mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będą zmiany w szkoleniu kierowców

Będą zmiany w szkoleniu kierowców

Andrzej Gregorczyk, Dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Ministerstwie Infrastruktury, poinformował, iż najprawdopodobniej od 2006 zmienione zostaną zasady uzyskiwania prawa jazdy.

"Planujemy, że od 1 stycznia 2006 roku będzie obowiązywać nowa Ustawa o osobach kierujących pojazdami" – poinformował Andrzej Grzegorczyk 22 listopada br. w Warszawie, podczas spotkania dyskusyjnego nt. projektu zmian w szkoleniach kierowców. Projekt Ustawy zostanie skierowany do Sejmu jeszcze w tym roku.

Wprowadzenie Ustawy o osobach kierujących pojazdami ma na celu przede wszystkim:
- poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprzez zwiększenie umiejętności kierujących pojazdami oraz
- minimalizację negatywnych zjawisk związanych z uzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami takich, jak oszustwa, nierzetelne wykonywanie usług w zakresie szkolenia kierowców i korupcja.

"Statystyki wskazują, że 80% wypadków drogowych powodują kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 2 lata" – poinformował dyrektor Grzegorczyk. 83% osób zabitych w wypadkach ma 18-23 lata. Ciężkie wypadki drogowe z udziałem młodych ludzi są w Polsce trzykrotnie częstsze, niż w krajach 15 starych członków Unii Europejskiej. "W 73% ośrodków szkolenia kierowców kontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli stwierdzono nieprawidłowości, a 31% zdających osób ocenia negatywnie sposób przeprowadzania egzaminów państwowych" – dodał Grzegorczyk.

Ta niekorzystna sytuacja spowodowana jest głównie przez niewłaściwe nauczanie kandydatów na kierowców. Jest to pośrednio związane z zadaniami wykonywanymi podczas przebiegu egzaminu na prawo jazdy, które nie są w pełni adekwatne do rzeczywistych potrzeb ruchu drogowego. Zbyt duży nacisk położony jest na manewry wykonywane na placu, brak jest zadań egzaminacyjnych w ruchu drogowym poza obszarem zabudowanym.

Projekt Ustawy o osobach kierujących pojazdami przewiduje zmiany w jakości i systemie szkoleń poprzez ograniczenie liczby zadań na placu manewrowym oraz ograniczenie wiedzy teoretycznej na rzecz nabywania umiejętności praktycznej nauki jazdy. "Chcemy, aby przyszli kierowcy uczyli się kierowania pojazdami w warunkach zbliżonych do rzeczywistych" – argumentował dyrektor Andrzej Grzegorczyk.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!