mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będą zmiany w oznakowaniu dystrybutorów do biopaliw

Będą zmiany w oznakowaniu dystrybutorów do biopaliw

Ministerstwo Gospodarki przygotowało zmiany przepisów określających sposób oznakowania dystrybutorów biopaliw używanych na stacjach paliwowych i zakładowych. Resort opracował także rozporządzenie regulujące zasady wydawania certyfikatów jakości biokomponentów.

Pierwszy projekt rozporządzenia nakłada na przedsiębiorców obowiązek odpowiedniego oznakowania dystrybutorów do paliw ciekłych używanych na stacjach paliwowych i zakładowych. Dzięki temu możliwa będzie identyfikacja rodzaju oraz objętości komponentów zawartych w biopaliwie. Aby ujednolicić identyfikację wizualną z innymi przepisami, znak informacyjny na dystrybutorach (biały napis BIO wraz z procentowym udziałem biokomponentów w biopaliwie na niebieskim tle) zostanie powiększony do 60 mm. Natomiast na pistoletach nalewczych wprowadzone zostanie oznakowanie w kształcie koła o minimalnej średnicy 40 mm.

Resort gospodarki przygotował także projekt rozporządzenia określający tryb wydawania certyfikatów jakości biokomponentów przez akredytowane jednostki certyfikujące. Do tej pory obowiązywały świadectwa jakości biokomponentów

Resort proponuje także skrócić do jednego roku okres, na jaki wydawany ma być certyfikat. Dzięki temu zostanie zniesiony obowiązek przeprowadzania corocznego orzekania o jakości biokomponentu. Coroczna weryfikacja warunków organizacyjno-technicznych u przedsiębiorców stworzy również możliwość lepszej kontroli przestrzegania przez nich obowiązujących wymogów.

Zdaniem MG proponowane zmiany przyczynią się to do zapewnienia wysokiej jakości biokomponentów, a tym samym do stworzenia lepszych warunków rozwoju rynku biopaliwowego.

Zagadnienia regulowane projektowanymi rozporządzeniami były dotychczas unormowane rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 marca 2004 r. w sprawie sposobu oznakowania dystrybutorów do sprzedaży biopaliw ciekłych oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 stycznia 2004 r. w sprawie trybu wydawania świadectw jakości biokomponentów i trybu orzekania w sprawach jakości biokomponentów przez akredytowane jednostki certyfikujące oraz akredytowane laboratoria badawcze. Projekty nowych rozporządzeń zostały przesłane do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Termin zgłaszania uwag upływa 26 czerwca br.

Podobne wiadomości:

Paliwo najtańsze od lat!

Paliwo najtańsze od lat!

Aktualności 2016-02-02

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.