mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będzie ściślejszy nadzór nad stacjami kontroli pojazdów

Będzie ściślejszy nadzór nad stacjami kontroli pojazdów

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym w starostwach będą zatrudniane osoby bezpośrednio zajmujące się nadzorem nad stacjami kontroli pojazdów. Ma to zminimalizować wszelkie nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem SKP.

Działania te są efektem raportu Najwyższej Izby Kontroli z kontroli sprawowania nadzoru przez starostów nad stacjami diagnostycznymi dopuszczającymi pojazdy samochodowe do ruchu drogowego, która stwierdziła uchybienia w działalności starostów jako organów za nie odpowiedzialnych. Tym samym Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia, zmieniającego obecnie istniejące w starostwach "listy płac" pracowników samorządowych.

Projekt nowego rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zakłada dodanie do wspólnej dla wszystkich starostw listy stanowisk urzędniczych: głównego specjalisty, starszego specjalisty oraz specjalisty ds. nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów.

Osoby zatrudnione na tych stanowiskach będą musiały posiadać wykształcenie wyższe o specjalności pojazdy samochodowe, mechatronika, mechanika, transport drogowy (główny specjalista, starszy specjalista) lub średnie o takim samym profilu (specjalista). Stanowiska różnić się także będą pod względem minimalnego wynagrodzenia oraz wymaganego stażu.

Obecnie obowiązujące przepisy w ogóle nie wymagają tworzenia w starostwach stanowisk dedykowanych tylko wyłącznie stacjom kontroli pojazdów.

W ten sposób, posiadane wykształcenie zapewni osobom bezpośrednio zajmującym się sprawowaniem nadzoru nad SKP, zdobycie wiedzy i umiejętności koniecznych do zrozumienia zagadnień z zakresu budowy i eksploatacji pojazdów samochodowych, jak również funkcjonowania nowoczesnego transportu samochodowego.

Miejmy nadzieję, że nowe rozwiązania choć w minimalnym stopniu poprawią nadzór nad stacjami kontroli pojazdów, a tym samym uszczelnią rynek przed dopuszczaniem do niego pojazdów niespełniających norm technicznych.

Podobne wiadomości:

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Finanse i prawo 2015-09-01

Stacje kontroli pojazdów nadal będą prowadzone przez szkoły

Stacje kontroli pojazdów nadal będą...

Finanse i prawo 2015-07-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.