mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Branża leasingowa ma się dobrze

Branża leasingowa ma się dobrze

2006 rok upłynął pod znakiem mizernej sprzedaży samochodów nowych. Tymczasem bardzo dobry wynik odnotowały firmy leasingowe, w szczególności jeśli chodzi o leasing samochodów osobowych oraz ogólnie środków transportu drogowego.

W portfelu umów leasingu ruchomości wciąż wyraźnie dominuje leasing środków transportu - 61,9% udziału w leasingu ruchomości. Jest to kolejny segment rynku reagujący wyprzedzajaco na sprzyjające rozwojowi warunki gospodarcze. W tej grupie przedmiotów najwyższy udział - 39% - mają pojazdy o ładowności pow. 3,5 t. Na przestrzeni 2006 roku wartość nowego portfela w tej grupie przedmiotów leasingu wzrosła o 2,4 mld zł. Na drugim miejscu z 36% udziałem plasuje się leasing samochodów osobowych. Leasing samochodów osobowych to najdynamiczniej rozwijająca się podgrupa rynku leasingu środków transportu drogowego. Bardzo dobre wyniki w tej grupie przedmiotów leasingu są potwierdzeniem coraz lepszej pozycji branży leasingowej na rynku sprzedaży nowych aut służbowych, uzyskanej m.in. dzięki stale zwiększającej się popularności leasingu wśród firm z sektora MŚP, a także dynamicznie rozwijającym się usługom Car Fleet Management.
 
Łącznie wartość środków transportowych oddanych w leasing w ubiegłym roku wyniosła 12,1 mld zł i była o 37,5% wyższa niż w 2005 r (8,8 mld zł). Leasing samochodów osobowych wyniósł 4,35 mld i był wyższy o ponad 55% niż rok wcześniej (2,8 mld zł).
 
Jeśli chodzi o leasing środków transportu drogowego to na czele rynku znajduje się niezmienne firma EFL z 15,8-procentowym udziałem w rynku. Drugie miejsce zajął Raiffeisen Leasing (11,9%), zaś trzecie BRE Leasing (9,1%). Kolejne miejsca pod względem wartości oddanych w leasing środków transportowych zajęły Millenium Leasing (6,2%), BZ WBK (5,9%), VB Leasing (5,9%), BPH Leasing (4,9%), Bankowy Fundusz Leasingowy (3,7%) Pekao Leasing (3,5%) oraz Volkswagen Leasing (3,4%).
 
Podobnie, choć z kilkoma istotnymi zmianami, przedstawia się czołówka rankingu w kategorii leasing samochodów osobowych. Pierwsze trzy pozycje są wręcz identyczne: EFL (17%), Raiffeisen Leasing (12%) i BRE Leasing (9%). Ale już na czwartym miejscu uplasował się Volkswagen Leasing z 7-procentowym udziałem w rynku, zaś na piątym Masterlease Polska (6%). W czołowej dziesiątce z firm leasingowych działających niejako przy koncernie motoryzacyjnym znalazł się jeszcze na dziewiątym miejscu DaimlerChrysler (4%).

 

Tematy w artykule: leasing

Podobne wiadomości:

Rynek kredytów samochodowych i leasingu w górę

Rynek kredytów samochodowych i leasingu w...

Finanse i prawo 2014-10-23

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Finanse i prawo 2016-02-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Borgward wraca na rynek europejski
Borgward wraca na rynek europejski
Już niebawem na polskim rynku motoryzacyjnym może się pojawić nowy gracz. Niemiecka marka Borgward po latach wraca do gry. Pierwszym modelem będzie duży SUV – BX7.