mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Branża leasingowa ma się dobrze

Branża leasingowa ma się dobrze

2006 rok upłynął pod znakiem mizernej sprzedaży samochodów nowych. Tymczasem bardzo dobry wynik odnotowały firmy leasingowe, w szczególności jeśli chodzi o leasing samochodów osobowych oraz ogólnie środków transportu drogowego.

W portfelu umów leasingu ruchomości wciąż wyraźnie dominuje leasing środków transportu - 61,9% udziału w leasingu ruchomości. Jest to kolejny segment rynku reagujący wyprzedzajaco na sprzyjające rozwojowi warunki gospodarcze. W tej grupie przedmiotów najwyższy udział - 39% - mają pojazdy o ładowności pow. 3,5 t. Na przestrzeni 2006 roku wartość nowego portfela w tej grupie przedmiotów leasingu wzrosła o 2,4 mld zł. Na drugim miejscu z 36% udziałem plasuje się leasing samochodów osobowych. Leasing samochodów osobowych to najdynamiczniej rozwijająca się podgrupa rynku leasingu środków transportu drogowego. Bardzo dobre wyniki w tej grupie przedmiotów leasingu są potwierdzeniem coraz lepszej pozycji branży leasingowej na rynku sprzedaży nowych aut służbowych, uzyskanej m.in. dzięki stale zwiększającej się popularności leasingu wśród firm z sektora MŚP, a także dynamicznie rozwijającym się usługom Car Fleet Management.
 
Łącznie wartość środków transportowych oddanych w leasing w ubiegłym roku wyniosła 12,1 mld zł i była o 37,5% wyższa niż w 2005 r (8,8 mld zł). Leasing samochodów osobowych wyniósł 4,35 mld i był wyższy o ponad 55% niż rok wcześniej (2,8 mld zł).
 
Jeśli chodzi o leasing środków transportu drogowego to na czele rynku znajduje się niezmienne firma EFL z 15,8-procentowym udziałem w rynku. Drugie miejsce zajął Raiffeisen Leasing (11,9%), zaś trzecie BRE Leasing (9,1%). Kolejne miejsca pod względem wartości oddanych w leasing środków transportowych zajęły Millenium Leasing (6,2%), BZ WBK (5,9%), VB Leasing (5,9%), BPH Leasing (4,9%), Bankowy Fundusz Leasingowy (3,7%) Pekao Leasing (3,5%) oraz Volkswagen Leasing (3,4%).
 
Podobnie, choć z kilkoma istotnymi zmianami, przedstawia się czołówka rankingu w kategorii leasing samochodów osobowych. Pierwsze trzy pozycje są wręcz identyczne: EFL (17%), Raiffeisen Leasing (12%) i BRE Leasing (9%). Ale już na czwartym miejscu uplasował się Volkswagen Leasing z 7-procentowym udziałem w rynku, zaś na piątym Masterlease Polska (6%). W czołowej dziesiątce z firm leasingowych działających niejako przy koncernie motoryzacyjnym znalazł się jeszcze na dziewiątym miejscu DaimlerChrysler (4%).

 

Tematy w artykule: leasing

Podobne wiadomości:

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Finanse i prawo 2016-02-24

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.