mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Branża leasingowa zagrożona

Branża leasingowa zagrożona

Utrzymujący się wciąż wzrost importu samochodów używanych oraz spadek cen nowych aut na rynku polskim stają się coraz bardziej odczuwalne dla rozwoju usług leasingowych.

W pierwszym kwartale tego roku sprowadzono do kraju 20,8% więcej używanych pojazdów niż w analogicznym okresie 2007 r. Tylko w czerwcu sprowadzono rekordową liczbę 107.181 sztuk samochodów osobowych. Aby tylko utrzymać sprzedaż koncerny obniżają ceny nowych samochodów i kuszą klientów upustami albo różnymi innymi zachętami. Rabaty sięgają nawet 10% wartości aut.

Taka sytuacja na rynku ma bezpośrednie przełożenie na kondycję polskiej branży leasingowej. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że tempo wzrostu sprzedaży nowych samochodów osobowych w II kwartale 2008 r. wyniosło o 10% mniej niż tempo wzrostu sprzedaży usług CFM. Mimo to spadek cen nowych aut połączony z coraz większym napływem używanych pojazdów odbił się także na branży leasingowej. Jeśli zmiany będą postępować w tym kierunku, już niedługo firmy CFM będą zmuszone do wprowadzenia zmian w swoich politykach sprzedażowych.

- To wszystko przekłada się na sektor długoterminowego wynajmu oraz leasingu pojazdów. Obecna sytuacja zmusza przedsiębiorstwa CFM do korygowania wartości rezydualnych, które spadają w miarę wzrostu liczby sprowadzanych do Polski aut używanych. Taka zmiana będzie miała wpływ na wzrost kosztów leasingu, ze względu na zwiększającą się różnicę pomiędzy kosztem zakupu nowego auta oraz kosztem jego późniejszej odsprzedaży. Z tego właśnie powodu niektóre przedsiębiorstwa CFM sztucznie utrzymują poziom wartości rezydualnych, aby tym samym utrzymać atrakcyjne stawki wynajmu. Dochodzi zatem do paradoksalnej sytuacji, w której firmy, które dostosują końcową wartość odsprzedaży auta poleasingowego do obecnych realiów rynkowych będą miały de facto mniej konkurencyjną ofertę, w stosunku do pozostałych firm  - mówi Artur Sulewski, Dyrektor Handlowy LeasePlan Fleet Management.

Taka sytuacja na rynku usług leasingowych może doprowadzić do spowolnienia dynamicznego tempa wzrostu branży CFM, które w ostatnich latach sukcesywnie rosło. Po pierwszym półroczu 2008 r. utrzymywało się ono na poziomie 7% w stosunku do ostatniego kwartału 2007 r. Równocześnie porównując wyniki po I półroczu 2008 z analogicznym okresem zeszłego roku, okazuje się, że wzrost wyniósł blisko 35%. Dla porównania, w ostatnich latach wynik ten wynosił około 20-25%.

Rozwiązaniem, pozwalającym utrzymać dotychczasowe tempo wzrostu może się okazać korekta wysokości wartości rezydualnych dokonana przez całą branżę leasingową oraz negocjacje z producentami samochodów. Malejące ceny nowych aut powinny skłonić przedstawicieli obu sektorów do negocjowania warunków finansowych wzajemnej współpracy. Z jednej strony pozwoli to utrzymać sprzedaż koncernom samochodowym, a z drugiej firmy CFM będą mogły zniwelować rosnące różnice między ceny zakupu i cenami sprzedaży aut.
Tematy w artykule: leasing

Podobne wiadomości:

VAT od leasingu bez limitu

VAT od leasingu bez limitu

Finanse i prawo 2014-08-20

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Komentuj:

freaklaw 2016-08-27

link do usług bezpłatnego doradztwa leasingowego: Jaki leasing wybrać?

freaklaw 2016-08-27

Doradztwo leasingowe w wielkopolsce, mogę polecić- Leasing i kredyty

~do CFM 2008-08-18

CFM polega głównie na zarządzaniu flotą, a nie wyłącznie na ich finansowaniu. Kupiłem BMW, które miało 1/2 roku kiedy je kupowałem EFL nie miał problemu, żeby zaproponować dobre warunki leasingowe. Ruszcie głowami, to dacie radę

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.