mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Chcemy wyższych odszkodowań, ale bez wyższych składek

Chcemy wyższych odszkodowań, ale bez wyższych składek

Polscy kierowcy chcą wyższych odszkodowań dla ofiar wypadków drogowych. Jednocześnie jednak niewielka ich część byłaby skłonna za to więcej zapłacić, godząc się na wyższą składkę komunikacyjnego OC.

Chcemy wyższych odszkodowań, ale bez wyższych składek
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego rosnące roszczenia o odszkodowania za wypadki na drodze nie idą w parze z gotowością do płacenia wyższej składki za komunikacyjne OC.

Właściciele i użytkownicy pojazdów uważają, że cena ich ubezpieczenia OC jest "za wysoka" (47 proc. badanych), albo "odpowiednia" (51 proc.). Z kolei opinie o wysokości odszkodowań z komunikacyjnego OC  - wypłacanych ofiarom wypadków drogowych - nie są już tak jednorodne. Najwięcej badanych uznaje, że świadczenia te są za niskie (41 proc.). Za wystarczające uważa je 34 proc. badanych, a 20 proc. nie ma zdania w tym temacie.

Zatem z jednej strony uważamy, że komunikacyjne OC jest za drogie, a odszkodowania za niskie, ale nie za bardzo chcemy więcej zapłacić za to ubezpieczenie. I tak prawie 70 procent właścicieli i użytkowników pojazdów nie jest skłonna płacić drożej za OC -  tak by świadczenia  dla ofiar wypadków były wyższe (odpowiedzi "raczej nie" i "zdecydowanie nie"). Gotowość taką deklaruje jedynie 26 proc. badanych.

Mimo stale rosnącej świadomości ubezpieczeniowej Polaków, nie zdajemy sobie sprawy, że odszkodowania z firm ubezpieczeniowych dla ofiar wypadków drogowych pochodzą wyłącznie ze składek za komunikacyjne OC. I jeżeli życzymy sobie, by odszkodowania te były wyższe - pociągnie to za sobą podwyżkę cen tych polis. Z badań UFG wynika natomiast, że tylko połowa Polaków jest świadoma tych zależności finansowych. Reszta najczęściej sądzi, że pieniądze te pochodzą jakiejś innej puli: z ZUS, z budżetu państwa lub nie ma w tej sprawie zdania.

Przypomnijmy zatem, polisa OC chroni właściciela pojazdu przed finansowymi roszczeniami ofiar wypadku, spowodowanego przy użyciu jego pojazdu. Z drugiej strony pozwala ofiarom takiego wypadku otrzymać odszkodowanie bez konieczności dochodzenia roszczenia przez poszkodowanego w sądzie, z powództwa cywilnego.
 
- Warto pamiętać, że pieniądze na odszkodowania dla ofiar wypadków pochodzą z puli składek OC płaconych firmom ubezpieczeniowym przez właścicieli pojazdów – zwraca uwagę Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes UFG. – A oczekiwanie wyższych odszkodowań musi przełożyć się na wzrost cen tych ubezpieczeń – dodaje.
 
Co się stanie gdy ceny OC jednak pójdą w górę? Zagrożeniem jest, w opinii badanych, wzrost liczby pojazdów jeżdżących po polskich drogach bez tego ubezpieczenia. Uważa tak prawie 40 procent badanych. I co interesujące, najczęściej są to 30-latkowie, o wcale nie najniższych dochodach, bo między 2,5 a 3,5 tys. zł, na osobę w rodzinie i o zasadniczym lub średnim wykształceniu.

Podobna liczebnie grupa przewiduje natomiast, że właściciele pojazdów będę kupować to ubezpieczenie mimo podwyżek - tu przeważają 40-latkowie, o wyższym wykształceniu i dochodach w rodzinie powyżej 3,5 tys. złotych. Tylko co dziesiąty pytany sądzi, że przy rosnących cenach OC Polacy będą rezygnować z posiadania pojazdu.

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando