mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będzie unijne prawo jazdy

Będzie unijne prawo jazdy

W poniedziałek (27.03) 25 państw członkowskich Unii Europejskiej podpisało dyrektywę dotyczącą jednolitego, europejskiego dokumentu prawa jazdy. Nowe dokumenty mają poprawić bezpieczeństwo na drogach i skutecznie zwalczać nadużycia.

Będzie unijne prawo jazdy

"Wszyscy kierowcy będą posiadać przejrzyste, nowoczesne prawa jazdy, które będą uznawane we wszystkich państwach członkowskich. Jestem zadowolony, że Radzie udało się osiągnąć porozumienie w tej sprawie.” - dodał Barrot

Nowy dokument upoważniający do jazdy określonym pojazdem będzie precyzyjnie definiował zakres uprawnień kierującego, szczególnie jeśli chodzi o motocyklistów., którzy będą zmuszeni poddać się zasadzie stopniowego uzyskiwania uprawnień do prowadzenia większych i potężniejszych motocykli. Nowe zasady określają również minimalne kwalifikacje, jakie posiadać muszą egzaminatorzy na prawo jazdy.

Państwa członkowskie jednocześnie zadeklarowały wzmocnienie współpracy przy ograniczeniu do minimum formalności biurokratycznych. Ułatwi to między innymi sprawdzanie praw jazdy i podróżowanie po Europie. Jednocześnie dzięki nowemu dokumentowi Unia Europejska chce zmniejszyć nadużycia związane z fałszywymi prawami jazdy i fenomenem tzw. „turystyki prawojazdowej” umożliwiającej danej osobie możliwość wyrobienia dokumentu w innym kraju UE mimo wcześniejszego utracenia prawa jazdy w swoim kraju. Do tego celu stworzone zostanie między innymi centrum kontroli praw jazdy.

Unijne prawo jazdy będzie miało wielkość karty kredytowej. W gestii każdego państwa pozostanie decyzja o umieszczaniu w dokumencie mikro-chipu, w którym zawarte będą dane osobowe właściciela.

Państwa członkowskie mają 26 lat na wymianę istniejących obecnie modeli praw jazdy na jednolity unijny wzór (aktualnie we wszystkich państwach członkowskich jest aż 110 różnych modeli praw jazdy). Wstępnie ustalono, że ważność prawa jazdy będzie ograniczona, co oznacza, że dokument będzie wydawany na okres 10 lat. W chwili przedłużenia ważności prawa jazdy kierowca będzie zmuszony do przeprowadzenia badań medycznych.

Czytaj także:

Wymiana prawa jazdy do 30 czerwca 2006-02-17

Podobne wiadomości:

Wymiana prawa jazdy do 30 czerwca

Wymiana prawa jazdy do 30 czerwca

Finanse i prawo 2006-02-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.