mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Cesje aut służbowych - procedury, przepisy

Cesje aut służbowych - procedury, przepisy

Restrukturyzacje w firmach, przekształcenia spółek, zmiany miejsca zatrudnienia to najczęstsze sytuacje, w których leasingowany samochód może zmienić właściciela. A to może się wiązać, niestety, z pewnymi problemami natury prawno-podatkowymi.

Cesje samochodów, to jeden z elementów praktyki leasingowej, z którym firmy CFM mają do czynienia na co dzień. Bez względu na przyczyny, z punktu widzenia umowy leasingu, której przedmiotem jest "przepinany" samochód, zawsze dochodzi do zmiany strony tej umowy, czyli korzystającego. Na gruncie prawa cywilnego zmiana korzystającego nie powoduje konieczności zawarcia nowej umowy leasingu. Wymagana jest jedynie zgoda leasingodawcy na zmianę korzystającego. Problemy mogą się jednak pojawić na gruncie prawa podatkowego, w którym pomimo długiego stażu funkcjonowania umów leasingu od osób prawnych, niektóre kwestie wciąż nie są doprecyzowane.

Pojawiają się następujące pytania. - Czy kontynuowana umowa leasingu dla nowego korzystającego jest nadal podatkową umową leasingu operacyjnego? Czy nowy korzystający bez dodatkowych warunków może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów zapłacone leasingodawcy raty leasingowe? - mówi Jarosław Oworuszko, dyrektor finansowy LeasePlan.

Niestety prowadzi to do rozbieżnych opinii urzędów skarbowych, co do kwalifikacji "przejętej" umowy leasingu. Sprzeczności w interpretacjach władz skarbowych dotyczą tego, czy "przejęta" umowa nadal spełnia podatkowe warunki leasingu operacyjnego. Konsekwencją tych rozbieżności są pytania, czy nowy korzystający może bez dodatkowych warunków zaliczać do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe i odliczać VAT na zasadach przewidzianych w ustawie VAT dla leasingu.

Z takimi wątpliwościami na całe szczęście nie mamy do czynienia, gdy cesja samochodów jest wynikiem zmian restrukturyzacyjnych w spółkach. Z restrukturyzacją mamy do czynienia m.in. gdy dwie spółki łącza się ze sobą, gdy spółka zmienia formę organizacyjną (np. ze spółki z o.o. przekształca się w spółkę akcyjną) albo też, gdy spółka podlega podziałowi (np. wydziela ze swego majątku jakąś część przenosząc ją do innej spółki).

- W przypadku restrukturyzacji firmy, prawa i obowiązki wynikające z umów leasingu przechodzą na nowego korzystającego, bez konieczności podpisywania dodatkowych porozumień oraz uzyskiwania zgody leasingodawcy - mówi Magdalena Kawczyńska, doradca podatkowy w LeasePlan.

Do cesji samochodów w przypadku, gdy nie następuje ono na skutek zmian restrukturyzacyjnych, niezbędna jest:
- pisemna umowa pomiędzy dotychczasowym, a nowym korzystającym obejmująca przeniesienie praw i obowiązków z umowy leasingu oraz
- pisemna zgoda leasingodawcy. Prawny wymóg jej uzyskania jest uzasadniony ważnym interesem firmy leasingowej, jako wierzyciela z tytułu należnych rat leasingowych. Stąd też udzielenie zgody na przejęcie praw i obowiązków z umowy leasingu jest niekiedy uzależnione od pozytywnej oceny zdolności kredytowej nowego korzystającego.
Tematy w artykule: leasing samochód w firmie

Podobne wiadomości:

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.