mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Brak sankcji za brak OC - apel do Prezydenta

Brak sankcji za brak OC - apel do Prezydenta

Polska Izba Ubezpieczeń wystąpiła do Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z apelem o nieakceptowanie zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Apel PIU dotyczy kwestii tzw. „odholowywania” aut, których kierujący nie mają przy sobie poświadczenia zawarcia umowy OC.

PIU do wielu miesięcy zabiegała o taki kształt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, by pojazd, którego kierowca nie ma przy sobie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC, był przez Policję wyłączany z ruchu. Najlepszym rozwiązaniem, byłoby zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za pokwitowaniem.

Izba zgadzała się z argumentami parlamentu, że odholowanie auta jest karą zbyt uciążliwą dla kierowcy. Sejm stwierdził jednak, że żadne sankcje nie są konieczne. Czym to grozi? Obecnie w Polsce ok. 200 tys. pojazdów jest nieubezpieczonych. Można się spodziewać, że te statystyki zmienią się na niekorzyść wkrótce po przyjęciu przepisów w nowym kształcie.

Kierowca, który prowadząc nieubezpieczony pojazd spowoduje wypadek, naraża się na ogromne koszty. Naprawa auta, rehabilitacja i leczenie ofiary, czy wreszcie dożywotnia renta dla poszkodowanego – za to wszystko kierowca zapłacić będzie musiał z własnej kieszeni. Sejm swoją decyzją spowodował więc, że część kierowców – zwłaszcza młodych i niedoświadczonych – za swoje błędy płacić będzie przez całe życie. Przed takim scenariuszem można się uchronić tylko w jeden sposób – zawierając umowę ubezpieczenia OC - apeluje PIU.

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

~emeryt 2009-05-28

Strachy na Lachy. Wierzę w zdrowy rozsądek p.Prezydenta ! Pójście na rękę tym złodziejom to wystąpienie pzeciwko narodowi.

~RN 2009-05-28

Przecież to jest skuteczniejsza kara i lepszy straszak (płacić do końca życia) i zachęta do zapłacenia OC niż zmuszać do płacenia. Akurat w tym razem Sejm dobrze (zupełnie przypadkiem) pomyślał.

~Wojas 2009-05-21

ale sie boją ze straca kasiore z oc, placza i płacza ze nikt nie bedzie teraz wykupywac oc, zenujace doprawdy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando