mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Bezterminowe prawa jazdy trzeba wymienić

Bezterminowe prawa jazdy trzeba wymienić

Trybunał Konstytucyjny orzekł dziś, iż konieczność wymiany prawa jazdy wydanego bezterminowo nie narusza konstytucji, a w szczególności ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz ochrony praw słusznie nabytych.

Bezterminowe prawa jazdy trzeba wymienić
Wnioskodawcy (połączone wnioski grupy senatorów oraz posłów PiS) zaskarżyli w tej sprawie trzy przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Zakwestionowali przede wszystkim obowiązek wymiany prawa jazdy na nowy wzór, mimo iż wydane dokumenty były bezterminowe. Zgodnie z przepisami ustawy, wprowadzającej unijną dyrektywę z 2006 r., wymiana wszystkich dokumentów będzie miała miejsce w latach 2028-2033. Wszystkie nowe prawa jazdy będą już wydawane na okres 15-letni i będą zgodne z jednym wzorem..

Niekonstytucyjność tego przepisu wnioskodawcy uzasadniali tym, że w razie niedopełnienia wymogu wymiany starego prawa traci ono ważność, co spowoduje naruszenie ochrony praw nabytych kierowców, którzy prawo jazdy uzyskali bezterminowo pod rządami poprzednich przepisów. Trybunał Konstytucyjny nie podzielił jednak tego zarzutu. Dokument prawa jazdy stwierdza jedynie posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, zaś utrata jego ważności nie powoduje utraty ważności tych właśnie uprawnień. Wymiana tego dokumentu, o której mowa w zaskarżonym przepisie, nie wymaga podjęcia czynności zmierzających do ponownego uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami.

Powyższa ustawa, zdaniem sędziów orzekających w tej sprawie, nie narusza zatem praw słusznie nabytych. Nie pozbawia osób kierujących pojazdami uprawnień do wykonywania tej czynności. Sam zaś dokument potwierdzający posiadanie takich uprawnień nie może być traktowany jako prawo słusznie nabyte. Dopuszczalne jest zatem zobowiązanie obywateli do wymiany tego dokumentu na dokument według nowego wzoru, o ile takie działanie ustawodawcy nie ma arbitralnego charakteru. W wypadku zakwestionowanej regulacji konieczność wymiany prawa jazdy w wystarczającym stopniu została uzasadniona w projekcie ustawy odwołującym się do treści wspomnianej wcześniej dyrektywy.

Ustawa nie narusza również zasady zaufania obywateli do państwa i prawa oraz zasady określoności przepisów. Z jego treści jednoznacznie wynika, że dokument prawa jazdy po upływie terminu wyznaczonego na jego wymianę utraci ważność. Nie będzie to jednak wpływało na dalsze istnienie uprawnień do kierowania pojazdami po stronie osoby, która dokument ten posiadała.

Podobne wiadomości:

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w 2017

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w...

Finanse i prawo 2016-11-23

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Komentuj:

~PIT 2013-12-21

A nasi poslowie idioci tlumacza, ze to wymowi unijne, to moze Niemcy nie należa do unii??

Aldik 2013-12-19

Szlak by ich... jak tylko kase wydobyć... znajomy wyemigrował w 87 do niemiec i do dzisiaj ma stare prl-owskie prawko z niemeicką pieczątką które w całych niemczech jest respektowane...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.