Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Bez numeru silnika

Bez numeru silnika

Zmieniona ustawa Prawo o ruchu drogowym, dostosowująca nasze przepisy do norm unijnych, nie wymaga już wpisów do dowodu rejestracyjnego w momencie wymiany silnika.

To niewątpliwe udogodnienie "załatwiła" zmiana artykułu 66 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy. Do tej pory przy każdej wymianie ramy, podwozia lub silnika na inny bez numerów fabrycznych konieczne było zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Wydziału Komunikacji i uzyskanie nowych numerów każdej z tych części. Obecna zmiana ustawy wyłączyła z tego obowiązku silnik. W związku z powyższym informacje dotyczące numerów silnika nie będą także gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPIK).

Co ta zmiana oznacza w praktyce? Przede wszystkim, zgodnie z nowymi przepisami silnik będzie traktowany jak inna część wymienna. W przypadku jego uszkodzenia, gdy kolejna naprawa nie wchodzi już absolutnie w rachubę, znacznie łatwiejsza stanie się jego wymiana. Właściciele będą mogli w razie potrzeby nabyć inny, sprawny jeszcze silnik używany i zamontować go we własnym aucie. Przede wszystkim jednak nie będą musieli później zgłaszać tego do Wydziału Komunikacji, co zmniejszy ich koszty i pozwoli na zaoszczędzenie dużej ilości czasu oraz nerwów.

Jak wiadomo, w niektórych markach, modelach (np. Fiat Punto) numery umieszczone na silniku szybciej korodują, a przez to stają się nieczytelne. Do tej pory takie auto, z nieczytelnym numerem silnika, nie miało szans na pomyślne przejście badań technicznych. Konieczne było wystawienie opinii przez rzeczoznawcę samochodowego, na podstawie której dokonywano nabicia nowego numeru silnika. To wszystko oczywiście trwało i kosztowało dodatkowe pieniądze.

Istnieje też pewne zagrożenie związane z nową sytuacją. Następstwem jej może okazać się wzrost handlu używanymi częściami, a co w konsekwencji może odbić się w większej liczbie kradzieży w naszym kraju.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
McLaren - Apple chce kupić giganta z Woking
McLaren - Apple chce kupić giganta z Woking
Taką informację podała gazeta Financial Times, która sugeruje, że koncern Apple zamierza przejąc McLaren Technology Group, który kontroluje m.in. zespół McLaren F1 Team. Czy nad Woking zbierają się czarne chmury?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj