mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Będziemy jeździć bez świateł!

Będziemy jeździć bez świateł!

Jeszcze nie tak dawno temu wydawało się, że Unia Europejska będzie forsować obowiązkową jazdę z włączonymi światłami przez całą dobę. A tymczasem szykuje się diametralna zmiana kierunku myślenia. Powód? Najnowszy raport, jaki trafił do Komisji Europejskiej, z którego wynika, że wcale jazda z włączonymi światłami nie jest taka OK.

Choć Unia Europejska nie nakazuje obecnie, abyśmy jeździli zawsze z włączonymi światłami, to już w przygotowaniu jest, a właściwie była, dyrektywa, zgodnie z którą wszystkie produkowane w UE nowe samochody miały być standardowo wyposażane w światła do jazdy dziennej. To miał być pierwszy krok ku temu, aby w niedalekiej przyszłości wprowadzić obowiązkową jazdę z zapalonymi światłami (przynajmniej do jazdy dziennej).

Co się więc stało, że o tym pomyśle zacżeto mówić już w czasie przeszłym? Komisja Europejska dotarła bowiem do badań (ponoć kilku niezależnych instytucji), z których wynika kilka niepokojących faktów. Po pierwsze, jazda z włączonymi światłami powoduje większe zmęczenie, złe samopoczucie, spadek koncentracji, a w efekcie nawet wzrost agresji u kierowców. Włączone światła odwracają uwagę od tego, co się dzieje na drodze. Zapalone światła u niektórych pojazdów powodują, że te nieoświetlone (np. rowery, pojazdy zaprzęgowe) stają się dużo mniej widoczne. Podobnie zresztą jak inni uczestnicy ruchu drogowego (piesi, zwierzęta).

Kolejną kwestią, na którą zwracają uwagę bagania są źle ustawione światła u sporej liczby samochodów. Mowa jest tu nawet o kilkunastu, a nawet ponad dwudziestu procentach. Źle ustawione światła to, poza powyższymi następstwami, także dużo większa możliwość oślepienia nadjeżdżającego z naprzeciwka auta. A tu już tylko krok od nieszczęścia. Autorzy badań zwracają uwagę, że źle ustawione światła to niekoniecznie do końca wina kierowców. Wystarczy tylko, że do auta wejdzie większa liczba osób, do bagażnika trafi jakiś cięższy bagaż i już światła powinni zostać wyregulowane. A niestety nie jest to realne.

Najważniejszą i decydującą kwestią wynikającą z badań są jednak dane dotyczące liczby wypadków. Autorzy porównali dane w kilku krajach, które nie tak dawno temu wprowadziły ten obowiązek (m.in. w Polsce) i wyszło na jaw, że wcale nie zmniejszyła się w związku z tym statystyka wypadków. Po drugie do najbezpieczniejszych europejskich krajów należą m.in. Niemcy, Szwajcaria, Francja, a więc te kraje, w których takiego obowiązku nie ma. Co więcej, widocznie poprawiło się bezpieczeństwo w ruchu drogowym w Austrii w ostatnich dwóch latach, a więc od momentu, gdy rząd tego kraju wycofał się z obowiązkowej jazdy na światłach. Nawet w krajach skandynawskich, gdzie nakaz taki obowiązuje najdłużej, coraz częściej mówi się, iż jest on nieekonomiczny i nieekologiczny.

Komisja Europejska wycofała się więc już z rekomendacji państwom członkowskim wprowadzenia obowiązku jazdy na światłach. Ponadto rozważa się wręcz możliwość zakazu używania świateł, kiedy nie ma takiej wyraźnej potrzeby.

Co na polskie władze? Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z resortem infrastruktury. Jak się okazało, powyższy raport jest już znany i co więcej, prowadzone są już prace nad zmianą przepisów w tej kwestii (!). Najprawdopodobniej tuż po wakacjach (o ile nie zajdą jakieś nieprzewidziane sytuacje w Sejmie) na polskich drogach zniknie obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez cały dzień. I co więcej, nie będzie on, tak jak to było wcześniej, obowiązywał w okresie zimowym. Oczywiście, o ile będą dobre warunki pogodowe na drodze.

Prima aprilis :)

Podobne wiadomości:

Miganie światłami - za to też grozi mandat

Miganie światłami - za to też grozi mandat

Finanse i prawo 2016-03-18

Będziemy taniej serwisować auta

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~zen 2010-04-02

w naszym kraju codziennie jest pryma aprilis. co innego piszą, co innego robią, psy łapią według widzi mi się mając w doopie kodeks (chyba nawet go nie znają ) POZDRAWIAM Wejherowskie bezpańskie psy :P

~przytomny 2010-04-01

troszke przesadzili z tym tekstem. "zakaz urzywania swiatel gdy nie jest to potrzebne - jasssne ;] pamietajmy, ze dzis jest prima aprilis

~Inteligentny 2010-04-01

To zapewne Prima Aprilis :)

~Paweł 2010-04-01

Nareszcie ktoś poszedł po rozum do głowy. Od początku było wiadomo że jazda na światłach w lato to wyjątkowo idiotyczny pomysł....

~darek 2010-04-01

podobnie jak ze sprawa emisji co2 przez samochody( gdzie niektorzy maja odwage mowic prawde) - zwiastun zwyciestwa zdrowego rozsadku nad oszolomstwem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.