mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Brak sankcji za brak OC - apel do Prezydenta

Brak sankcji za brak OC - apel do Prezydenta

Polska Izba Ubezpieczeń wystąpiła do Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z apelem o nieakceptowanie zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Apel PIU dotyczy kwestii tzw. „odholowywania” aut, których kierujący nie mają przy sobie poświadczenia zawarcia umowy OC.

PIU do wielu miesięcy zabiegała o taki kształt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, by pojazd, którego kierowca nie ma przy sobie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC, był przez Policję wyłączany z ruchu. Najlepszym rozwiązaniem, byłoby zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za pokwitowaniem.

Izba zgadzała się z argumentami parlamentu, że odholowanie auta jest karą zbyt uciążliwą dla kierowcy. Sejm stwierdził jednak, że żadne sankcje nie są konieczne. Czym to grozi? Obecnie w Polsce ok. 200 tys. pojazdów jest nieubezpieczonych. Można się spodziewać, że te statystyki zmienią się na niekorzyść wkrótce po przyjęciu przepisów w nowym kształcie.

Kierowca, który prowadząc nieubezpieczony pojazd spowoduje wypadek, naraża się na ogromne koszty. Naprawa auta, rehabilitacja i leczenie ofiary, czy wreszcie dożywotnia renta dla poszkodowanego – za to wszystko kierowca zapłacić będzie musiał z własnej kieszeni. Sejm swoją decyzją spowodował więc, że część kierowców – zwłaszcza młodych i niedoświadczonych – za swoje błędy płacić będzie przez całe życie. Przed takim scenariuszem można się uchronić tylko w jeden sposób – zawierając umowę ubezpieczenia OC - apeluje PIU.

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Komentuj:

~emeryt 2009-05-28

Strachy na Lachy. Wierzę w zdrowy rozsądek p.Prezydenta ! Pójście na rękę tym złodziejom to wystąpienie pzeciwko narodowi.

~RN 2009-05-28

Przecież to jest skuteczniejsza kara i lepszy straszak (płacić do końca życia) i zachęta do zapłacenia OC niż zmuszać do płacenia. Akurat w tym razem Sejm dobrze (zupełnie przypadkiem) pomyślał.

~Wojas 2009-05-21

ale sie boją ze straca kasiore z oc, placza i płacza ze nikt nie bedzie teraz wykupywac oc, zenujace doprawdy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.