagania. Wymagania te dotyczą jednak wszystkich - od kandydatów, poprzez szkoły jazdy, aż po egzaminatorów. Spadek liczby chętnych na kierowców, według Rynasiewicza, to efekt niżu demograficznego, większej liczby osób pracujących poza granicami Polski, którzy tam decydują się na zdobycie prawa jazdy, i wreszcie czynników ekonomicznych wielu naszych rodaków.

- Nie uważamy, że akurat szczególnie restrykcyjny - tak jak jest to przedstawiane – system szkolenia kandydata na kierowców powoduje, że ci, którzy chcą posiadać, prowadzić jakiś pojazd, rezygnują z próby zdobycia tego ważnego dokumentu - dodał Rynasiewicz.

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Prawo jazdy - od dzisiaj łatwiej zdać egzamin

Prawo jazdy - od dzisiaj łatwiej zdać egzamin

Finanse i prawo 2016-11-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.