mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będzie audyt fotoradarów

Będzie audyt fotoradarów

Już niebawem wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące. Wprowadza ono między innymi cykliczny audyt lokalizacji fotoradarów.

Będzie audyt fotoradarów
Sławomir Nowak, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, podpisał wspomniane wyżej rozporządzenie 14 marca br. Do tej pory obowiązujące przepisy nie dawały podstaw do weryfikacji lokalizacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących, zainstalowanych przed 28 czerwca 2011 r. Ponadto spod warunków lokalizacji określonych w ww. rozporządzeniu wyłączone były urządzenia zainstalowane w pasie drogowym dróg publicznych przed 28 czerwca 2011 r., niebędące w użytkowaniu Inspekcji Transportu Drogowego (ustawiane przez samorządy).

Nowe przepisy wprowadzają cykliczny (co 40 miesięcy) okres weryfikacji zasadności lokalizacji fotoradarów. Urządzenie rejestrujące uznane zostanie jako zlokalizowane zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu przez okres kolejnych 40 miesięcy w przypadku, gdy analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, informacja o miejscu lokalizacji i opinia właściwego komendanta wojewódzkiego Policji potwierdzi zasadność lokalizacji danego urządzenia.

W przypadku fotoradarów zainstalowanych przed 28 czerwca 2011 r. pierwsza analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego i informacji o miejscu lokalizacji oraz uzyskanie opinii właściwego komendanta wojewódzkiego policji powinny zostać wykonane do dnia 31 maja 2013 r. Jeżeli zasadność lokalizacji zostanie potwierdzona, wówczas fotoradar uznaje się za postawiony zgodnie z przepisami prawa na okres 40 miesięcy.

Z kolei identyczna procedura audytu w odniesieniu do fotoradarów ustawionych po 28 czerwca 2011 r. powinna zostać wykonana nie później niż 2 miesiące przed upływem 40 miesięcy od dnia uzyskania zgody wydanej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Powyższe zmiany przepisów, jak zapowiada ministerstwo, mają pozwolić efektywniej wykorzystać fotoradary w walce z piratami drogowymi. Poza tym wyeliminowane zostaną takie lokalizacje, które, zdaniem wielu, zwłaszcza kierowców, służą wyłącznie jako maszynka do zarabiania pieniędzy.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podobne wiadomości:

MON zainwestuje w polskie drogi

MON zainwestuje w polskie drogi

Polskie drogi 2017-01-04

Fotoradary – właściciel auta nie będzie musiał wskazywać

Fotoradary – właściciel auta nie będzie...

Finanse i prawo 2016-07-28

Komentuj:

~andy 2013-03-21

i czemu ja temu nowakowi jakoś NIE WIERZĘ -oszust musi być i tyle....

~wydaje mi się, że 2013-03-18

kto ten audyt będzie przeprowadzał? ITD czy może ministerstwo? krzywdy sobie nie zrobią i te fotoradary które maja być, będą stały, a te które miały iść do odstrzału to i tak by poszły, zapewne mogą stracić na tym samorządy, które też stawiały fotoradary przy drogach, być może to rozporządzenie ma za zadanie ograniczyć właśnie ich liczbę

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.