mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Chcą karać za cofanie liczników

Chcą karać za cofanie liczników

Obowiązujący od początku tego roku przepis nakazujący rejestrowanie przebiegu podczas każdego badania technicznego w teorii ma ukrócić proceder cofania liczników. Czy jednak będzie to skuteczna recepta na nieuczciwych sprzedawców, skoro nie przewidziano żadnej kary za wykrytą ingerencję w stan licznika?

Chcą karać za cofanie liczników
Sam pomysł wydaje się być słuszny. Jeśli co roku, podczas badania technicznego, w dokumentach będzie odnotowywany aktualny przebieg samochodu, wówczas znacznie utrudnione zostaną wszelkie próby oszustwa w tym zakresie. Tyle teoria. Co jednak z tego, skoro ustawodawca nie przewidział żadnej sankcji dla osób, które zdecydują się cofnąć licznik. Istnieje zatem obawa, że dotychczasowi handlarze, który zajmowali się takim procederem, niczym nie zrażeni dalej będą korygować wskazania licznika.

Dlatego też od samego początku, kiedy tylko projekt zmian w tej materii ujrzał światło dzienne, Związek Dealerów Samochodów proponował wprowadzenie penalizacji za cofnięcie licznika.

W ostatnich dniach ZDS ponownie wystąpił do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego o podjęcie prac nad wprowadzeniem do polskiego systemu prawa karnego penalizacji procederu cofania liczników. Ponownie wystąpienie z apelem o podjęcie pilnych prac nad nowymi rozwiązaniami związane jest właśnie z niedawno wprowadzonym obowiązkiem rejestrowania stanu licznika przez stacje kontroli pojazdów.

Związek Dealerów Samochodów przedstawił propozycję zmiany w Kodeksie karnym poprzez wprowadzenie do niego przepisu art. 290a w brzmieniu:

„Art. 290a
Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zmienia stan licznika całkowitego przebiegu pojazdu mechanicznego podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 3.”


Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego jest specjalnym organem działającym przy Ministrze Sprawiedliwości składającym się z autorytetów naukowych w dziedzinie prawa karnego. Jej zadaniem jest opiniowanie i inicjowanie zmian w obowiązującym prawie karnym. Jeżeli Komisja pozytywnie odniesie się do możliwości podjęcia prac na wprowadzeniem proponowanych rozwiązań do polskiego systemu prawa karnego, to bardzo pomoże to wprowadzeniu do kodeksu nowego typu przestępstwa, co niewątpliwie mocniej uderzać będzie w szarą strefę sprzedaży pojazdów używanych.

Podobne wiadomości:

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Finanse i prawo 2015-09-01

Koniec przekrętów z przeglądami!

Koniec przekrętów z przeglądami!

Finanse i prawo 2015-07-09

Komentuj:

zbynio_r 2014-01-23

Najczęściej w Polsce wyroki są w "zawiasach", czyli oszust swoje zarobi, a oszukany straci. Może zamiast od razu do więzienia (na garnuszek podatnika) najpierw wysoką grzywnę, a przede wszystkim zadość uczynienie osobom poszkodowanym + koszty postępowania. A jak oszust nie chce zapłacić, to wtedy do wiezienia bez "zawiasów". Przy recydywie grzywna podwójna, kolejnej potrójna itd.

~tom 2014-01-23

zapisywanie stanu licznika przy badaniu technicznym to krok w dobrą stronę, respektować to będą normlni, uczciwi ludzie a co zrobi krętacz? cofnie licznik przed wjazdem na stację diagnostyczną.. znam takie przypadki, ludzie majętni, luksusowe auta a przed każdym badaniem licznik był cofany.. tylko konkretne, bolesne kary dla "usługodawców" poprzedzone policyjnymi "zakupami kontrolnymi" wyeliminują ten proceder

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.