mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Branża leasingowa trzyma się dobrze

Branża leasingowa trzyma się dobrze

Z danych opublikowanych przez Związek Przedsiębiorstw Leasingowych wynika, iż w pierwszym półroczu tego roku wartość środków transportu oddanych w leasing wzrosła o 41,6% w stosunku do tego samego okresu 2003 r.

A jeszcze kilka miesięcy temu eksperci ZPL przestrzegali przed niekorzystnymi ustaleniami wynikającymi z nowej ustawy o VAT i groźbie fatalnych następstw dla całej branży leasingowej. Największe niebezpieczeństwo mogło wynikać z konieczności zapłaty całego podatku VAT na początku umowy leasingu. Na szczęście interpretacje MF były korzystne dla leasingobiorców i może to właśnie po części przyczyniło się, że wyniki uzyskane przez firmy leasingowe były rekordowe w historii tej branży.

Drugim powodem wzrostu wyników całej branży była zmiana od 1 maja zasad odliczania podatku VAT przy nabyciu pojazdów samochodowych. Wprowadzenie tzw. wzoru Lisaka zdecydowanie ograniczyło liczbę modeli zaliczanych na gruncie ustawy o VAT do ciężarowych, dla których istnieje możliwość odliczenia całego podatku naliczonego. Z pewnością miało to wpływ na decyzje klientów o przyspieszeniu nabycia tą drogą pojazdu, zwłaszcza w marcu i kwietniu br.

Nie zaszły jakieś istotne zmiany w strukturze rynku leasingowego, nadal z 72-procentowym udziałem dominuje leasing pojazdów drogowych. Według danych Związku Przedsiębiorstw Leasingowych zrzeszających 34 największe firmy działające na polskim rynku leasingowym w I półroczu 2004 wartość oddanych środków transportu w leasing wyniosła 4,25 mld zł i jest to wynik o 41,6% lepszy niż w I półroczu 2003 roku (3,0 mld zł). Na czele największych firm w tym segmencie rynku plasują się EFL (17,2% udziału w rynku), Reiffeisen Leasing (11,3%), BRE Leasing (7,2%), BEL Leasing (6,8%) i BZ WBK Leasing (6,7%).

Biorąc pod uwagę tylko samochody osobowe wartość netto wyleasingowanych aut wyniosła 475 mln zł, w badanym okresie wartość ta wzrosła o 37,7% do I półrocza ubiegłego roku (345 mln). W porównaniu do rynku wszystkich środków transportu w czołówce firm znalazły się m.in. Futura Leasing (4,9%) oraz samochodowe firmy leasingowe Volkswagen Leasing (7,2%) i DaimlerChrysler Leasing (3,2%). Ten segment rynku wg przedstawicieli branży powinien rozwijać się dynamicznie, ponieważ w tym przypadku nowa ustawa o podatku od towarów i usług zezwala na odliczenie do 5 tys. zł podatku VAT. Do maja przy leasingu (także przy zakupie) aut osobowych nie można było odliczyć wogóle podatku VAT.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!