mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Brak kar za brak OC

Brak kar za brak OC

Choć Senat chciał inaczej, to jednak posłowie zdecydowali, iż za brak potwierdzenia polisy OC samochód nie będzie odholowywany na parking policyjny, ani też nie będzie zabierany dowód rejestracyjny.

Według Polskiej Izby Ubezpieczeniowej taka decyzja Sejmu, odrzucająca wszystkie poprawki Senatu, oznacza przyzwolenie na jazdę autem bez zawierania umowy ubezpieczenia OC. - Sejm zlikwidował praktycznie wszelkie sankcje za brak polisy, która – przypomnijmy - jest w Polsce obowiązkowa - mówi Jan Prądzyński, wiceprezes zarządu PIU. - Prawo przewiduje co prawda mandat dla kierowcy, który nie posiada przy sobie potwierdzenia polisy – 50 zł. Jeśli pojazd jest nieubezpieczony, karę nałoży na kierowcę UFG. Tyle że ściągalność tych kar nie przekracza 50 proc. Jednocześnie prawo w nowym kształcie nie precyzuje najważniejszej kwestii – wyłączenia nieubezpieczonego pojazdu z ruchu drogowego.

Sejm przyjął założenie, że policja w elektronicznej bazie danych będzie mogła na bieżąco sprawdzać, czy dany pojazd jest ubezpieczony. Tymczasem PIU wielokrotnie podkreślała, że jest to niewykonalne, chociażby ze względu na brak obecnie możliwości dostępu do bazy CEPiK drogą online przez policję.

Przedstawiciele Izby do wielu miesięcy zabiegali o taki kształt nowelizacji kodeksu drogowego, by pojazd, którego kierowca nie ma przy sobie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC, był przez policję wyłączany z ruchu.

- Najlepszym rozwiązaniem, byłoby zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za pokwitowaniem. Izba zgadzała się z argumentami parlamentu, że odholowanie auta jest karą zbyt uciążliwą dla kierowcy. Sejm stwierdził jednak, że żadne sankcje nie są konieczne. Czym to grozi? Obecnie w Polsce ok. 200 tys. pojazdów jest nieubezpieczonych. Można się spodziewać, że te statystyki zmienią się na niekorzyść wkrótce po przyjęciu przepisów w nowym kształcie - mówi Jan Prądzyński. - Kierowca, który prowadząc nieubezpieczony pojazd spowoduje wypadek, naraża się na ogromne koszty. Naprawa auta, rehabilitacja i leczenie ofiary czy wreszcie dożywotnia renta dla poszkodowanego – za to wszystko kierowca zapłacić będzie musiał z własnej kieszeni. Sejm czwartkową decyzją spowodował więc, że część kierowców – zwłaszcza młodych i niedoświadczonych – za swoje błędy płacić będzie przez całe życie. Przed takim scenariuszem można się uchronić tylko w jeden sposób – zawierając umowę ubezpieczenia OC - dodaje.

Projekt nowelizacji przegłosowany przez Sejm jest przy tym sprzeczny z porządkiem prawnym obowiązującym obecnie w większości krajów Unii Europejskiej, gdzie zaostrza się przepisy związane z obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych. W wielu krajach już od dawna obowiązują przepisy umożliwiające konfiskatę pojazdów nieubezpieczonych lub ich czasowe zatrzymywanie, rekwirowanie tablic rejestracyjnych oraz zatrzymywanie dokumentów pojazdu. Polska idzie pod prąd tej tendencji, a Sejm przyczynia się do zmniejszenia bezpieczeństwa na polskich drogach.

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

marektarnow 2009-06-18

Panowie, jest jedno ale... Tu macie tekst z innego artykułu w tym temacie: ?Póki co, nie warto jednak ryzykować jazdy bez OC, bo pozostaje inna istotna sankcja. Otóż Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca za nieubezpieczonego kierowcę odszkodowanie poszkodowanemu, ma prawo żądać zwrotu wypłaconych kwot. Rocznie zbiera w ten sposób 13 - 14 mln zł od prawie 2 tys. osób, a obciążenia pojedynczych kierowców sięgają nawet 200 tys. zł - czytamy w publikacji "Gazety Prawnej".? ja tam bym więc lepiej nie ryzykował, tym bardziej że teraz naprawdę tanio można OC wykupić, zwłaszcza w directach.

~lucjusz 2009-05-21

Firmy ubezpieczeniowe za obsługę "szkody" biorą lwią częśc z ubezpieczenia, które potem wypłacają poszkodowanemu, dlatego "dorze im tak", zle gospodarują, hieny przebrzydłe, niech cierpią, tylko te mandaty to w obecnej chwili są w sprzeczności z tą ustawą,

~zen 2009-05-15

mam 4 gabloty, o pojemnościach 1100, 1300, 5733 i 7402. przekażę w darowiźnie po 5% z każdego z nich dla np teścia. w tym momencie mam jego zniżki. chyba 50 %. no i co z tego! na OC musiałbym wydać ze 3 wypłaty.mam takie zabytki dla lansu, robię nimi max 2000 kilosów rocznie. na co dzień jestem stałym klientem skm

Aldik 2009-05-15

A moze by iść dalej i wślad za niemcami zrobić np czasową rejestracje - tj np od marca do października czy też na okres zimowy jak tam komu pasuje; można by zrobić możliwosć wyrejestrowania auta, czasami choroba nas paraliżuje, niektórzy wstawiaja auta do komisu do sprzedania - wiec skoro auto stoi to dlaczego ma mieć OC? Dlaczego np handlarz ma płacić OC skoro wogóle nie jeździ danym autem, ma komis czy plac na którym tylko stawia samochody do sprzedania - w niemczech sa handlarskie tablice wraz z ubezpieczeniem np aby je na chwile wkręcić na jazde próbną...

~wld 2009-05-14

Firmy ubezpieczeniowe protestuja, bo kierowcy beda musieli placic z wlasnej kieszeni?? Co to za belkot? Protestuja, bo teraz biednych ludzi, albo tych co nie chca OC nie beda mogli ograbic. Rzymska zasada - "chcacemu nie dzieje sie krzywda". Jak ktos nie chce sie ubezpieczyc, a potem narobi syfu, to bedzie placil sam. Takie podjal ryzyko. Czy to ryzyko mu sie oplacilo, to juz jego sprawa. Bardzo dobre posuniecie sejmu. Wolnosc czlowieka przedewszystkim. Chamy wprowadzili minimalne ubezpieczenia rok, wiec teraz troche kasy im ucieknie, bo nikt, kto sprowadzi auto, lub uzywa auta sporadycznie nie kupi OC.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.