mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będzie można jeździć w kolcach

Będzie można jeździć w kolcach

Polska dołączy do krajów, w których będzie możliwa jazda w zimowych warunkach w oponach z kolcami. Będzie to jednak tyczyć się wyłącznie dróg, na których odbywać się będą imprezy sportowe i dróg dojazdowych, i tylko za zgodą zarządcy tychże dróg.

Będzie można jeździć w kolcach
Obecnie obowiązujące w Polsce prawo nie zezwala na używanie opon z umieszczonymi w nich trwale elementami przeciwpoślizgowymi (głównie chodzi o opony z kolcami). Dotyczy to również samochodów biorących udział w różnych imprezach sportowych. Zakaz ten powoduje w konsekwencji praktycznie brak możliwości organizowania w okresie zimowym w naszym kraju tego typu imprez.

A tymczasem w ośmiu europejskich krajach dozwolone jest używanie kolcowanych opon nie tylko w sporcie, ale jest to możliwe dla wszystkich użytkowników dróg w okresie zimowym (najczęściej od 1 listopada do końca marca). Specjalne kolce, w które wyposażone są opony zimowe, zapewniają dużo lepszą przyczepność samochodu w warunkach, gdy droga pokryta jest lodem czy śniegiem i typowe zimówki praktycznie nie zapewniają nawet minimum bezpieczeństwa.

Proponowana nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada wprowadzenie możliwości jazdy autami wyposażonymi w opony z kolcami po drogach publicznych, jednak wyłącznie podczas zimowych imprez sportowych (rajdy, wyścigi), a także na drogach niewyłączonych z ruchu (np. na drogach dojazdowych do odcinków specjalnych). Możliwość taka jednak będzie istnieć tylko po uzyskaniu zgody organu zarządzającego daną drogą.

Zmiany ustawy zakłada ponadto, że w opony z kolcami będą mogły być wyposażone także rowery.

Projekt zmiany ustawy obecnie znajduje się już w Sejmie i nie spotkał się z jakimś sprzeciwem ze strony któregokolwiek z ugrupowań. Jest więc duża szansa, że jeszcze przed wakacjami zmiany wejdą w życie.

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Komentuj:

~kpina 2010-12-17

jak najszybciej powinno dopuścić się możliwość używania opon kolcowanych dla osobówek albo niech zarządca drogi doprowadzi ją do stanu w którym auto nie traci przyczepności na zwykłych oponach (czyli usunie lód)!!! To kpina, we Francji, Belgii i Włoszech można jeździć na kolcowanych a przecież maja tam zimy podobne do naszych. Co to ma być - zmniejszanie ilości użytkowników dróg przez i fizyczną eliminację??? Jeszcze trochę lodu a sie pozabijamy na tych ścieżynkach zwanych drogami... droga w odniesieniu do tego dziurawego, niedorobionego, pełnego kolein partactwa zaprojektowanego przez jajogłowych ćwierćinteligentów to eufemizm na który póki co nas chyba nie stać... to nie droga, to ścieżynka usypana przez obłąkanego na której na jednym pasie jedzie tir, rower, traktor, furmanka, osobówka a wieczorami przemykają żądni wrażeń spacerowicze bez odblasków którym się wydaje, że jak oni widzą to ich też widać... sick of it all!!!!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.