mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będzie podatek od służbowego auta

Będzie podatek od służbowego auta

Około 50% polskich pracodawców, którzy posiadają floty samochodów, pozwala swoim pracownikom na prywatne wykorzystanie auta służbowego. Wraz z zapowiadaną nowelizacją ustawy o PIT już wkrótce będzie się to wiązało z wyższym podatkiem płaconym przez pracowników, bądź przez firmy.

Będzie podatek od służbowego auta
Polska jest obecnie jednym z nielicznych krajów, które nie opracowały jeszcze praktycznego sposobu uproszczonego opodatkowania prywatnego użytku samochodów służbowych. Prowadzi to do sytuacji, w której, mimo iż pracodawca jest w świetle prawa zobowiązany do obciążenia pracownika dodatkowym podatkiem, w rzeczywistości zawiłość zapisów pozwalała uniknąć jakichkolwiek dodatkowych obciążeń.

Prywatne wykorzystywanie samochodu służbowego stanowi, w świetle obowiązującego prawa, nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika, które tym samym podlega opodatkowaniu jako przychód z tytułu wynagrodzenia. Prowadzi to do sytuacji, w której część podatników utrzymuje, że jeździ samochodami tylko w celach służbowych. Problem pojawia się sytuacji, gdy kontrola obejmuje to zagadnienie. Jeśli stwierdzi, że jest inaczej, może się zdarzyć, że naliczony zostanie VAT oraz podatek dochodowy według cen stosowanych przez wypożyczalnie pojazdów.

W związku ze skomplikowanym statusem prawnym prywatnego użytkowania samochodów, pracodawca, chcąc pozostać w zgodzie z fiskusem, jest zmuszony wprowadzić opłatę (np. ryczałt na paliwo) lub ograniczenie w wykorzystaniu pojazdu firmowego. Rozwiązaniem, często stosowanym przez firmy, jest przyznanie prawa do korzystania z pojazdu służbowego prywatnie i obliczenie korzyści, jaką w ten sposób uzyskuje pracownik. Przykładowo uznajemy, że nasz pracownik przejeżdża w celach prywatnych celach 500 km miesięcznie i mnożymy tą korzyść przez zryczałtowaną stawkę za kilometr. Innym rozwiązaniem jest ustalenie limitu kwotowego na paliwo.

Niektórzy pracodawcy, chcący wybrnąć z konieczności obciążania pracowników kosztami użytkowania auta, ustalają w tej sytuacji bardzo wysoki limit na paliwo. W rzeczywistości jednak każde z tych rozwiązań ma swoje prawne minusy, ponieważ koszty generowane przez auto stanowią dla firmy koszt uzyskania przychodu i w ten sposób są rozliczane. A zatem prywatne użytkowanie samochodu, jeśli nie jest objęte opłatą lub ryczałtem na paliwo, powinno być rozliczane osobno.

Nowelizacja ustaw o PIT i CIT, proponowana przez Ministerstwo Finansów zakłada nowe regulacje w tym zakresie. Pracodawca ma być zobowiązany co miesiąc dopisać do przychodu każdemu pracownikowi, wykorzystującemu prywatnie służbowe auto, kwotę w wysokości 0,5 proc. wartości pojazdu.

W sytuacji kiedy pracodawca nie wskaże, który pracownik wykorzystuje prywatnie dane auto, będzie zobowiązany dopisać do swojego przychodu 1 proc. wartości pojazdu. Nowelizacja, mimo usystematyzowania nieżyciowych przepisów, wciąż nie rozwiązuje jednak wszystkich niejasności związanych z rozliczaniem służbowych pojazdów.

Wiele firm posiada auta, które nie są przypisane do konkretnego pracownika np. samochód dostawczy, wykorzystywany w pracy przez kilka osób. W jaki sposób go rozliczać, jeśli sporadycznie każda z tych osób wykorzystuje go prywatnie? A co jeśli pracownik korzysta ze służbowego auta tylko raz w miesiącu albo jednorazowo wziął samochód na weekend? Te sytuacje wciąż nie są jednoznacznie uregulowane, a dodatkowo wciąż pozostaje kwestia stwierdzenia, że dany samochód w ogóle jest użytkowany prywatnie – zastanawia się Artur Sulewski, Dyrektor Handlowy LeasePlan.

Zmiany w obu ustawach o podatkach dochodowych mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku i zacząć obowiązywać od początku 2010 roku.
Tematy w artykule: finanse samochód w firmie PIT

Podobne wiadomości:

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Finanse i prawo 2015-01-02

Pit stop dla każdego

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

aaa 2009-07-24

Dobrze prawisz, ale pamiętajmy. Całe szczęście jesteśmy w unii. Jedyne co może zrobić rząd to dopuścić całkowite odliczenie lub zalegalizować stan obecny. Jedyna droga do ominięcia tego to zgoda komisji ds. VAT w ue w przypadku paliwa i wszystkich państw członkowskich w przypadku samochodów. Niemcy i Francja uzależniają swoją zgodę od podwyższenia PIT/CIT w okolice ichniejszego poziomu (oczywiście procentowo, nie kwotowo). Komisja ds. VAT nie da zgody bo Polska łamała wcześniej prawo UE więc takiej zgody dostać nie może. Aby spełnił się czarny scenariusz muszą znów wprowadzić przepisy niezgodne w unijnymi wbrew orzeczeniu ETS. To oznacza pójście z unią na noże, albo zgodę na podwyższenie podatku dochodowego.

~rabex 2009-07-23

Witam, do ~jaruzel : - pytam o to samo - a nawet jeżeli nie to kto udowodni, że tak nie jest (tzn. samochód nie jest zabierany przez pracownika "do domu") do aaa : Najlepsze że równolegle z ta ustawą fiskus (konkretnie wiceminister finansów) proponuje 3 letnie zawieszenie odpisów VAT-u od paliwa - i komu "aaa" zamykasz paszczę - chyba swoim głodnym dzieciom!!! do ~nortal : POPIERAM W 100% twoją gorycz bo tylko to nam zostanie po zmianach : - zakaz odpisu VAT od paliwa - ryczałt od uzywania prywatnie - zakaz odpisu pełnego VAT-u od zakupu To właśnie nam szykuje ministerstwo finansów (jak się zgodzi UE bo jest to niezgodne z prawem Unii, chyba, że uznają że jest to uzasadniony przypadek dekoniunktury gospodarczej) do aaa (2 wypowiedź) - powtarzam - NIE BĘDZIE ODPISU VAT-u OD PALIWA!!!! BĘDZIESZ PŁACIĆ PO PROSTU DODATKOWY PODATEK czyli : 1) stracisz 22% od kosztu paliwa 2) stracisz kolejne 1% wartości auta miesięcznie 3) nie wspomnę o tym, że o odpisie od rat leasingowych możesz zapomnieć, będzie najwyżej (wariant optymistyczny) 60% wartości VAT-u i nie więcej niż 5tys PLN (to już chyba raz było?) I W TEN SPOSÓB PAŃSTWO POLSKIE WSPIERA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ!!! Nie piszcie tylko, że to wina PO czy Tuska - on po prostu zlecił oszczędności a idiota minister (vice) finansów tak widzi oszczędność 1,3mld PLN - ZABRAĆ PRZEDSIĘBIORCOM!!! (ciekawe tylko na czym zaoszczędzi jak dzięki tej zmianie nikt nie kupi auta do firmy bo po prostu przestanie się opłacać???) Wczoraj w radiu słyszałem wypowiedzi członków rządu, że Pan wiceminister finansów jest (najłagodniejsze określenie) jakiś dziwny - nikt nie rozumie co chce osiągnąć i nie rozumie jego sposobów - może razem spróbujemy go odwołać za probe pogrzebania przedsiębiorczości polskiej w dobie kryzysu (jak górnicy pojedziemy do warszawy!!!) Dla przypomnienia w innych krajach unii dopłacają do zakupów samochodów (2000Euro, 2000Funtów itp..) a u nas aby złagodzić kryzys będą ZABIERAĆ i to jest sposób - pozdrawiam ministerstwo finansów!!!!

~jaruzel 2009-07-22

no dobra a co z sytuacjami, gdy faktycznie auto nie jest wykorzystywane do celów prywatnych, na bank jest troche takich firm, gdzie auto stoi na parkingu firmowym, dostajesz je po przyjsciu do roboty i odstawiasz przed fajrantem. Dlaczego w takim przypadku firmy mają zwiekszać swój przychód o 1% miesiecznie wartości auta?? Nie kumam.

aaa 2009-07-20

nortal, ale nie mów/pisz, że taki podatek jeśli zagwarantuje ci pełne prawo do odliczenia VAT w paliwie i cenie auta jest złym pomysłem. I za kilkadziesiąt zł miesięcznie zamykasz paszczę kontrolerów z UKS.

~nortal 2009-07-20

Tak panowie opodatkujcie wszystko nie długo będziemy mieli podatek od puszczenia bąka w miejscu publicznym lub w pracy. Mądrale z ministerstfa finansów trwonią kase i potem szukają kogo by tu jeszcze skroić. Tylko że ze służbowych aut też najczęście korzystają cwaniaki przedstawiciele handowi i dyrektorzy już oni będa wiedzieli jak obejść tę drobną niedogodność i niedać się skroić. Moim zdaniem bardziej debilnego rozwiązania nie można było wymyślić. Niech tłamszą jescze bardziej tych co napędzają gospodarkę i sprzedaż to będziemy mieli jeszcze większy kryzys i w efekcie jeszcze mniej kasy w dziurawym i skliconym na siłę pożal się Boże budżecie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.