mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będzie można wwieźć więcej paliwa

Będzie można wwieźć więcej paliwa

Obecnie do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej można wwieźć w baku ciężarówki bez podatku VAT i akcyzy maksymalnie 200 litrów paliwa, zaś w baku autobusu - 600 litrów. Od 1 grudnia będzie obowiązywać wspólny limit na wszystkie pojazdy samochodowe wynoszący 600 litrów.

Będzie można wwieźć więcej paliwa
Wprowadzenie tego rodzaju ograniczeń służyło oczywiście walce z kontrabandą. Zdarzało się bowiem, iż kierowcy ciężarówek odsprzedawali nielegalnie nadmiar wwiezionego paliwa. W praktyce przepis okazał się nieskuteczny. Jego nieoczekiwanym skutkiem był drastyczny wzrost ruchu ciężarówek na granicy polsko-litewskiej. Wielu przewoźników wracających ze wschodu wolało nadłożyć drogi i wjechać na terytorium Wspólnoty Europejskiej przez granicę białorusko-litewską niż przez białorusko-polską. Na Litwie nie obowiązują bowiem żadne limity wwozu paliwa w baku pojazdów.

Dlatego też rządowy projekt ustawy o podatku akcyzowym zakładał zniesienie od nowego roku ograniczenia dotyczącego przywozu paliwa w zbiorniku pojazdu silnikowego. Na etapie prac legislacyjnych w Sejmie posłowie nie zgodzili się jednak na tak liberalne zmiany. Obecny limit zostanie jednak w ustawie o podatku akcyzowym podniesiony – do 600 litrów dla wszystkich pojazdów silnikowych. Nowy limit wejdzie w życie już 1 grudnia 2008 r. na mocy rozporządzenia Ministra Finansów ws. zwolnień od podatku akcyzowego. Co ciekawe, znowelizowana ustawa o VAT limitu takiego nie przewiduje.

Należy podkreślić, iż ze zwolnienia korzystać będzie wyłącznie przywóz paliwa w standardowym baku. Za taki uważany jest zbiornik paliwa zamontowany przez producenta pojazdu we wszystkich pojazdach danego typu, z którego bezpośrednio czerpane jest paliwo do napędzania pojazdu albo funkcjonowania dodatkowych systemów (np. systemu chłodzenia). Nadal także można będzie przywieźć bez podatków do 10 litrów benzyny w kanistrze.
Tematy w artykule: paliwa akcyza

Podobne wiadomości:

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Aktualności 2016-02-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.