mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Chcą ograniczyć cofanie liczników aut zza granicy

Chcą ograniczyć cofanie liczników aut zza granicy

Związek Dealerów Samochodów wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z inicjatywą zmiany ograniczającej cofanie liczników w pojazdach sprowadzonych z zagranicy.

Chcą ograniczyć cofanie liczników aut zza granicy
Związek Dealerów Samochodów proponuje wprowadzenie wymogu przedkładania przy rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy certyfikatu zdatności do ruchu drogowego.

Od początku bieżącego roku dyrektywa Komisji 2010/48/UE z dnia 5 lipca 2010 r. wprowadziła we wszystkich państwach członkowskich UE obowiązek wydawania przy każdym wykonanym badaniu technicznym pojazdu, dokumentu określonego jako certyfikat zdatności do ruchu drogowego. Na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 18 grudnia 2013 roku taką rolę w Polsce ma spełniać dokument "Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu". Zgodnie z dyrektywą, dokument ten będzie w całej Unii występował w zestandaryzowanej formie. I tak w Polsce, jak i innych krajach, oprócz informacji o pojeździe w zakresie numeru VIN, daty następnego okresowego badania technicznego, będzie także zawierał odczyt licznika przebiegu w momencie badania.

Wymaganie powyższego dokumentu przy rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy powinno urealnić fakt wykonania i ważności badania technicznego samochodu sprowadzanego, ale przede wszystkim zapobiegnie ono procederowi cofania liczników już po sprowadzeniu pojazdu do kraju. W zagranicznym certyfikacie wskazany będzie bowiem stan licznika z chwili wykonania badania technicznego. W przypadku dokonania operacji cofnięcia licznika w kraju, konieczne będzie wykonanie nowego badania technicznego, co spowoduje u potencjalnego nabywcy uzasadnione podejrzenie dokonania operacji cofnięcia licznika, w szczególności w sytuacji krótkiego odstępu czasu pomiędzy badaniami.

Podobne wiadomości:

Jakie auta i skąd sprowadzają Polacy?

Jakie auta i skąd sprowadzają Polacy?

Aktualności 2016-07-05

Te auta używane najchętniej sprowadzają Polacy

Te auta używane najchętniej sprowadzają...

Aktualności 2016-04-14

Komentuj:

~putin 2014-05-22

Kolejna mega bzdura aby wyciągnąć kasę

~pawel f. 2014-05-22

Dlaczego wogóle da się cofać liczniki ? To wina producentów.

~chandlarz 2014-05-20

:) dzięki za podpowiedz, bo już sie bałem ,że nie bede miał jak zarobić na chleb dla siebie i mojej rodzinki

~Geko 2014-05-20

Cofną licznik za granicą przed badaniem technicznym...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.