mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Bilet parkingowy nie musi być widoczny

Bilet parkingowy nie musi być widoczny

Zakupiony bilet parkingowy nie musi być umieszczony w widocznym z zewnątrz auta miejscu, np. za przednią szybą. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Bilet parkingowy nie musi być widoczny
W większości miast, w których istnieją płatne miejsca parkingowe, kierowcy, po uiszczeniu stosownej opłaty, nabyty bilet powinni umieścić w widocznym miejscu, czyli za szybą swojego samochodu. Tak stanowią przepisy, które jednak, w przypadku Łodzi, zostały zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kanwę do zaskarżenia wspomnianych przepisów stanowiła skarga mieszkanki Łodzi, która została obciążona opłatą dodatkową za parkowanie, mimo że uiściła opłatę parkingową. Skarżąca po zaparkowaniu samochodu wykupiła bilet parkingowy w parkometrze i umieściła go za szybą pojazdu. Po pewnym czasie musiała jednak zmienić miejsce postoju i w trakcie przejazdu bilet parkingowy zsunął się na podłogę samochodu. Po otrzymaniu wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej skarżąca złożyła do Dyrekcji Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi wniosek o anulowanie opłaty dodatkowej, w którym wyjaśniła, że uiściła opłatę za parkowanie, na dowód czego przesłała bilet parkingowy. Wyjaśnienia skarżącej ani okazane potwierdzenie wniesienia opłaty parkingowej nie przekonały urzędników do anulowania opłaty dodatkowej. W odpowiedzi na wniosek skarżącej wskazano przepisy uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, z których wynika, że parkowanie pojazdu bez umieszczonego w widocznym miejscu biletu parkingowego traktowane jest jako parkowanie bez wniesienia należnej opłaty za postój w strefie płatnego parkowania.

Powyższa sprawa wykazała, że stosowanie regulacji prowadziło do sytuacji, w których sankcją z tytułu niewniesienia opłaty za parkowanie obciążano kierowców, którzy uiścili należną opłatę za parkowanie i posiadali dowód wniesienia tej opłaty. Dlatego też Rzecznik zaskarżył uchwałę Rady Miejskiej w Łodzi do sądu administracyjnego, który podzielił to stanowisko.

Obowiązek uiszczania opłat za parkowanie wynika wprost z przepisów prawa, zaś niewykonanie tego obowiązku naraża kierowcę na sankcję administracyjną w postaci opłaty dodatkowej w wysokości do 50 zł. W interesie kierowcy jest zatem wykazanie się przed służbami kontrolnymi, że uiścił należną opłatę za parkowanie np. poprzez wyłożenie biletu parkingowego za przednią szybą pojazdu. W przypadku jednak, gdy kierowca, który opłacił postój w strefie płatnego parkowania, zapomni wyłożyć bilet parkingowy za szybą pojazdu lub wyłożony przez niego bilet zsunie się w inne miejsce pojazdu i stanie się niewidoczny dla kontrolerów, kierowca będzie miał możliwość udowodnienia, że uiścił opłatę za parkowanie np. przedstawiając bilet parkingowy w siedzibie zarządu drogi. Dzięki bowiem stwierdzeniu przez sąd administracyjny nieważności zaskarżonych przez Rzecznika przepisów prawa miejscowego wydanych przez Radę Miejską w Łodzi, wyłożenie biletu parkingowego za szybą pojazdu nie powinno być jedynym sposobem potwierdzenia, że opłata za parkowanie została wniesiona przez kierowcę.

Podobne wiadomości:

Autostrada A1 od Strykowa do Tuszyna otwarta!

Autostrada A1 od Strykowa do Tuszyna otwarta!

Polskie drogi 2016-07-01

Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości

Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości

Technika 2015-07-15

Komentuj:

~TheSlaw 2012-07-05

Po co mącić ludziom w głowach? Kładę bilet parkingowy za szybą od wnętrza i po problemie. Nie chcę się później "kopać z koniem". Miałem taką sprawę w Szczecinie przed UW. Dopiero sprawę rozstrzygnął prezydent miasta- na moją korzyść. Walczyłem, dla zasady, o te 50 złotych prawie dwa miesiące.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.