mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będzie ściślejszy nadzór nad stacjami kontroli pojazdów

Będzie ściślejszy nadzór nad stacjami kontroli pojazdów

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym w starostwach będą zatrudniane osoby bezpośrednio zajmujące się nadzorem nad stacjami kontroli pojazdów. Ma to zminimalizować wszelkie nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem SKP.

Działania te są efektem raportu Najwyższej Izby Kontroli z kontroli sprawowania nadzoru przez starostów nad stacjami diagnostycznymi dopuszczającymi pojazdy samochodowe do ruchu drogowego, która stwierdziła uchybienia w działalności starostów jako organów za nie odpowiedzialnych. Tym samym Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia, zmieniającego obecnie istniejące w starostwach "listy płac" pracowników samorządowych.

Projekt nowego rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zakłada dodanie do wspólnej dla wszystkich starostw listy stanowisk urzędniczych: głównego specjalisty, starszego specjalisty oraz specjalisty ds. nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów.

Osoby zatrudnione na tych stanowiskach będą musiały posiadać wykształcenie wyższe o specjalności pojazdy samochodowe, mechatronika, mechanika, transport drogowy (główny specjalista, starszy specjalista) lub średnie o takim samym profilu (specjalista). Stanowiska różnić się także będą pod względem minimalnego wynagrodzenia oraz wymaganego stażu.

Obecnie obowiązujące przepisy w ogóle nie wymagają tworzenia w starostwach stanowisk dedykowanych tylko wyłącznie stacjom kontroli pojazdów.

W ten sposób, posiadane wykształcenie zapewni osobom bezpośrednio zajmującym się sprawowaniem nadzoru nad SKP, zdobycie wiedzy i umiejętności koniecznych do zrozumienia zagadnień z zakresu budowy i eksploatacji pojazdów samochodowych, jak również funkcjonowania nowoczesnego transportu samochodowego.

Miejmy nadzieję, że nowe rozwiązania choć w minimalnym stopniu poprawią nadzór nad stacjami kontroli pojazdów, a tym samym uszczelnią rynek przed dopuszczaniem do niego pojazdów niespełniających norm technicznych.

Podobne wiadomości:

MON zainwestuje w polskie drogi

MON zainwestuje w polskie drogi

Polskie drogi 2017-01-04

Stacje kontroli pojazdów nadal będą prowadzone przez szkoły

Stacje kontroli pojazdów nadal będą...

Finanse i prawo 2015-07-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.