mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Branża wynajmu i leasingu na plusie

Branża wynajmu i leasingu na plusie

W trzecim kwartale bieżącego roku firmy zrzeszone w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów odnotowały niemal dziesięcioprocentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Rosła również liczba zamówień na rynku wynajmu długoterminowego.

Po trzecim kwartale 2010 roku członkowie PZWLP dysponowali flotami liczącymi 75.370 pojazdów (wzrost o 9,5% r/r) w trzech głównych grupach produktów wynajmu. W Full Service Leasingu (FSL) było 63.018 samochodów, w leasingu z serwisem – 4.444, a w wyłącznym zarządzaniu flotą – 7.908 aut. Dane podało 14 firm członkowskich Związku.

- W podsumowaniu wyników musieliśmy uwzględnić zmiany w branży i w samym Związku. Duży pakiet pojazdów przybył firmie Arval, która w połowie roku przejęła część floty Daimler Fleet Management. Danych Daimlera z kolei nie umieszczono w statystykach, ze względu na brak weryfikowalnych informacji o pozostałej w firmie flocie – mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Największą liczbą samochodów w FSL (12.500) dysponował Arval Service Lease, w grupie wyłącznego zarządzania liderem został LeasePlan Fleet Management (2.327), a w leasingu z serwisem zwyciężył Bankowy Fundusz Leasingowy (2.293 auta). Największa pojedyncza flota należała do Corpo Floty – 1.125 pojazdów. Od ponad roku najchętniej wynajmowanym samochodem wśród firm zrzeszonych w PZWLP jest Ford Focus.

Według danych na koniec trzeciego kwartału br., pierwszych pięć miejsc w Związku zajęły firmy: LeasePlan Fleet Management, Arval Service Lease, ING Car Lease, Carefleet i BRE Leasing, przy czym różnica między czwartym i piątym miejscem wynosi zaledwie kilka aut.

- Trzeci kwartał 2010 roku był relatywnie dobrym okresem dla branży. Zakładam jednak, że wyniki czwartego będą jeszcze lepsze, z kilku powodów. Swoje floty musi obecnie wymienić wiele firm, które w ubiegłym roku przedłużały istniejące kontrakty ze względu na spowolnienie gospodarcze. Przekłada się to na wzrost zamówień. Na ogólne ożywienie wpłyną również zmiany związane z VAT: zapowiadany wzrost stawki podatku o 1% oraz likwidacja odliczeń od pojazdów z kratką. Skłania to wielu przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MSP, do nabywania nowych aut flotowych – podsumowuje Leszek Pomorski.

Podobne wiadomości:

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Aktualności 2015-07-07

Komentuj:

~krzysztof 2011-06-30

Zgadzam się z powyższymi opiniami! Osobiście korzystam z usług Polskiej Korporacji Flotowej - wynajem długoterminowy. Jestem bardzo zadowolony. O nic nie muszę się w zasadzie martwić poza regularną wpłatą stałych opłat abonamentowych. Wynajem długo i średnio terminowy w Polsce jest jeszcze mało znany, ale coraz więcej firm z niego korzysta. I bardzo dobrze!!!

~Marian 2011-04-28

Wynajem albo leasing to do tej pory najlepsze rozwiązanie dla wielu mniejszych firm. Przynajmniej dla mojej jak do tej pory najlepsze. Gdybym miał kupić nowe samochody wiązałoby się to ze zbyt dużymi kosztami, nie miałbym szansy na zdobycie tak dużego kredytu. a tak to oszczędność kosztów, firma signella w której wynajmuje kilka pojazdów zajmuje sie prawie całą papierkową robotą. koszty mam rozłożone w czasie, jak do tej pory nie ulegały gwałtownym zmianom, czyli utrzymują stały poziom.Jak dla mnie najkorzystniejsze rozwiązanie.

~Tommy z tonącej wyspy Tuska 2010-11-12

"Na ogólne ożywienie wpłyną również zmiany związane z VAT: zapowiadany wzrost stawki podatku o 1% oraz likwidacja odliczeń od pojazdów z kratką." - to spowoduje że sprzedaż poleci w dół.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando