mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Bez numeru silnika

Bez numeru silnika

Zmieniona ustawa Prawo o ruchu drogowym, dostosowująca nasze przepisy do norm unijnych, nie wymaga już wpisów do dowodu rejestracyjnego w momencie wymiany silnika.

To niewątpliwe udogodnienie "załatwiła" zmiana artykułu 66 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy. Do tej pory przy każdej wymianie ramy, podwozia lub silnika na inny bez numerów fabrycznych konieczne było zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Wydziału Komunikacji i uzyskanie nowych numerów każdej z tych części. Obecna zmiana ustawy wyłączyła z tego obowiązku silnik. W związku z powyższym informacje dotyczące numerów silnika nie będą także gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPIK).

Co ta zmiana oznacza w praktyce? Przede wszystkim, zgodnie z nowymi przepisami silnik będzie traktowany jak inna część wymienna. W przypadku jego uszkodzenia, gdy kolejna naprawa nie wchodzi już absolutnie w rachubę, znacznie łatwiejsza stanie się jego wymiana. Właściciele będą mogli w razie potrzeby nabyć inny, sprawny jeszcze silnik używany i zamontować go we własnym aucie. Przede wszystkim jednak nie będą musieli później zgłaszać tego do Wydziału Komunikacji, co zmniejszy ich koszty i pozwoli na zaoszczędzenie dużej ilości czasu oraz nerwów.

Jak wiadomo, w niektórych markach, modelach (np. Fiat Punto) numery umieszczone na silniku szybciej korodują, a przez to stają się nieczytelne. Do tej pory takie auto, z nieczytelnym numerem silnika, nie miało szans na pomyślne przejście badań technicznych. Konieczne było wystawienie opinii przez rzeczoznawcę samochodowego, na podstawie której dokonywano nabicia nowego numeru silnika. To wszystko oczywiście trwało i kosztowało dodatkowe pieniądze.

Istnieje też pewne zagrożenie związane z nową sytuacją. Następstwem jej może okazać się wzrost handlu używanymi częściami, a co w konsekwencji może odbić się w większej liczbie kradzieży w naszym kraju.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.