mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Chcą ograniczyć cofanie liczników aut zza granicy

Chcą ograniczyć cofanie liczników aut zza granicy

Związek Dealerów Samochodów wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z inicjatywą zmiany ograniczającej cofanie liczników w pojazdach sprowadzonych z zagranicy.

Chcą ograniczyć cofanie liczników aut zza granicy
Związek Dealerów Samochodów proponuje wprowadzenie wymogu przedkładania przy rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy certyfikatu zdatności do ruchu drogowego.

Od początku bieżącego roku dyrektywa Komisji 2010/48/UE z dnia 5 lipca 2010 r. wprowadziła we wszystkich państwach członkowskich UE obowiązek wydawania przy każdym wykonanym badaniu technicznym pojazdu, dokumentu określonego jako certyfikat zdatności do ruchu drogowego. Na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 18 grudnia 2013 roku taką rolę w Polsce ma spełniać dokument "Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu". Zgodnie z dyrektywą, dokument ten będzie w całej Unii występował w zestandaryzowanej formie. I tak w Polsce, jak i innych krajach, oprócz informacji o pojeździe w zakresie numeru VIN, daty następnego okresowego badania technicznego, będzie także zawierał odczyt licznika przebiegu w momencie badania.

Wymaganie powyższego dokumentu przy rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy powinno urealnić fakt wykonania i ważności badania technicznego samochodu sprowadzanego, ale przede wszystkim zapobiegnie ono procederowi cofania liczników już po sprowadzeniu pojazdu do kraju. W zagranicznym certyfikacie wskazany będzie bowiem stan licznika z chwili wykonania badania technicznego. W przypadku dokonania operacji cofnięcia licznika w kraju, konieczne będzie wykonanie nowego badania technicznego, co spowoduje u potencjalnego nabywcy uzasadnione podejrzenie dokonania operacji cofnięcia licznika, w szczególności w sytuacji krótkiego odstępu czasu pomiędzy badaniami.

Podobne wiadomości:

Import aut ciągle rośnie

Import aut ciągle rośnie

Aktualności 2016-05-07

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za...

Finanse i prawo 2018-01-15

Komentuj:

~putin 2014-05-22

Kolejna mega bzdura aby wyciągnąć kasę

~pawel f. 2014-05-22

Dlaczego wogóle da się cofać liczniki ? To wina producentów.

~chandlarz 2014-05-20

:) dzięki za podpowiedz, bo już sie bałem ,że nie bede miał jak zarobić na chleb dla siebie i mojej rodzinki

~Geko 2014-05-20

Cofną licznik za granicą przed badaniem technicznym...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.