mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będzie tańsza benzyna?

Będzie tańsza benzyna?

W środę Polska Izba Paliw Płynnych zwróciła się do Ministerstwa Finansów o obniżkę akcyzy na paliwa. Według PIPP redukcja mogłaby wynieść 30 groszy, ponieważ podatki stanowią nawet ponad połowę ceny paliwa.

Przypomnijmy, że średnio przychodzi nam płacić ponad 3,80 zł za litr ropy, 4,14 zł za litr benzyny bezołowiowej 95 i już 1,78 za litr gazu LPG.

Jednocześnie, jak wyliczyła Polska Izba Paliw Płynnych, w cenie litra oleju napędowego koszt produkcji i dystrybucji to ponad 1,92 zł, a podatki to ponad 1,87 zł. W przypadku Pb95 tylko 1,75 zł to koszty produkcji i dystrybucji, a 2,39 zł to podatki. Czy stać nas na płacenie takiego myta na rzecz państwa?

Z tego powodu PIPP wystąpiła do MF z apelem o obniżenie akcyzy na paliwa. "Benzyna mogłaby stanieć nawet o 30 groszy na litrze", powiedziała w środę na  konferencji prasowej prezes PIPP, Aurelia Kuran-Puszkarska.

Dodatkowo PIPP zaapeluje także do ministra gospodarki o uwolnienie części zapasów obowiązkowych paliw, np. na trzy tygodnie. "Obawiamy się wzrostu inflacji i spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego" powiedziała Aurelia Kuran-Puszkarska. Organizacja obawia się także wzrostu szarej strefy, którą szacuje się na 7-12% rynku.

Jednak jak informuje Puls Biznesu, Ministerstwo Finansów nie może i nie planuje w najbliższym czasie dokonać obniżki akcyzy zawartej w cenie paliwa. MF zwraca także uwagę na niekorzystny aspekt takich ewentualnych działań w świetle zbliżających się wyborów oraz konieczności pilnowania niezadowalających wpływów z akcyzy. MF argumentuje też, ze stawki w naszym kraju są jednymi z najniższych w Europie.

PIPP wskazuje jednak na minimalny wymagany w UE poziom akcyzy w 2004 r., który wynosił 287 euro od tony paliwa. Wtedy to w Polsce pobierano 361 euro, a obecnie, kiedy UE utrzymała swoje zasady, w naszym kraju jesteśmy zmuszeni do oddawania fiskusowi  381 euro za tonę paliwa na stacji.

Czyli wymagany dopiero na 2009 r. poziom akcyzy 359 euro został już przekroczony. Wszystko w kraju potrzebującym wewnętrznych, długotrwałych środków inwestycyjnych dla stymulacji rozwoju gospodarczego.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando